Kolekcja Davida Bowie na aukcji

David Bowie

W styczniu bieżącego roku wszyscy zostaliśmy wstrząśnięci wiadomością o śmierci genialnego muzyka, Davida Bowie.

Ponad pół roku po tym wydarzeniu, jego prywatna kolekcja dzieł sztuki została wystawiona na światło dzienne i trafi na aukcje. Muzyk trzymał swoje dzieła w ukryciu przez większą część życia, więc niewiele osób miało okazję obejrzeć jego zbiory. Kolekcja artysty liczy prawie 300 prac, które są wyceniane na kwotę przynajmniej 10 milionów funtów.

Zdecydowana większość obrazów z kolekcji Bowiego to dzieła współczesnych malarzy, takich jak Stanley Spencer, Patrick Caulfield czy Peter Lanyon. W zbiorach artysty znajdują się tylko i wyłącznie dzieła, które pochodzą z XX wieku, co wcale nie umniejsza ich wartości.

Fani muzyka oraz koneserzy dzieł sztuki będą mieli możliwość obejrzenia kolekcji swojego idola, gdyż przed wystawieniem ich na aukcji zostaną pokazane na wystawie w Londynie. Jak już zostało wspomniane, wszystkie obrazy są wyceniane na minimum 10 milionów funtów. Aukcje sztuki współczesnej z pewnością czekają na takie okazje, lecz nie wiadomo jeszcze gdzie dokładnie odbędzie się licytacja wspomnianej kolekcji. Wiadomo natomiast, że pieniądze ze sprzedaży trafią do rodziny Davida Bowiego.

Muzyk nigdy nie krył swojego ogromnego zainteresowania sztuką. W 1999 roku sam powiedział, że sztuka jest jedyną rzeczą, którą może wręcz obsesyjnie kupować. Bowie kochał otaczać się dziełami sztuki, które traktował z ogromnym szacunkiem. Miał podczas swojego życia epizod związany z dołączeniem do redakcji artystycznego magazynu o nazwie „Modern Painters”. Uczęszczał również do szkoły plastycznej, zaś jego najbliżsi zgodnie twierdzą, że zainteresowanie sztuką Bowiego nie było tylko krótkotrwałym wymysłem.

W kolekcji muzyka znajdują się głównie obrazy, ale nie tylko. Artysta kolekcjonował również meble i rzeźby, z których najpopularniejsza jest chyba szafka stereo włoskiej produkcji. Dlaczego artysta nie ujawnił swojej kolekcji wcześniej? Być może nie lubił się obnosić ze swoim zainteresowaniem lub traktował zbiory bardzo osobiście. Wiele osób z jego bliskiego środowiska twierdzi, że sztuka była jednym z ważnych czynników, dzięki którym David Bowie zmienił swoje postrzeganie świata.


E-booki

1 Komentarz

  1. Kas

    Ten rok jest rokiem pechowym dla wielkich muzyków. A mamy dopiero sierpień.

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 819

Szukałeś mnie na Instagramie?