Gdy wybieramy się w plener – na biwak lub wyjazd survivalowy – trzeba pomyśleć o odpowiednim schronieniu i przestrzeni do snu. Podstawowym rozwiązaniem wydaje się w takich sytuacjach namiot. Tak naprawdę nie jest to jednak jedyna dostępna opcja. Co jeszcze może się przydać podczas nocowania na łonie natury? Jak wybrać odpowiednią opcję? O tym przeczytasz poniżej.
Nocowanie w plenerze – czym się kierować podczas dobierania schronienia?
Biwakowanie na świeżym powietrzu to forma rekreacji, która przekonuje szerokie grono osób. Można zdecydować się na klasyczny wyjazd pod namiot, ale też postawić na bushcraftowe wędrówki czy survival. W każdym przypadku trzeba zadbać o to, by zapewnić sobie właściwe schronienie.
Czym się kierować podczas dobierania produktów? Podstawą jest oczywiście dopasowanie opcji do charakteru wyjazdu. Najprostsze rozwiązania zabiera się ze sobą na wyjazd w typie sztuki przetrwania. Klasyczna turystyka pozwala już na zastosowanie nieco wygodniejszych wariantów schronienia.
Jeśli podczas eskapady cały dobytek mamy nosić ze sobą w plecaku, warto zwrócić uwagę na wagę i wielkość konstrukcji, a także łatwość jej rozkładania i składania – często nie ma się bowiem zbyt wiele czasu, by przygotować schronienie z dala od cywilizacji. Miejsce do spania powinno też dobrze izolować od otoczenia – zabezpieczać przed kaprysami pogody (wiatrem i opadami), a niekiedy również przed zwierzętami.
Namiot turystyczny – opcja podstawowa
Jakie schronienie wybrać? Najwięcej osób decyduje się na lekkie namioty turystyczne. To produkty uniwersalne, sprawdzające się w różnych warunkach, na wielu wyprawach. Gwarantują ochronę przed warunkami atmosferycznymi i zwierzętami, a także zapewniają komfort podczas snu. Pewnym ograniczeniem w przypadku namiotu jest jednak fakt, że wciąż zajmuje on sporo miejsca, a jego rozłożenie wymaga wprawy i czasu, co bywa problematyczne zwłaszcza w deszczowe dni.
Tarp – najprostsze schronienie na wyjazd
Innym rozwiązaniem jest tarp, do znalezienia choćby na stronie Karaluch. Co to takiego? To prostokątna lub kwadratowa płachta materiału z miejscami do zamontowania linek. Jest ona wodoodporna (impregnowana powierzchnia), a także wyróżnia się sporą odpornością na przetarcia i rozdarcia. Jeśli ma się wprawę, tarp szybko się rozkłada i składa w każdych warunkach. Jest bardzo lekki oraz nie zajmuje również dużo miejsca w bagażu. Z drugiej strony tego typu rozwiązanie wybierają jednak głównie miłośnicy survivalu. Podczas spania pod tarpem mamy bowiem najczęściej kontakt bezpośrednio z podłożem, przez co mocniej odczuwamy chłód i wilgoć. Choć konstrukcja chroni przed deszczem i wiatrem, nie zabezpiecza jednak w pełni przed insektami i innymi zwierzętami.
Hamak turystyczny – nietypowy pomysł na nocleg
Innym pomysłem, który można stosować samodzielnie lub w połączeniu z wyżej wymienionymi opcjami, jest hamak turystyczny. W tym przypadku nie potrzeba płaskiego podłoża, by stworzyć sobie warunki do snu. Zamiast tego trzeba znaleźć dwa solidne punkty, na których zawiesi się hamak. Zapewnia on naprawdę wygodne warunki do spania i jest bardzo szybki w rozkładaniu i składaniu. Nie zajmuje również wiele miejsca w plecaku. Pamiętajmy jednak, że sam hamak nie gwarantuje jednak ochrony przed pogodą ani insektami.
Wygodne noclegi w plenerze – podsumowanie
Dobrze dobrane schronienie to podstawa ekwipunku na każdą wyprawę w plener. Warto poznać różne rozwiązania, by znaleźć opcję dopasowana do swoich upodobań i potrzeb. Na szczęście wariantów jest sporo – każdy może zatem wybrać coś dla siebie, bez względu na to, czy stawia na komfort snu, czy szuka sposobu na prawdziwy, leśny survival.
Materiał (tekst i grafika) dostarczony przez reklamodawcę. Odpowiedzialność za dostarczoną treść ponosi reklamodawca.