Komfortowa przestrzeń dzienna w domu jednorodzinnym. Jak funkcjonalnie zaaranżować salon?

Wybierając projekt domu, który mamy zamiar wybudować, analizujemy różne aspekty planu, zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i estetyki i komfortu użytkowania. Jednym z kluczowych punktów tej analizy jest układ i zaplanowanie dziennej strefy. Jak podejść do kwestii urządzania salonu, by był on przyjemnym i otwartym centrum domowego życia?

Dom przy Czekoladowej

Dom przy Czekoladowej

Funkcja i znaczenie pokoju dziennego w domu jednorodzinnym

Analizując funkcjonalności poszczególnych przestrzeni nowego domu możemy stwierdzić, że salon jest centrum domu, miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu. Jest to zarówno przestrzeń do wypoczynku i relaksu, jak i wizytówka domu, w której przyjmujemy gości. Lokalizacja strefy dziennej nie może być przypadkowa. W zależności od upodobań inwestora salon znajduje się albo od frontu budynku, lub na jego tylnej ścianie. Wiele zależy od orientacji budynku względem stron świata. Jeśli nasz dom zbudowany jest na działce z wjazdem od południa warto przemyśleć takie projekty domów, które posiadają południową ekspozycję pokoju dziennego. Salon, ze względu na jego charakter, dobrze jest lokować w strefie najlepszego nasłonecznienia. Dzienne światło, dostępne w miejscu, w którym spędzamy najwięcej czasu, jest niezwykle cenne. Powiększa optycznie wnętrze i pozytywnie nastraja do życia.

Przy planowaniu aranżacji salonu należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Czy będzie to miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi, czy też bardziej kameralna przestrzeń, urządzona z nastawieniem na odpoczynek i relaks? Jeśli marzą nam się zimowe wieczory przy rozpalonym kominku, powinniśmy wybierać takie projekty domów, które przewidują jego obecność w strefie dziennej. W zależności od tego, jaki styl ma przybrać nasz salon, należy dobrać odpowiednie meble i dodatki.

Dom przy Rubinowej 5 – rzut parteru

Dom przy Rubinowej 5 – rzut parteru

Wyraź siebie, nadaj indywidualny charakter przestrzeni dziennej

Niezależnie od tego, jaką funkcję będzie pełnił salon, warto zadbać o to, aby był wygodny i przytulny. Ważne są wygodne meble wypoczynkowe, które pozwolą nam się zrelaksować. Salon najczęściej znajduje się na parterze domu, w sąsiedztwie jadalni i kuchni. Powinien być zlokalizowany w spokojnym miejscu, z dala od głównych ciągów komunikacyjnych.

Po przemyśleniu funkcji salonu i wyborze mebli, możemy zastanowić się nad stylem, w jakim chcemy go urządzić. Do wyboru mamy wiele możliwości, od tradycyjnych po nowoczesne. Jeśli wybraliśmy projekt domu z otwartą kuchnią to musimy tak zaaranżować strefę salonową, by komponowała się harmonijnie z kuchnią. Nie mogą to być dwie skrajnie różne przestrzenie, które w żadnym stopniu do siebie nie pasują.

Jest jedna zasada, której warto się trzymać w przypadku, gdy wybieramy typowe projekty domów. Typowe w rozumieniu bryły i kształtu oraz powszechnego stosowanego układu wnętrza. Ważne jest, aby salon był urządzony w jasnych i przyjemnych kolorach, które będą sprzyjać relaksowi. Ciemniejsze wnętrza również mają swoich sympatyków, jednak bardziej pasują one do przestrzeni loftowych, czy budownictwa, w którym występują wysokie sufity, a ściany zewnętrzne posiadają szerokie przeszklenia.

Oprócz mebli i kolorystyki, na jakościową aranżację salonu wpływają również dodatki. Mogą to być obrazy, zasłony, kwiaty czy oświetlenie. To ostatnie jest szczególnie ważne, ponieważ wpływa na nastrój w pomieszczeniu. Warto zadbać o to, aby salon był dobrze oświetlony, zarówno światłem dziennym, o czym już wspomnieliśmy, jak i sztucznym. Warto pomyśleć również o spójnej aranżacji tarasu, który jest naturalnym przedłożeniem salonu. Powinien on być dobrze skomunikowany z wnętrzem i odzwierciedlać charakter i klimat panujący w domu.

Salon to miejsce, w którym chcemy czuć się dobrze i komfortowo. Warto poświęcić trochę czasu na jego planowanie i aranżację, aby stał się przestrzenią, w której będziemy mogli się zrelaksować i cieszyć czasem spędzonym z bliskimi.


E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

151

Szukałeś mnie na Instagramie?