Jak uczcić dzień kobiet?

Piękna kobieta na plaży

8 marca zbliża się wielkimi krokami. To ten dzień, który kiedyś kojarzył się z obowiązkowym goździkiem i rajstopami dla każdej pani. A dziś? Dziś to może nie wystarczyć.

Kobieta i jej święto

Gdyby nie było kobiet, nie byłoby nas wszystkich. Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony w wielu krajach na świecie właśnie ósmego marca zbliża się wielkimi krokami. Warto więc zastanowić się jak uczcić ten ważny dzień. W wolnej Polsce na szeroką skalę i z przytupem zaczął być obchodzony w 1993 roku, jednak na świecie ten dzień świętujemy już od 1910 roku, czyli ponad sto lat! Jest to równocześnie święto upamiętniające wszystkich, którzy walczyli o równouprawnienie kobiet na świecie. Wolność i prawo do głosu nie było dane kobietom od razu.

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest również w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Włoszech, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie i Zambii.

W okresie PRLu w Polsce święto to przyjęło się mniej więcej w latach siedemdziesiątych. Kobiety otrzymywały goździki, a później tulipany. Dziękowano kobietom za trud, jaki wkładają w codzienną pracę na rzecz społeczeństwa. Prezentowano portrety kobiet, które szczególnie zasłużyły się budowaniu Polski Ludowej. Obecnie może się to wydawać nieco śmieszne lub przesadzone, ponieważ właśnie taki był tamten okres, ale miało to swój głębszy sens. Panie z pewnością czuły się nieco bardziej docenione i poważane tego właśnie dnia.

Jak świętuje się na świecie?

W Rosji to święto jest wyjątkowo huczne. Ten dzień jest tam dniem wolnym od pracy, kobiety obdarowywane są kwiatami i piją obowiązkową lampkę szampana. We Włoszech czy przypomina się o nim już tydzień wcześniej, a każda pani dostaje bukiet kwiatów, ale też obdarowują prezentami swoje mamy, siostry czy przyjaciółki. Na Białorusi nie dość, że jest to dzień wolny to jeszcze panie dostają dodatkową premię! A w Rumunii czy Portugalii tradycyjnie kobiety organizują sobie „babskie wieczorki”.

Najlepiej mają jednak Rumunki. Po upadku ZSRR zaprzestano tam obchodzenia święta 8 marca, zamiast tego ustanawiając je 7 kwietnia, co wzbudziło tyle zamieszania, że…zdecydowano się celebrować święto kobiet przez cały okrągły miesiąc: od ósmego marca aż do siódmego kwietnia! To dopiero święto!

W ten dzień szczególnie pamięta się nie tylko o swoich żonach, ale i o mamach, teściowych, koleżankach z pracy czy szefowych. Kobietach, które codziennie poświęcają swój czas i siły by każdemu było jak najlepiej. Kobieta jest w końcu symbolem domowego ogniska. Tradycyjnie to mężczyzna przynosił do domu upolowaną zwierzynę, natomiast kobieta dbała o dom, rodzinę, bliskość i ciepło. I mimo, że tradycyjne postrzeganie ról kobiecych i męskich w ostatnich latach, szczególnie w krajach zachodnich zaciera się to trzeba pamiętać o tych delikatnych na zewnątrz ale silnych w środku istotach, które wprowadzają ład w nasze życie.

Spraw, by ten dzień był wyjątkowy

Wyjątkowy nie tylko dla twojej dziewczyny czy żony. W ten dzień warto pamiętać również o siostrze, miłej sąsiadce, pani z osiedlowego sklepiku, która zawsze chowa dla ciebie najlepszą bułkę. To święto kobiet, dla kobiet i o kobietach. To taki dzień kiedy to panie powinny czuć się jak królowe, nie zapominając o swojej najlepszej przyjaciółce czy szefowej! Nie wstydźmy się podziękować im za to co dla nas robią, że są z nami, że się troszczą. I myślę tu nie tylko o panach, ale i o innych kobietach! Kwiaty i życzenia będą jak najbardziej na miejscu.

Wazon na bukiet na Dzień Kobiet

Może się wydawać, że kobiety dziś są bardziej rozpieszczone i wymagające. Kiedyś cieszyły się z prezentów bardziej, ponieważ miały niewiele. Dziś drogie czekoladki czy wyjście do drogiej restauracji wydaje się niewystarczające. Lecz to nie prawda! Każda kobieta lubi czuć się wyjątkowa i doceniona. Liczą się gesty i pamięć. Nawet cicha myszka z biura obok zarumieni się kiedy dostanie drobny upominek oraz szczere życzenia tego dnia! Inspiracji poszukaj na stronie Prezent na Dzień Kobiet | Prezenty.pl.
Poszukaj dobrze w internecie, może w twoim mieście organizowane są takie „babskie wieczorki” jak te w Portugalii? Może warto zainwestować w bilet do kina dla niej i jej najlepszej przyjaciółki? Albo wspólne wyjście do SPA. I nie szkodzi, że dopiero co były Walentynki, Dzień Kobiet należy im się nie tylko od święta.


E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 471

Szukałeś mnie na Instagramie?