Mieszkanie w Hiszpanii – o czym warto wiedzieć?

Hiszpania to piękny kraj, który przyciąga na swoje terytorium masę turystów z różnych państw – w tym również i z Polski. Masowo wyjeżdżamy tam również do pracy, co oznacza pobyt na długo, albo też nawet na stałe. Co warto wiedzieć przed przeprowadzką, albo przed wyjazdem na urlop? Czym charakteryzuje się życie w tym kraju i jacy są jego mieszkańcy? Czy trudno się dopasować?Hiszpania - flaga

Hiszpania dla każdego

Hiszpania to kraj położony na Półwyspie Iberyjskim, graniczący z Portugalią, Wielką Brytanią (do której należy Gibraltar), Marokiem (przez Ceutę i Melillę), jak również Francją i Andorą. Hiszpania jest dziedziczną monarchią parlamentarną, którą głową jest król Filip VI Burbon, nie mający jednakże żadnej realnej władzy. Całkowita powierzchnia państwa przekracza 500 tysięcy kilometrów kwadratowych, a według danych szacunkowych mieszka w nim ponad 46 milionów mieszkańców – w tym liczną grupę stanowią obcokrajowcy.

Kultura hiszpańska – co widać na przykład w stylu wnętrz i sztuce – opiera się na połączeniu trzech niezwykle ważnych linii kulturowych, to jest arabskiej, prekolumbijskiej i rodzimej. Zapewne wiele osób będzie zdziwionych zwłaszcza tą pierwszą, ale kto zna historię powinien wiedzieć, że Arabowie zajmowali tereny niemal całego półwyspu od 711 roku (najazd Tarika) aż do roku 1492, kiedy zostali całkowicie wyparci. Hiszpania jest jednak krajem otwartym kulturowo i bardzo gościnnym – krajem, w którym dobrze będzie każdemu, bez względu na pochodzenie. Polaków jest tam mnóstwo!

Hiszpanie są bardzo radośni, dużo się śmieją, potrafią się bawić do białego rana, a zabawę zaczynają najczęściej po północy. Głośno wyrażają swoje zdanie, obficie gestykulują, są bardzo spontaniczni i robią zawsze to, na co mają ochotę. Bardzo szybko uczą przybyłych cieszenia się chwilą – co jest tym prostsze, że wspaniałe widoki i klimat bardzo do tego zachęcają!

Przeprowadzka do Hiszpanii

Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą razić obcokrajowców – przede wszystkim w Hiszpanii nikt się nie spieszy (po prostu tego nie lubią), wszyscy się spóźniają i bardzo ciężko jest coś załatwić w jeden dzień. Trzeba się zatem liczyć, że obmyślone na kilka chwil zadanie zebrania podpisów w urzędach, uzyskanie wszystkich pozwoleń, potwierdzeń, albo po prostu wydanie jakichś dokumentów może zająć o wiele więcej czasu. Liczmy się też z tym, że między godziną 14 a 17 tak naprawdę niemal wszystko jest zamknięte – wtedy jest pora na spokojny obiad i odpoczynek, a dla Hiszpanów to świętość. Nawet sklepy wówczas nie pracują! Niezbyt właściwa jest też pora między 9:30 a 11, ponieważ wówczas kolejki są ogromne (chyba wszyscy Hiszpanie starają się coś załatwić właśnie w tych godzinach), a urzędnicy nie zawsze na miejscu (wszak to pora na kawę i drugie śniadanie).

Na pewno na początku każdy Polak będzie onieśmielony bezpośredniością swoich hiszpańskich kolegów – na powitanie całują się w oba policzki, ignorując jego wyciągniętą rękę, głośno komentują wygląd przechodzących kobiet, potrafią nagle poderwać się do śpiewu podczas obiadu i są nieco beztroscy. Wszystko to ma jednak swój urok, jeśli tylko ktoś się przyzwyczai – o wiele prościej jest to zrobić Polakom, niż na przykład Skandynawom. Hiszpania słynie też z przepięknych widoków – urokliwych plaż, ciepłej wody, palm i gorącego słońca. Zwłaszcza jej południowe terytorium (Andaluzja) jest prawdziwym, turystycznym rajem.

Jeśli ktoś z Was pragnie przeprowadzić się do Hiszpanii, albo tylko pomieszkać w niej przez jakiś czas, warto wynajmować lub kupować mieszkania/domy przez sprawdzoną firmę z branży nieruchomości. To ważne, ponieważ zawsze czai się wszędzie dużo oszustów i naciągaczy. Dobrym wyborem będzie Agnes Inversiones. Mieszkania w Hiszpanii oferowane przez firmę są przytulne, świetnie zorganizowane i dostosowane do wymagań różnych typów klientów.


E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 667

Szukałeś mnie na Instagramie?