Czy AI zabierze ludziom pracę? NIE! Oto dlaczego

Czy sztuczna inteligencja zabierze ludziom pracę? Odpowiedź na pytanie

Boisz się, że stracisz pracę przez roboty? Sztuczna inteligencja stanowi dla ciebie zagrożenie? Masz przeczucie, że wkrótce możesz stać się niepotrzebny? Niepotrzebnie. Ostatnio dużo się mówi o AI i najnowszych odkryciach techniki typu generatory tekstu Chat GPT-3, czy o algorytmach tworzących grafiki na podstawie podyktowanego tekstu. Te dwa przełomowe odkrycia narobiły sporo szumu wśród osób, których praca opiera się na tym, co obecnie potrafi wykonać AI.

AI, czyli sztuczna inteligencja, w ostatnich latach stała się tematem wielu burzliwych dyskusji na temat przyszłości rynku pracy. Często słyszy się, że AI zabierze ludziom pracę, ale tak naprawdę to tylko mit. Czas wreszcie wyjaśnić, dlaczego takie fatalistyczne przekonanie jest błędne i dlaczego AI może nawet pomóc w tworzeniu nowych miejsc pracy, zamiast je likwidować.

AI jako narzędzie ułatwiające pracę

Sztuczna inteligencja może ułatwić ludziom pracę poprzez automatyzację nudnych, powtarzalnych i czasochłonnych zadań. Dzięki temu pracownicy będą mogli skupić się na bardziej kreatywnych i złożonych zadaniach. Przykładowo, w dzisiejszych czasach wiele firm korzysta z zaprogramowanych chatbotów, które automatycznie odpowiadają na pytania klientów, co pozwala zredukować liczbę pracowników działu obsługi klienta.

Weźmy pierwszy z brzegu przykład: infolinia paczkomatów InPost lub operatora telekomunikacyjnego Vectra. Chcąc otrzymać pomoc, dodzwonisz się do automatu, który cię wysłucha i rozwiąże twój problem. Nie oznacza to jednak, że pracownicy zostaną zwolnieni – zamiast tego, będą mogli skupić się na rozwoju i doskonaleniu produktów lub usług, aby doświadczenie klienta związane z korzystaniem z danej usługi było coraz lepsze. AI zapamiętuje wszystkie problemy i w sposób statystyczny wskazuje miejsca, gdzie należy coś udoskonalić.

A pamiętasz Klarę Sobieraj? Robot dzwoniący masowo pod losowo wybrane numery, próbujący udawać człowieka i sprzedawać fotowoltaikę to dobry przykład, jak AI może rozmawiać z człowiekiem. Zrozumie też, kiedy odpowiesz “sp***dalaj” i się rozłączy 🙂

AI może również pomóc w usprawnieniu procesów w organizacji, co przekłada się na większą produktywność lub wydajność. Na przykład, systemy AI mogą analizować dane i przewidywać trendy, a to pozwoli podejmować lepsze decyzje. To już się dzieje choćby w systemach magazynowych. Jest zwiększony popyt na dany produkt? Algorytm sam wskaże, co i w jakiej ilości zamówić lub wytworzyć. Czy stany magazynowe Amazona są zarządzane przez człowieka? Możliwe, że tak, ale znaczącą rolę i tak mają algorytmy.

Sztuczna inteligencja w pracy z człowiekiem

AI i tworzenie nowych miejsc pracy

Popularnym mitem jest to, że AI zabierze ludziom pracę i spowoduje bezrobocie. Jednak w rzeczywistości, AI może nawet pomóc w tworzeniu nowych miejsc pracy. Dzięki AI rozwijają się nowe branże, takie jak nauka o danych, automatyka i robotyka. Wraz z rozwojem tych branż, powstają nowe możliwości zatrudnienia. Powstają też coraz większe szanse na coraz lepsze rozwiązania i kolejne przełomowe odkrycia.

Ponadto, AI może pomóc w tworzeniu nowych produktów i usług, które stają się źródłem nowych miejsc pracy. Przykładowo, dzięki AI rozwijają się nowe technologie medyczne, takie jak roboty chirurgiczne, które pomagają w skomplikowanych zabiegach chirurgicznych i redukują ryzyko błędów. To z kolei pozwala na zwiększenie liczby specjalistów medycznych, którzy korzystają z tych narzędzi.

AI i rozwój umiejętności

AI może pomóc ludziom w rozwijaniu swoich umiejętności. Przykładowo, systemy e-learningowe z AI mogą personalizować proces nauki, dostosowując go do indywidualnych potrzeb ucznia. Jeśli sobie z czymś nie radzisz, algorytm to zauważy i podejmie odpowiednią decyzję w celu poprawy.

Dzięki temu każdy uczeń może nauczyć się w swoim tempie, zgodnie z własnymi preferencjami i nauczycielskim podejściem. Ponadto, systemy AI mogą identyfikować obszary, w których uczniowie potrzebują więcej pomocy, i skuteczniej dostosowywać proces nauki do ich potrzeb.

