Woda z kranu jest zdrowa. Sam chętnie piję kranówkę, unikając kupowania kilkaset razy droższej, tej samej jakości wody pakowanej w plastik. Mimo to wciąż są osoby, które wolą wybrać taką samą wodę co z kranu, ale ze sklepu w plastikowej butelce. Myślą, że woda z plastiku ma jakieś nadzwyczajne właściwości i jest częściej badana niż woda z kranu. Nie wiedzą, że woda, aby mogła popłynąć do naszych domów, musi być codziennie kontrolowana pod względem czystości, a normy jakości domowej wody są rygorystyczne.
Jakość wody kranowej – czy jest lepsza od butelkowanej?
Skoro nie ma różnicy między wodą kranową, a sklepową, dlaczego niektórzy nie ufają wodzie, którą mają w domu? Odpowiedź jest prosta: producenci wód plastikowanych zakorzenili w konsumentach strach przed piciem wody, której nie da się sprzedać. Właśnie dla takich osób, które nie ufają jakości wody kranowej, powstały dzbanki filtrujące wodę. Mimo, że jakość wody kranowej niczym nie ustępuje wodzie ze sklepu, warto mieć w kuchni filtr do wody. Choćby dlatego, aby się zabezpieczyć przed ewentualną awarią rur, gdzie może do momentu usunięcia awarii płynąć woda z drobinkami metali lub brudnej ziemi.
Czy picie wody z kranu jest zdrowe?
Picie wody jest jedną z najważniejszych czynności, które robimy dla naszego zdrowia. Ludzki organizm potrzebuje co najmniej 2 litrów czystej wody dziennie. Dzięki sprawnie działającym sieciom wodociągowym możemy mieć pewność, że woda, którą pijemy jest czysta i bezpieczna. Woda z kranu jest regularnie badana pod kątem liczby bakterii, metali ciężkich i innych substancji chemicznych, aby upewnić się, że ma odpowiednią jakość. Może się jednak zdarzyć, że woda, która dociera do gospodarstw domowych, nie jest tak zadowalającej jakości, jak powinna. Dzieje się to niezwykle rzadko, ale zanim to zauważymy, może być już za późno, a o zatrucie nie trzeba się specjalnie starać. Najlepszym sposobem na zdrowe nawodnienie organizmu jest więc picie wody kranowej po uprzednim przefiltrowaniu jej w specjalnym dzbanku.
Jaki dzbanek z filtrem do wody wybrać?
Jest wielu producentów filtrów do wody, ale w Polsce najpopularniejsze są dwie marki. Jedna z nich to Dafi, a druga Brita. Obie marki mają produkty bardzo podobne do siebie, więc jeśli wybierzesz którąkolwiek z nich, wybór nie będzie miał większego znaczenia. Filtry do obu marek są tak szeroko dostępne, że nie powinno być problemu z ich zakupem.
Na pewno należy unikać mało znanych producentów z Chin. Takie produkty mogą być wątpliwej jakości i nie posiadać atestów, co w przypadku materiałów mających styczność z żywnością lub wodą pitną ma istotne znaczenie.
Mit: Filtrowana woda z dzbanka ma lepszy smak
Powszechnym błędem jest przekonanie, że filtrowana woda smakuje lepiej niż woda z kranu. Jeśli woda, którą pijesz, ma jakikolwiek smak, to źle. Woda występująca w naturalnych warunkach jest neutralna smakowo, więc nie powinna niczym smakować. Używanie dzbanków z filtrem do wody nie sprawi, że woda zyska smak. Może natomiast poprawić jej jakość dzięki neutralizacji czynników, które spowodowały jej zanieczyszczenie. Zdarza się, że to właśnie zanieczyszczenia wody powodują pewien “smak”. Przefiltrowanie wody nie sprawi, że woda zyska lepszy smak, ale pozbędzie się niechcianego smaku pochodzącego z zanieczyszczeń.
Prawda: Dzbanki z filtrem wody redukują chlor i metale ciężkie
Chlor i metale ciężkie są bardzo szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Mogą powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak astma i inne choroby układu oddechowego. Metali ciężkich powinno się unikać w wodzie i żywności. Są jasne wytyczne ogłoszone przez odpowiednie organizacje, ustalające dozwolony limit tych substancji w żywności, które są określane jako potencjalnie szkodliwe. O ile kupowanie np. ryb u sprawdzonego sprzedawcy nie powinno wzbudzać strachu związanego z ryzykiem połowu na morzu zawierającego dużo rtęci, to z piciem wody może być już problem. O ile sieć wodociągowa deklaruje wysoką jakość wody pitnej w kranie, to jednak nie ma się pewności do stanu rur, którymi ta woda płynie. Na to już wodociągi nie mają wpływu, a kontrolowanie stanu technicznego instalacji wodnej należy do zarządcy danego rejonu lub budynku.
Dzbanek filtrujący wodę redukuje chlor i metale ciężkie dzięki zastosowaniu dwustopniowego systemu filtracji. Pierwszym etapem jest węgiel aktywny, który usuwa chlor, natomiast drugim etapem jest żywica jonowymienna, która usuwa metale ciężkie.
Co jaki czas należy wymieniać filtr wody w dzbanku?
Zaleca się wymianę filtra wody w dzbanku co najmniej raz na 2 miesiące. To zależy jednak od tego, ile osób korzysta z dzbanka i jak często pobiera się z niego wodę. Jeśli używasz go bardzo często, możesz potrzebować nowego filtra co 6 tygodni lub czasem nawet częściej. Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować stan i skuteczność swojego filtra – jeśli zauważysz, że smak i kolor twojej wody nie są takie jak powinny, to oznacza, że już czas na wymianę filtra.
Zasada jest taka: lepiej wymienić filtr za wcześnie, niż zbyt rzadko. Dzbanki natomiast mogą posłużyć długie lata.
Podsumowanie: Czy warto kupić dzbanek z filtrem do wody?
Przy takich pytaniach warto zadać sobie odwrotne pytanie:
Czy mając dzbanek z filtrem do wody
chciałbyś się go pozbyć i pić wodę niefiltrowaną?
Dzbanek z filtrem do wody to niedrogi i łatwy sposób na zmniejszenie w wodzie pitnej. Jeśli już raz zaczniesz filtrować wodę, już nigdy nie będziesz chciał wrócić do czasów, w których nie używałeś filtra. Taka odpowiedź powinna być wystarczającą rekomendacją.
Wpis powstał dzięki współpracy z Ceneo, a każde kliknięcie do okazji wspiera mnie drobną kwotą.Pasjonat pozytywnego stylu życia. Prowadzę bloga od 2012 roku dzieląc się wiedzą i spostrzeżeniami. Ekspercko recenzuję rzeczy i miejsca warte uwagi, które zmieniają życie na lepsze. Poza blogowaniem napisałem kilka e-booków oraz publikacje w prasie drukowanej. Moje treści cytowane są przez duże media, w tym telewizja i portale.