Darmowe VPN. Dlaczego lepiej na nie uważać?

Klawiatura laptopa

W sieci nikt nie jest anonimowy, musisz wiedzieć, że jeśli zajdzie taka potrzeba dostawca internetu może mieć dostęp do odwiedzanych przez Ciebie treści. Obecnie jednak popularne są takie usługi jak VPN, które zapewniają bezpieczeństwo i prywatność, szyfrując ruchy użytkowników decydujących się na wykup ich subskrypcji. Szukając odpowiedniej usługi dla siebie, w sieci natknąć można się na wiele atrakcyjnych na pierwszy rzut oka ofert. Zanim jednak zdecydujesz się na darmowy VPN, zastanów się, czy jest to bezpieczne rozwiązanie.

Czym właściwie jest VPN

VPN (Virtual Private Network) to najprościej mówiąc wirtualna, prywatna sieć, która odpowiada za ochronę przesyłu danych, jednocześnie zapewniając dostęp do zablokowanych, bądź ocenzurowanych treści.

W czasie korzystania z internetu rzeczywiste IP użytkownika oraz informacje dotyczące jego urządzenia zostają ukryte, w zamian otrzymuje on IP o innej lokalizacji pochodzące z sieci VPN. Takie rozwiązanie skutecznie chroni przed kradzieżą danych osobowych i niebezpiecznymi atakami hakerskimi.

Warto jednak pamiętać, że nawet VPN nie gwarantuje 100 % anonimowości, ponieważ Twoje dane nadal dostępne będą dla dostawcy tych usług, dlatego tak ważne jest, by usługodawcę wybrać z rozwagą i szukać tylko takiego, który działa zgodnie z zasadą braku logów. Dzięki temu otrzymasz pewność, że nie będzie on gromadził, ani udostępniał Twoich danych.
(więcej: Co to jest VPN?)

Kiedy szczególnie może przydać się VPN?

Wyobraź sobie sytuację, kiedy jesteś na wakacjach za granicą i ograniczenia streamingowe nakładane przez takie serwisy jak na przykład Netflix nie pozwalają na odtworzenie tam filmów i seriali dostępnych w Polsce. Jedynym słusznym rozwiązaniem może być tutaj skorzystanie z sieci VPN, która ominie to ograniczenie, zmieniając lokalizację Twojego urządzenia.

Bez tej usługi nie zalogujesz się również na niektóre portale społecznościowe, takie jak Facebook, bądź Instagram przebywając w Chinach.

W momencie, kiedy korzystasz z większych sieci Wi-Fi dostępnych na dworcach, lotniskach, czy w kawiarniach, VPN może stać się koniecznością, ponieważ takie skupiska użytkowników korzystających z sieci bez żadnych zabezpieczeń, to wyjątkowa okazja dla cyberprzestępców i hakerów.

To bardzo dobre rozwiązanie również w przypadku kiedy po prostu zależy Ci na bezpieczeństwie i prywatności podczas surfowania w sieci.

Plusy korzystania z sieci VPN

  • Możliwość zmiany adresu IP,
  • Łatwe ominięcie geoblokady przebywając za granicą,
  • Bezpieczne korzystanie z Wi-FI w miejscach publicznych,
  • Ochrona przed śledzeniem w sieci,
  • Bezpieczny przesył danych poprzez odpowiednie szyfrowanie,
  • Anonimowość i prywatność w czasie przeglądania treści w internecie.

Minusy korzystania z sieci VPN

  • Korzystanie z dobrej jakości usług VPN wiąże się ze stałą opłatą za subskrypcję,
  • Niektóre serwery VPN mogą zmniejszyć prędkość działania internetu, co można odczuć podczas jego codziennego przeglądania,
  • Wiele witryn jest świadomych istnienia VPN, co prowadzi do blokowania z ich strony ruchów pochodzących z serwerów VPN, a nawet zbanowania IP,
  • Usługodawca otrzymuje pełen dostęp do danych, przez co wybór godnego zaufania dostawcy VPN bez wcześniejszego doświadczenia może być trudny.

Dlaczego nie warto korzystać z darmowych usług VPN?

Obecnie w sieci znaleźć można kilku usługodawców zachęcających do korzystania z darmowego VPN za pośrednictwem ich serwerów. Nie warto jednak oszczędzać w tej kwestii, ponieważ za zachęcającymi obietnicami bezpłatnej subskrypcji, bardzo często stoją inne pobudki.

Musisz wiedzieć, że utrzymanie sieci VPN niesie za sobą spore koszta. Aby szyfrowanie było mocne i skuteczne, stale trzeba je aktualizować, co wiąże się z konserwacją sieci, przeprowadzaną najczęściej za środki pochodzące z subskrypcji.

Niestety, ale wielu usługodawcom reklamującym swoje usługi jako bezpłatne w rzeczywistości zależy na Twoich danych osobowych, które mogą sprzedać następnie innym firmom, głównie do celów marketingowych. Drugim, znacznie gorszym scenariuszem jest sytuacja, kiedy zainstalowanie bezpłatnej aplikacji wiąże się z dodatkową instalacją złośliwego oprogramowania, o którym nieświadomy użytkownik nie ma pojęcia.

Podsumowując, w obecnych czasach, kiedy w sieci bardzo łatwo jest handlować danymi osobowymi, usługa VPN może okazać się niezbędna w codziennym użytkowaniu. Aby jakość usługi jednak była jak na najwyższym poziomie i wyróżniała się przede wszystkim wysokim bezpieczeństwem i ochroną, warto szukać tylko zaufanych usługodawców. Bezpłatny VPN może być idealnym narzędziem do korzystania z internetu, tylko w przypadku kiedy oferowany jest przez okres próbny.


E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

720

Szukałeś mnie na Instagramie?