Komputer PC czy laptop? Jaki rodzaj komputera warto wybrać?

Klawiatura do komputera gadżet

Przez wiele lat prym wiodły komputery stacjonarne, ale obecnie są one coraz bardziej wypierane przez mobilne urządzenia w postaci laptopów. Nie brakuje zwolenników obu tych rozwiązań, gdyż każde ma wiele plusów. Trzeba być też świadomym minusów, których również nie brakuje. Niezależnie od tego, na które urządzenie się ostatecznie zdecydujemy, należy oprzeć swój wybór o swoje indywidualne potrzeby, preferencje i możliwości finansowe.

Laptop czy PC? Poznaj zalety i wady obu tych urządzeń

W przypadku dobrej jakości komputera stacjonarnego można mówić o wysokiej wydajności, na którą składa się szereg podzespołów. Użytkownik ma możliwość jego swobodnego rozbudowywania i konfigurowania. Można zamontować wiele dysków i korzystać z licznych portów. Koszt zakupu PC jest zwykle niższy niż laptopa o zbliżonych parametrach technicznych. Jeśli ktoś ceni sobie ergonomię, to z pewnością będzie zadowolony z komputera stacjonarnego, gdzie oddzielnie mamy monitor i klawiaturę. Montażem, modyfikacją i konserwacją sprzętu można zająć się samodzielnie. Minusem PC będzie brak mobilności, zajmowanie sporej przestrzeni na biurku, wyższy pobór prądu, większa liczba kabli.

Na korzyść laptopów przemawia ich mobilność, można zabrać je ze sobą dosłownie wszędzie, są lekkie i kompaktowych wymiarów. Posiadają zwartą konstrukcję, wyposażone są w akumulator umożliwiający użytkowanie ich nawet bez źródła zasilania. Zaletą laptopów jest cicha praca i relatywnie nieduże zużycie energii elektrycznej. Znika problem z koniecznością kupienia monitora i klawiatury. Minusem będą ograniczone możliwości dotyczące modyfikowania i rozbudowy, gdyż dostajemy gotową już konfigurację. Wielu osobom przeszkadza gorsza ergonomia pracy. Trzeba też zwykle liczyć się z wyższą ceną i trudniejszą wymianą podzespołów.

Jaki rodzaj komputera warto wybrać w zależności od zastosowania?

Komputer należy dobrać do swoich potrzeb, oczekiwań, preferencji i możliwości finansowych. Innego potrzebować będziemy do pracy biurowej, gier, filmów i multimediów czy do Internetu. W przypadku zwykłego pracownika biurowego nie ma większego znaczenia to, czy będzie pracował na laptopie czy komputerze stacjonarnym. Wybór jest tutaj kwestią jego gustu. Programiści i administratorzy systemowi zwykle wybierają laptopy o średnich lub wysokich cechach. Do montowania i renderowania filmów najlepszy okazuje się być PC z dużą ilością pamięci RAM. Musi mieć też wydajny system chłodzący i dobrą kartę graficzną. To samo dotyczy grafika komputerowego. Do projektowania sprzętu można wybrać PC lub rozbudowany laptop. Zdecydowana większość graczy preferuje komputery stacjonarne – ergonomia, wrażenia wizualne, wydajność, komfort.


To, jaki rodzaj komputera wybierzesz, zależeć będzie, czy będziesz chciał go później rozbudować oraz podróżować z nim. Te dwa czynniki zadecydują, czy wybierzesz komputer PC czy laptopa. Ja osobiście, po wielu latach pracy na laptopie, przeszedłem na PC z trzema monitorami, bezprzewodową klawiaturą i osobnymi głośnikami na blutetooth. Wiem, że w miarę upływu czasu, moje wymagania będą wzrastały, więc nie będę musiał kupować całego nowego laptopa. Wystarczy, że dokupię do swojego PC jeden konkretny podzespół. W dłuższej perspektywie PC wychodzi taniej. Kupujesz bazę (obudowę z płytą główną), a resztę elementów sam sobie dobierasz i wymieniasz, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jeśli nie jest ci potrzebna mobilność i nie będziesz zmieniał miejsca użytkowania komputera, zdecydowanie polecam wybór komputera stacjonarnego. Po paru latach uświadomisz sobie, że to się po prostu opłaca.


E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 847

Szukałeś mnie na Instagramie?