Droga rowerowa R10 mapa – od Świnoujścia do Helu

Droga rowerowa R10 mapa ze Świnoujścia do Helu

Droga rowerowa R10 to bardzo atrakcyjna dla miłośników aktywnego wypoczynku trasa rowerowa wiodąca przez województwa zachodniopomorskie oraz pomorskie, zahaczająca o lasy Mierzei Wiślanej i wody zatok Morza Bałtyckiego. Cały szlak ma ponad 400 km i nierzadko biegnie trudnymi drogami, dlatego pełen dystans nie jest raczej przeznaczony dla początkujących rowerzystów. Można jednak zaplanować i rodzinną eskapadę, decydując się na podróż asfaltowymi ścieżkami. Co warto wiedzieć, wybierając się w tę trasę rowerową?

Droga rowerowa R10 powstała dzięki zaangażowaniu samorządów Stegny, Sztutowa i Krynicy Morskiej, a także Nadleśnictwa Elbląg. Przedsięwzięcie częściowo sfinansowano ze środków Unii Europejskiej.

Droga rowerowa R-10 mapa i przebieg

Nie powinien dziwić fakt, że szlak rowerowy R-10 zaliczany jest do grona polecanych atrakcji turystycznych północnej Polski. Wiedzie przecież przez popularne nadmorskie kurorty, oferujące szereg ciekawych miejsc oraz bogatą bazę noclegową. Z trasy rowerowej korzystają głównie osoby aktywne. Ponieważ całość to ok. 420 km, można podzielić ją na mniejsze etapy, dostosowując tym samym do własnych możliwości fizycznych i czasowych.

Jak wygląda orientacyjny przebieg trasy R-10? Cała wyprawa rozpoczyna się w Świnoujściu, z którego należy kierować się do Międzyzdrojów. Następnie rowerzyści docierają do Dziwnowa, a potem przez Rewal do Kołobrzegu. Kolejne etapy szlaku to: Mielno, Łazy, Darłowo i Jarosławiec. Stamtąd trafia się do Ustki, a później – przez Rowy i Kluki – do Łeby. Kolejne istotne punkty to Karwia, Jastrzębia Góra i Władysławowo. Ostatnie miejscowości na trasie to Chałupy, Jastarnia, Jurata oraz finisz na Helu.

Część dystansu biegnie drogami asfaltowymi, ale pewne fragmenty biegną przez trudniejsze tereny, na przykład leśny Słowiński Park Narodowy. Odcinek trasy pokrywa się z polską częścią szlaku rowerowego EuroVelo 10.


Trasa rowerowa R10. Atrakcje turystyczne przy R10

Ponieważ trasa rowerowa R10 biegnie przez znane miejscowości turystyczne, co jakiś czas można zaplanować przystanek połączony z podziwianiem ciekawych punktów. Należą do nich niewątpliwie:

  • forty w Świnoujściu,
  • Woliński Park Narodowy z pięknym Jeziorem Turkusowym,
  • Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach,
  • latarnia morska oraz Baszta Lontowa w Kołobrzegu – na dalszym etapie warto zobaczyć także latarnię morską w Ustce, Latarnię Morską Stilo czy słynną latarnię Rozewie,
  • Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie,
  • Kołobrzeg i centrum miasta.

Oczywiście, atrakcji i zabytków jest więcej.

Noclegi i miejsca postojowe

Na trasie nie brakuje miejsc oferujących noclegi, jednak – jako że droga przebiega przez miejscowości popularne turystycznie – warto zarezerwować taki wypoczynek wcześniej, zwłaszcza w sezonie. Można także zdecydować się na pola namiotowe i campingi.


E-booki

1 Komentarz

  1. Jarek

    Masz może jakiś świeży GPX trasy Swinoujście HEL ?

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

18,302

Szukałeś mnie na Instagramie?