Czy trzeba serwisować narty po sezonie?

Kobieta w goglach narciarskich

Serwisowanie nart ma na celu przedłużyć ich żywotność, zapobiec uszkodzeniom mechanicznym oraz maksymalnie wykorzystać potencjał na stoku. Właśnie dlatego tak ważna jest regularna konserwacja. Podpowiemy Ci, czy lepiej odwiedzić serwis narciarski po sezonie, czy też tuż przed wyjazdem w góry.

Dlaczego trzeba serwisować narty?

Przyjrzyjmy się bliżej samej kwestii serwisu nart. Dbałość o sprzęt powinna być zdrowym nawykiem każdego miłośnika białego szaleństwa. To kwestia przygotowania desek do zimowych warunków na stoku, czyli głównie zadbania o odpowiednią ostrość krawędzi, która będzie gwarantować stabilność i bezpieczeństwo.

Szczególnie jest to istotne podczas jazdy po ubitym podłożu. Jeśli trafisz na takie warunki, możesz mieć wrażenie, że ślizgasz się po stoku i masz problem z kontrolowaniem desek. Bez dobrze przygotowanych nart do jazdy nie będziesz czerpać z aktywności pełnej przyjemności.

Serwis narciarski pozwala też na wykorzystanie potencjału desek. Jeśli inwestujesz w dobrej jakości sprzęt sportowy, trzeba o niego zadbać, aby w praktyce działał prawidłowo.

Czy trzeba serwisować narty po sezonie?

Najlepszym momentem na serwis narciarski jest czas po sezonie. To dlatego, że deski zostaną odpowiednio nasmarowane i zachowają swoje właściwości aż do kolejnego roku. Wyrównanie struktury oraz ostrzenie krawędzi to kolejne ważne aspekty. Kiedy postawisz na serwis nart po sezonie, pozbędziesz się ewentualnych ubytków i przygotujesz je do kolejnego wyjazdu w góry. Zapobiegniesz też rdzy czy rozwarstwieniu materiału.

W kolejnym roku wyciągniesz swój sprzęt, będzie on wyglądać jak nowy i właściwie od razu możesz ruszać na zimowe szaleństwo. Jedyne, o czym warto pamiętać, to odpowiednie ustawienie wiązań.

Im narty są bardziej narażone na uszkodzenia, tym częściej powinny być serwisowane. Właśnie dlatego mocno eksploatowane deski trzeba oddawać w ręce profesjonalistów nawet w trakcie trwania sezonu.

Serwis nart po sezonie to nie wszystko. Trzeba też wziąć pod uwagę odpowiedni sposób przechowywania. Schowaj swój sprzęt w miejscu suchym i bezpiecznym. Nartom szkodzi nadmiar promieni słonecznych oraz wilgoć. Powinny być ustawione w taki sposób, aby nic nie obciążało ich struktury. Wtedy mogą się wygiąć, co nie tylko zniszczy je mechanicznie, ale także będzie bardzo niebezpieczne na stoku, jeśli tego nie zauważysz odpowiednio wcześnie.

Jak serwisować narty?

Wiesz już, dlaczego warto postawić na serwis nart po sezonie. Najlepiej oddać swój sprzęt w ręce profesjonalistów, ale nie jest to jedyna opcja. Do samodzielnej konserwacji konieczna jest jednak specjalistyczna wiedza oraz odpowiednie narzędzia (np. zestaw pilników, gumy szlifierskie czy imadło). Dla początkujących i średniozaawansowanych osób istotne jest oddanie od czasu do czasu swoich nart do serwisu maszynowego. Im bardziej doświadczony użytkownik, tym częściej trzeba to robić.

Dobry serwis narciarski powinien obejmować planowanie ślizgów, precyzyjne ostrzenie krawędzi, nanoszenie struktury, smarowanie oraz polerowanie.

Jak sprawdzić, czy narty są ostre? O tym przeczytasz tutaj: https://sporty-zimowe.pl/jak-sprawdzic-czy-narty-sa-ostre/

Materiał (tekst i grafika) dostarczony przez reklamodawcę. Odpowiedzialność za dostarczoną treść ponosi reklamodawca.
E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

652

Szukałeś mnie na Instagramie?