AI może również pomóc pracownikom w rozwijaniu swoich umiejętności poprzez analizowanie ich pracy i sugestie dotyczące poprawy. Dzięki temu pracownicy mogą stale doskonalić swoje niezbędne umiejętności i lepiej radzić sobie w swojej pracy. To pomaga przy okazji zapobieganiu wypalenia zawodowego. Jak widać, działanie takie daje same plusy.

AI i wzrost gospodarczy

AI może przyczynić się do wzrostu gospodarczego poprzez zwiększenie produktywności i wydajności. Automatyzacja procesów i ułatwienie pracy dla pracowników, dzięki czemu mogą się skupić na bardziej wartościowych zadaniach, prowadzi do większej produktywności i lepszych wyników finansowych. To z kolei pozwala na zainwestowanie w nowe projekty, rozwój i ekspansję, co ostatecznie przekłada się w skali globalnej na wzrost gospodarczy.

AI może również pomóc w rozwoju nowych produktów i usług, a to prowadzi do zwiększenia popytu i tworzenia nowych rynków. Przykładowo, dzięki AI możliwe jest tworzenie nowych produktów, takich jak inteligentne urządzenia domowe, które przyciągają nowych klientów i przyczyniają się do rozwoju rynku.

Szczególnie ważna jest obecnie branża energetyczna. Czasy, kiedy na świecie surowce się kończą, wywołują coraz większą presję na energooszczędność. Duże koncerny energetyczne w większości są tak zaprogramowane, aby tam, gdzie jest w danej chwili niskie zapotrzebowanie na energię, zmniejszyły jej przepływ. Jednak w krytycznych momentach, człowiek będzie istotą niezastąpioną. No, chyba że elektrowniami zarządzać będą głupi ludzie, jak to było w Czarnobylu 🙂

Człowiek-robot AI

AI i ludzka kreatywność

AI nie jest w stanie zastąpić ludzkiej kreatywności i jeszcze długo ten stan się nie zmieni. Pomimo postępu technologicznego i automatyzacji, nadal istnieje wiele dziedzin, w których ludzka kreatywność jest kluczowa. Przykładowo, w dziedzinach sztuki, literatury i muzyki, twórcy nadal pozostają niezastąpieni.

AI może pomóc w rozwijaniu kreatywności poprzez dostarczanie inspiracji i narzędzi do pracy. Dzięki temu zarówno wybitni, jak i początkujący artyści i twórcy mogą rozwijać swoje umiejętności i eksperymentować z nowymi technikami i pomysłami. W ten sposób AI może pomóc w tworzeniu nowych dzieł sztuki i kultury, które wzbogacają nasze życie. Nic jednak nie zastąpi ludzkiego mózgu i procesów w nim zachodzących do wytworzenia nowego dzieła. Nawet najlepszy na świecie komputer nie poradzi sobie w pojedynku z żywym mózgiem.

Czy dopasujesz się do nowej rzeczywistości i dostosujesz się pod trendy dyktowane przez sztuczną inteligencję?

W czasach przemysłowej rewolucji, gdy wynaleziono maszyny parowe, wiele osób obawiało się, że te urządzenia zastąpią pracę ludzi i spowodują bezrobocie. Mimo tych obaw, maszyny parowe paradoksalnie przyczyniły się do rozwoju przemysłu i stworzyły nowe miejsca pracy w dziedzinach takich jak produkcja, transport i usługi.

Choć niektóre zawody rzeczywiście zanikły w wyniku automatyzacji, to przemiany te przyniosły także korzyści dla społeczeństwa w postaci zwiększenia wydajności pracy, obniżenia kosztów produkcji i wzrostu gospodarczego. Podobne dyskusje na temat wpływu automatyzacji na rynek pracy pojawiają się również w dzisiejszych czasach, wraz z rozwojem internetu, szybszego transportu, telekomunikacji, sztucznej inteligencji i robotyki.

Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? Pytania i odpowiedzi

Czy sztuczna inteligencja zabierze ludziom pracę? Podsumowanie

AI to nie tylko narzędzie, które może pomóc w automatyzacji czynności i zwiększeniu produktywności, ale również szansa na rozwój nowych branż i zwiększenie liczby miejsc pracy. Dzięki AI ludzie mogą rozwijać swoje umiejętności, tworzyć nowe produkty i usługi, a także rozwijać swoją kreatywność. Nie ma więc potrzeby obawiać się, że kiedyś przyjdzie taki dzień, w którym praca człowieka okaże się zbędna.

Nie ma sensu walczyć ze sztuczną inteligencją. Postęp należy zaakceptować i umieć się dostosować do nowych realiów. Jeśli będziesz się obrażał na postęp, zostaniesz w tyle jak dziwaki walczące z 5G 🙂 Jeśli postanowisz się rozwijać wraz z rozwijającą się technologią, będzie dużo ciekawej pracy dla ciebie, a ty będziesz się czuł spełniony na jeszcze wyższym levelu.

