Jak układać puzzle Gradient? Jeden z najciekawszych wzorów

Jak układać puzzle Gradient z Trefl

Układanie puzzli to fajna zabawa, ale trzeba mieć do nich właściwe podejście i być odpowiednio przygotowanym. Poradzenie sobie z ułożeniem całego wzoru puzzli może być nie lada wyzwaniem, szczególnie wtedy, gdy przychodzi nam ułożyć coś ponadprzeciętnie trudnego lub nietypowego. Dziś poruszę temat wzoru nietypowego, a dokładnie puzzli z wzorem o nazwie “Gradient” wydanych przez polską markę Trefl.

Wzór “Gradient” wydaje się trudny, ponieważ nie posiada typowego wzoru ze zdjęcia. Typowi niedzielni układacze puzzli zazwyczaj łączą elementy poprzez dopasowanie obiektu, np. nieba, zwierzaka, budynku. “Gradient” wymaga innego sposobu myślenia, dlatego jest taki wyjątkowy na tle innych puzzli. Wzór ten przedstawia same kolory z cieniowanymi prostokątami.

Układanie odcieni 16 milionów kolorów to nie to samo, co układanie zdjęcia kotka 🙂  To również nie to samo, co ułożenie zdjęcia Wieży Eiffla. W przypadku tego konkretnego wzoru nie można polegać na dopasowanych kształtach obiektu. To znacznie utrudnia zabawę jednocześnie sprawiając, że wymaga innego spojrzenia na puzzle. Zabawa zapowiada się ciekawie.

Sprawdź gdzie te puzzle kupić najtaniej

Jak ułożyć puzzle “Gradient”?

Zapraszam do mojego poradnika w tym wpisie. Mam nadzieję, że układanie puzzli “Gradient” będzie przyjemne. Zanim przejdziemy do zaawansowanych porad, na początku zacznijmy od podstaw, które warto znać.

1. Przygotuj odpowiednio duży stół

Nie sugeruj się rozmiarami puzzli podanych na pudełku. Wymiar ten dotyczy puzzli już po złożeniu. Na rozsypane elementy potrzebować będziesz znacznie więcej miejsca. Szczególnie istotna jest szerokość, ponieważ elementy puzzli rozsypane będą z boku miejsca układania. Przyjmij zasadę taką: jeśli obrazek docelowy ma szerokość 68cm, a wysokość 48 cm, przygotuj sobie miejsce na stole o wymiarze około 120cm na szerokość oraz około 70cm na wysokość. Jeżeli układacie we dwoje, warto zagospodarować jeszcze więcej miejsca, abyście się wzajemnie nie przepychali.

Nie układaj puzzli na podłodze! Spędzisz nad nimi wiele godzin zgarbiony. To duże obciążenie dla karku, jak i oczu. Układając puzzle na stole masz możliwość zmiany pozycji siedzącej. Podłoga będzie niepotrzebnym utrudnieniem.

Ja do ułożenia puzzli użyłem lekkiego blatu z Ikei (takie biedabiurko z odkręconymi 4 nogami), który mogłem swobodnie przenosić. Dzięki temu raz mogłem układać na blacie położonym na stole, a kiedy byłem zmęczony siedzeniem, brałem blat i stawiałem go na rozłożonej suszarce na pranie. Układanie puzzli na przemian w pozycji stojącej i siedzącej ma dodatkową zaletę. Wyzwala z rutyny i pozwala spojrzeć na schemat z innego punktu widzenia. A przy okazji trochę ruchu też dobrze wpłynie na ciało i umysł.

2. Zadbaj, aby stół nie był śliski

Układanie puzzli na szkle lub obrusie nie jest dobrym pomysłem. Jeden nieostrożny ruch i nieszczęście gotowe. Po przypadkowym zburzeniu ułożonych fragmentów większość osób dopada demotywacja i rzadko zdarzają się przypadki chęci układania jeszcze raz tego samego.

Z tego samego powodu przypilnuj, aby do stołu nie miały dostępu zwierzęta lub dzieci. Koty lubią płatać figle. O dzieciach nie wspomnę 🙂

3. Niech stół nie będzie kolorowy

Jeśli chcesz się w pełni skupić na wzorach puzzli i na kolorach, powinieneś wykluczyć z pola widzenia bodźce, które mogą zakłócić wzrok. Najlepiej się układa na blacie o jednolitym kolorze, a najlepiej białym lub czarnym. Niech twój mózg widzi kolory wyłącznie na puzzlach, a nie na otoczeniu.

4. Zadbaj o dobre światło

Podczas układania puzzli “Gradient” niesamowicie ważne jest padające światło. Zalecam żarówki LED o jasnej, zimnej barwie. W tym wzorze układanki duże znaczenie mają odcienie kolorów. Złe światło może zniekształcić postrzeganie odcieni, a tym samym pogorszyć komfort układania.

5. Wyjęte z pudełka rozsypane puzzle rozstaw obrazkiem do góry

To rada, z którą można się spotkać w każdym internetowym poradniku układania puzzli. Mimo, iż nudne jest tę radę powtarzać, wiele osób zapomina o tym. Gdy wszystkie elementy będziesz miał położone grafiką do góry, będziesz mógł lepiej się przygotować do układania i wzrokowo je rozdzielić w grupki do siebie pasujące. Może akurat szukasz tego elementu, który leży grafiką na brzuchu, a ty się niepotrzebnie męczysz. Pozwól wzrokowi pracować za ciebie. Niech ma wszystkie kawałki do obserwacji i zeskanowania okiem. Często taki odruch skanowania okiem pomaga trafić przypadkowo na to, czego się akurat szuka.

