Na kartach graficznych nie warto oszczędzać

Gry komputerowe

Bycie profesjonalnym graczem wymaga wiele treningów i poświęceń, ale też i wymagającego sprzętu. Kiedy jesteśmy świadkami przyjścia na świat nowej generacji konsol Playstation PS5 oraz Xbox Series S, zachwycamy się przede wszystkim wyśmienitą grafiką, która powoduje opad szczęki i wypadnięcie miętuska na podłogę 😉 Prawie wcale nie zwraca się na inne parametry techniczne poza grafiką, a przecież w komputerze lub konsoli za wydajność odpowiada wiele podzespołów. Niemniej to właśnie grafika jest największym prowodyrem wypadnięcia miętuska 🙂

Granie na PC niesie ze sobą wiele więcej wymagań niż na konsoli

Gracze komputerowi mają trochę bardziej skomplikowaną sytuację. Nigdy nie wiadomo, czy na danych parametrach komputera gra będzie działać na pełnych ustawieniach oraz czy grafika w trakcie gry się nie przytnie. Konsolowcy tego problemu nie mają. Kupują konsolę jako kompletny, zamknięty sprzęt i nie muszą się martwić o konfigurację. My – pecetowcy, musimy kombinować, żeby mieć pewność że zadziała płynnie. Niewłaściwy dobór części wewnętrznych powoduje dziwne niespodzianki w postaci notorycznych spowolnień gry lub obniżenia jakości obrazu. Jak temu zapobiec?

Wybór karty graficznej to istotna decyzja gracza komputerowego

Sporo się mówi o akcesoriach gamingowych, takich jak myszki dla graczy, klawiatury, fotele, słuchawki, monitory. Jakoś rzadziej mówi się o wydajnym komputerze, który jest głównym źródłem sukcesu gracza. Cała reszta to tylko dodatki, które ułatwiają grę. Bez porządnej karty graficznej żadna myszka i klawiatura nie pomoże 🙂 Ani tym bardziej gamingowy kubek 🙂 Dlatego jeśli chcesz myśleć o profesjonalnym graniu, nie możesz iść na kompromis. Odpowiednio wyposażony komputer niestety sporo kosztuje, a na jego cenę spory wpływ na wybór odpowiedniej karty graficznej. Gdybyś miał na czymś zaoszczędzić, zdecydowanie odradzam na kartach grafiki. Dobre osiągi graficzne wymagają najlepszych kart.

Ile kosztują dobre karty graficzne?

Nie jest to tanie hobby. Karta graficzna to najdroższy podzespół komputera. Cena dobrej karty może sięgać nawet 4000zł w przypadku najnowszej GeForce RTX 3080, ale są też tańsze. Choć wiadomo, że im tańsze, tym jakość wyświetlania grafiki proporcjonalnie jest słabsza. Zarówno pod względem płynności, detali graficznych, czy też ilości klatek na sekundę (FPS). Standardem powoli staje się rozdzielczość 4K. Tu duże pole do popisu mają nowe generacje kart. Nie ma co się łudzić. Karty wyprodukowane przed 5 laty raczej niezbyt pociągną na pełnych detalach grę w 4K. Nie wspomnę o VR.

Jakie parametry mają najlepsze karty graficzne?

Wydajny sprzęt potrzebuje dużo mocy, więc nie powinno dziwić, że nowe generacje kart graficznych są energożerne. Kupując nową kartę musisz być przygotowany także na wydatek nowego zasilacza o mocy co najmniej 750 Watt.

Oprócz zalet wydajnościowych, są też minusy. Jednym z nich jest głośniejsza praca związana z wymogami silniejszego chłodzenia. Pamiętaj też o większej obudowie. Może się okazać, że twoja płyta główna w ciasnej obudowie z ledwością pomieści gabaryty nowej karty. GeForce RTX 3080 to naprawdę spora kobyłka 🙂E-booki

1 Komentarz

  1. Patryk Tarachoń

    Wychodzę z założenia, że jeśli decydujemy się kupić jakikolwiek sprzęt, lepiej nie oszczędzać.

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 028

Szukałeś mnie na Instagramie?