Konsola czy komputer – co wybrać?

Gaming

Każdy fan wirtualnej rozrywki na pewnym etapie swojej pasji będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczącego tego, co jest lepsze do jej realizowania. Czy lepszym wyborem będzie komputer, a może jednak warto zdecydować się na konsole do gier? Jakie są zatem wady i zalety obu tych rozwiązań?

Najważniejsze zalety komputera

Porównanie obu tych platform warto zacząć od komputerów. W końcu to właśnie od tych maszyn większość z nas rozpoczynała swoją pasję i to właśnie je znamy najlepiej.

Nie da się ukryć, że najważniejszą zaletą komputera jest jego uniwersalność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby obok rozrywki realizować na nim znacznie ambitniejsze zadania. Powoduje to, że wydatek rzędu kilku tysięcy złotych rozkłada się na kilka bardzo ciekawych funkcji, chociażby możliwość dostępu do platform VOD, czy też wygodnego przeglądania zawartości sieci. A pozostając przy światku gier, ceny gier na PC, choć w dniu premiery są na poziomie tych konsolowych, to jednak często znajdują się na licznych wyprzedażach, co powoduje, że granie na komputerze należy do bardzo taniej formy zabawy.

Gry komputerowe

Największe wady komputera

Niestety, choć gry są łatwo dostępne, to jednak ich działanie często woła o pomstę do nieba. Nie chodzi tu jednak o przygotowanie przez twórców, lecz o problemy natury sprzętowej, a często również związanej z oprogramowaniem danej, konkretnej maszyny. Któż bowiem nie miał problemów ze sterownikami, z brakiem jakiejś biblioteki obsługującej grafikę czy też nawet dźwięk, co uniemożliwiało zabawę. I zanim rozwiązało się problem po przeszukaniu wielu poradników i wygasłych już stron na forach internetowych, często mijało nawet kilka godzin.

Najważniejsze zalety konsoli

Każdy posiadacz konsoli bez zastanowienia powie, że największą zaletą tej platformy jest wygoda. To prawda, gra musi się w obecnych czasach zainstalować, a często wręcz w całości pobrać z internetu, lecz przy obecnych grach jest to nie do przeskoczenia i tak samo ma miejsce na komputerze. W odróżnieniu jednak od PC, po zainstalowaniu gry można wziąć pada do ręki i po prostu grać. Bez konieczności szukania sterowników, rozwiązania niespotykanych problemów itd. Po prostu niczym niezakłócana rozrywka.

Gamepad Xbox

Największe wady konsoli

Oczywiście konsole mają też wady. Choć sam sprzęt jest o wiele tańszy niż komputer o porównywalnej mocy obliczeniowej, to jednak gry do najtańszych nie należą. Powoduje to, że biblioteka konsolowego gracza rośnie powoli i często w dużych bólach. Dodatkowo obecne konsole nie są tak uniwersalne, jak PC. To prawda, mogą odtwarzać VOD, są wyposażone w przeglądarkę internetową, a nawet umożliwiają podłączenie klawiatury i myszki dla lepszego manewrowania po sieci, lecz w tym wszystkim czuć, że jest to tylko dodatek, często doczepiony nieco na siłę. O prawdziwej uniwersalności należy zapomnieć.

Komputer czy konsola? Podsumowanie

Na koniec trzeba zatem podjąć decyzję. Konsola czy komputer? Które rozwiązanie wybrać? Jeśli by decydować tylko z punktu widzenia gracza i jego pasji, mimo wszystko o wiele lepszym pomysłem będzie kupienie konsoli. To prawda, nie ma ona tak dobrych cen gier, lecz w tym wypadku jakość stawiana jest nad ilość. Choć z pewnością zaliczy się na konsoli o wiele mniej pozycji, to jednak ich jakość i klasa będzie na o wiele wyższym poziomie. A dzięki temu dostarczą one o wiele lepszej zabawy. A przecież to właśnie o to chodzi w graniu w gry, prawda?


E-booki

Komentarzy: 8

 1. Michal

  Uważam, że argument o cenie gier na konsoli jest niepodparty faktami. Wiadomo jak kupuje się gry w dniu premiery to są one droższe niż na komputerach ale wystarczy wyhaczyć fajne promocje i można zakupić najlepsze gry w przystępnych cenach. Zdecydowaną przewagą konsol i moim zdaniem głównym argumentem czy i ewentualnie którą konsolę wybrać są ich pozycje ekskluzywne. Tutaj komputery są zdecydowanie w tyle i wychodzę z założenia: komputer do pracy i FMa 🙂 a konsola do gier.

 2. Renata

  Do gier – konsola. Jest tańsza niż komputer gamingowy. Jednak do pracy, w moim przypadku pisania – komputer, taki zwykły i niezbyt rozbudowany.

 3. Joanna Julia

  Na komputerze gram tylko w Simsy 2 (tak, od czasu do czasu instaluję wszystkie dodatki i męczę całą noc – trochę z sentymentu), ale w nowe gry zdecydowanie od lat gramy na PS. I jak Michał wspomniał, atrakcyjne są dla nas te ekskluzywne wersje z dodatkami 🙂

 4. Rozkminy Tiny

  Aż się cieszę, że w domu tylko komputer i oszczędzamy na tym 😀 choć czasem ta konsola by się przydała 😉

 5. Patryk Tarachoń

  Zależy od potrzeb. Obecnie konsola sprawiłaby, że więcej czasu grałbym z ojcem, z drugiej strony mama bardziej potrzebowałaby komputera.

 6. Pawel

  Największe wady komputera PC to ociężały system Windows 10, PS5 od Sony korzysta z szybkiego systemu FreeBSD typu legendarny Unix. Więc co z tego, że PC i Xbox będzie posiadał trochę wydajniejsze podzespoły, jak ociężały system na którego jest mnóstwo malware i wirusów będzie je zamulał? Czy myślicie, że większość tych trojanów i wirusów z Windowsa 10 nie przejdzie lub nie przeportują na najnowszego Xboxa, który też korzysta z trochę przerobionej 10 tki?

 7. Paweł

  Tak napisane jakby każdy, przy każdej grze, zawsze miał problem ze sterownikami. Tak realnie to kiedy, jak często się zdarzają?

 8. Janika

  Ja mam i komputer i konsolę. Przecież można mieć jedno i drugie.

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 011

Szukałeś mnie na Instagramie?