Puzzle ustawione według koloru

Prawidłowo posegregowane puzzle według koloru.

6. Rozstaw elementy według odcieni

Na początek nie musisz być dokładny. Chodzi o to, aby w przybliżeniu kolory były zmapowane do przybliżonej pozycji według wzoru. Kawałki puzzli na tym etapie mogą być do góry nogami. Liczy się tylko kolor. Wzrok nie będzie musiał latać po całym stole, tylko po konkretnej strefie. Dzięki temu nie zmęczysz tak szybko wzroku i będziesz mógł wytrzymać dłużej nad układaniem. W późniejszym etapie układania część elementów możesz zakryć, ale do tego zaraz dojdziemy w punkcie ósmym.

7. Znajdź elementy, które jeden bok mają bez wcięcia

Najlepiej zaczyna się od krawędzi. Znalezienie kawałków z jednym prostym bokiem to najłatwiejsze zadanie przy rozpoczynaniu układania. To także możliwość wytoczenia granicy pola układania, a tym samym wiesz już dokładnie ile miejsca na stole zajmie pełny obraz. Zacznij od rogów, a potem leć kolejno po odcieniach. Jak już ułożysz obramowanie, mam dla ciebie złą wiadomość: nadszedł koniec łatwizny 😛

Układanie najpierw brzegów puzzli

Zaczynanie układania od brzegów to najłatwiejszy sposób na rozpoczęcie zabawy.

8. Skup się na jednym kolorze

Skup się na niewielkim fragmencie, Pozostałą część puzzli zakryj. To pozwoli wzrokowi skupić się jedynie na bieżącym etapie. W żadnym wypadku nie chowaj ich z powrotem do pudełka. Niech po prostu cię nie dekoncentrują. Masz układać po kolei nie zawracając sobie głowy innymi strefami gradientu.

Wzór gradient jest specyficzny, jak na wzory puzzli. Zazwyczaj popularne są widoki miast, przyrody lub zwierząt. Abstrakcje to nie lada wyczyn. Może się pozornie wydawać, że gradient jest prostym wyzwaniem. Gdy już się siądzie do stołu, cała dotychczasowa wiedza na temat układania puzzli z pejzażami lub obiektami niewiele się przyda.

9. Kiedy utkniesz, możesz obrócić puzzle o 180 stopni

Nietypowa porada, ale mnie właśnie sporo pomogło obrócenie całego obrazu puzzli do góry nogami. W sensie nie grafiką w dół stołu, a zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Warto to robić, kiedy poczujesz, że od dłuższego czasu postęp w układaniu spowolnił. Obrócenie wzoru spowoduje w umyśle efekt resetu. Wówczas na wzór można spojrzeć z innej perspektywy i uruchomić inne uśpione komórki.

Puzzle Gradient z Trefl w trakcie układania

Półmetek osiągnięty. Teraz będzie z górki.

10. Jak już jesteś w połowie układania, to dalsza połowa będzie znacznie szybsza

To nie jest tak, że jak ułożysz już połowę, to jesteś w połowie zadania. Pierwsza połowa układania jest trudniejsza i dłuższa, ponieważ skupiasz się na większej ilości elementów, przez co umysł i wzrok potrzebują więcej pracy. Gdy będziesz miał ułożoną połowę puzzli, dalej będziesz się skupiał na mniejszej ilości elementów i mniej musisz wykonywać tzw. ślepych ruchów. Dlatego więc jeśli mijasz półmetek, tak naprawdę masz za sobą około 60% czasu za sobą.

Jak oprawić złożone puzzle?

Gdy już dojdziesz do końca i będziesz się cieszyć widokiem ułożonych puzzli, szkoda ci będzie zburzyć obiekt radości i wytężonej pracy. Jeśli chcesz zachować obraz z poskładanej układanki, możesz go oprawić w ramę i powiesić na ścianie. Najlepiej jest podłożyć sztywną płytę pod ułożone dzieło. Na to wystarczy nałożyć przezroczystą pleksę lub szkło. Należy pamiętać, aby mocno docisnąć spód i górę, oraz żeby oprawa posiadała ramki, by uniknąć ryzyka wysunięcia się ułożonych puzzli.

Co daje układanie puzzli? Korzyści z układania

Układanie samo w sobie nie miałoby sensu, gdyby nie towarzyszył temu jakiś cel. Każdy układa puzzle w swoim celu. Jeden lubi układać, bo go to relaksuje, drugi dla zabicia czasu, a jeszcze inny, aby sprawdzić swoje wyżyny talentu. Są różne motywacje. Ja znalazłem kilka powodów, dla których układanie puzzli wpływa pozytywnie na człowieka:

  • Wyciszenie
  • Koncentracja
  • Sprawdza poziom determinacji
  • Trening skupienia
  • Rozwija spostrzegawczość
  • Poprawa kondycji pamięci

To już koniec. Co dalej?

Gdy już puzzle “Gradient” zostały ułożone, rozglądam się za kolejnymi ciekawymi wzorami. Może macie jakieś propozycje, którymi wzorami mógłbym się zainteresować. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.



E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 246

Szukałeś mnie na Instagramie?