Tam, gdzie jedni widzą zagrożenie
ja widzę nową szansę
– {Kamyk}

Dotarłeś do końca wpisu, który w 90% eksperymentalnie stworzyła sztuczna inteligencja GPT-3

Na koniec ciekawostka. Mój blog nie rozwijałby się tak szybko, gdyby nie właśnie AI. To dzięki sztucznej inteligencji powstał pomysł na tematy w tym wpisie. Grafikę tytułową też stworzyła sztuczna inteligencja. Tekst pod kątem składni sprawdził Asystent Contentu z Semstorm, a gęstość słów zasugerowało mi narzędzie SurferSEO. Kilka zdań w trakcie edycji pisałem na tablecie, gdzie w trakcie pisania Android sam podpowiadał mi niektóre słowa, a część z nich poprawiał. Zaraz po opublikowaniu tego wpisu na bloga, przyjdzie robot Google, aby zaindeksował stronę w swojej wyszukiwarce. Czy czułem się niepotrzebny? Wręcz przeciwnie. AI stworzyła mi nową możliwość, którą wykorzystałem.


E-booki

Komentarzy: 6

 1. Marek

  Ale pie.. rzysz. Akurat działam w branży, która z bliska i jak w soczewce obserwuje rugowanie ludzi z rynku pracy przez roboty. Jacy specjaliści? Większość ludzi to nieskomplikowane osoby, które mogą wykonywać właśnie tylko te proste czynności dające im zatrudnienie. Przez samo midjourney zlecenia traci mnóstwo grafików i artystów. Na rynku zostaną tylko najlepsi z najlepszych . To nie mity kolego tylko fakt.

 2. Marcin Kamiński (autor wpisu)

  A pomyślałeś nad nowymi szansami, jakie daje AI oraz jakie nowe stanowiska stworzy? Oraz jak poprawia wydajność w pracy? Nie ma sensu obrażać się na rozwój. Warto się rozwijać w kierunku obsługi AI. AI nie działa przecież sama. Do tego potrzeba człowieka.

 3. Sebol

  AI wyrasta na coś w rodzaju czarodziejskiej różdżki,a dodam że to dopiero początek. Wg ekspertów około 2040 roku powstanie AGI – silna sztuczna inteligencja, z którą człowiek nie będzie w stanie konkurować prawdopodobnie na żadnym polu. Ja jako programista, uwielbiam swoją pracę nie tylko dlatego że zarabiam pieniądze, ale głównie dlatego że daje mi ona satysfakcję. Ludzie nie potrzebują być we wszystkim wyreczani,nie potrzebują aby każde zadanie było maksymalnie proste w realizacji ,potrzebują wyzwań, bo inaczej stracą sens egzystencji. Ludzkość nie potrzebuje AI. Technologia niestety poszła już dawno zresztą za daleko. Będzie z tego katastrofa.

 4. Marcin Kamiński (autor wpisu)

  Też jestem programistą i cieszę się, że AI daje nam nowe miejsca do wykazania się oraz zwiększenia wydajności w pracy. Cofnijmy się do wieków poprzednich. Maszyny parowe – dlaczego ludzie z nimi walczyli? Potem fotografia – dlaczego malarze bali się o byt? To technika ma służyć człowiekowi, a nie człowiek technice. Nie ma sensu walczyć z prądem, 5G czy AI. Zamiast czuć się zagrożonym, sprawmy, aby AI grało z nami do tej samej bramki.

 5. Marek

  Dajesz przykład napędu parowego czy fotografii, które były rewolucjami, a ludzkości nie zniszczyły . Tylko nie wiem czy zauważyłeś ze te rewolucje technologiczne, które tak naprawdę datują się na maksymalnie 200 lat wstecz czyli kropli w czasie istnienia ludzkości przybliżały nas etapami do obecnego stanu . Katastrofa rozłożona na etapy to nadal katastrofa. Zgodzę się z Sebolem, ze ludzkość potrzebuje wyzwań, a nie zostania wegetującymi w skansenie brojlerami. Kolejne pokolenia które dorosną w takiej rzeczywistości będą zupełnie spaczone i zdemotywowane do robienia czegokolwiek. Mowisz ze można się przebranżowić i zostać jakimś techno specjalista od AI? Ja lubię swój kreatywny zawod i nie chce być specjalistą od „nowych technologii” . Zreszta ile potrwa taki stan zanim AI nie zastąpi również tych specjalistów? Zagrożenie to nie terminator z karabinem tylko degrengolada i rozpad zdrowej tkanki społecznej. Ludzie muszą czuć się potrzebni i niezastąpieni w przeciwnym wypadku zostają patologią. Poczytaj zreszta o eksperymencie Calhouna .

 6. Marcin Kamiński (autor wpisu)

  To bardzo dobrze, że ktoś będzie wykonywał naszą pracę. My powinniśmy się skupić na zarabianiu na pracy, a nie na samej pracy.

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 770

Szukałeś mnie na Instagramie?