Ogrzewanie gazem płynnym staje się coraz bardziej popularne i przynosi duże oszczędności. Instalacja zbiornika na gaz propan wymaga dopełnienia kilku formalności wymaganych przez polskie prawo. Jakie kroki należy podjąć, gdy zdecydujemy się ogrzewać nasze cztery ściany propanem? Jakie są zalety takiego ogrzewania? Oto kilka przydatnych informacji.
Czy zbiornika na gaz wymaga pozwolenia?
Zgodnie z art. 29 ust 1. pkt 19 Prawa budowlanego pojedynczy zbiornik na gaz o mniejszej pojemności niż 7 metrów sześciennych przeznaczony jedynie do użytku w domu jednorodzinnym nie wymaga pozwolenia na budowę. Należy go jedynie zgłosić w starostwie powiatowym. W trakcie wypełniania formalności należy dołączyć oświadczenie o tym, że mamy prawo do dysponowania nieruchomością, na której zbiornik będzie ustawiony.
Wygoda użytkowania i wysoka wartość opałowa propanu
W przypadku gazu płynnego wartość opałowa wynosi mniej więcej 46,34MJ/kg. Jest to ilość ciepła uzyskana w wyniku spalenia jednego kilograma paliwa. To znacznie więcej niż wartość podczas opalania nieruchomości drewnem lub węglem brunatnym. Ogrzewanie propanem polecane jest osobom, które mają ograniczoną możliwość wykonania przyłącza gazu ziemnego ze względu na lokalizację. To dobre rozwiązanie tymczasowe, gdy dostawca stwierdza, że na przyłącz, trzeba będzie poczekać kilka miesięcy, a nawet dłużej. Zbiornik gazu w zależności od pojemności wystarcza na jeden sezon grzewczy – przez ten czas nie martwimy się o podkładanie do pieca, regulowanie sterowników czy transport opału. Warto wspomnieć o tym, że paliwo LPG nie generuje dużej ilości toksycznych spalin i jest polecane osobom, którym na sercu leży troska o środowisko naturalne.Jakie warunki techniczne należy spełniać?
Jeśli zamierzamy ogrzewać dom propanem, zbiornik będzie montowany na powierzchni. Standardowy zbiornik naziemny ma moc kotła do 25 kW, pojemność 2.700 l i wymiary 125×255 m. W tym wypadku należy zachować niezbędne odległości minimalne od obiektów:
- Minimum 3 metry od domu mieszkalnego,
- minimum 3 metry od budynku produkcyjnego lub magazynowego,
- minimum 1,5 metra od granicy działki,
- minimum 5 merów od wypustów kanalizacyjnych ,studzienek lub rowów.
Zbiornika na gaz płynny nie można montować w miejscach podmokłych i w zagłębieniach terenu. Musi stać na płycie betonowej i stać na płycie betonowej o grubości nie mniejszej niż 20 centymetrów. Jeśli spełniamy wymogi dotyczące powierzchni działki, należy podjąć decyzję czy zakupimy zbiornik na własność, czy go wydzierżawimy.
Ogrzewanie propanem — czy to się opłaca?
Od dłuższego czasu ceny propanu utrzymują się na jednym stałym poziomie. Wprawdzie przed sezonem zimowym nieco się podnoszą, jednak gdy uzupełnimy zapas gazu w zbiorniku przed nastaniem zimy, jesteśmy w stanie dużo zaoszczędzić. Z każdym rokiem zwraca się rokiem koszt instalacji i zakupu wydajnego kotła kondensacyjnego. Możliwość podłączenia ogrzewania gazem płynnym sprawdza się zarówno w nowo powstałych domach i w tych wieloletnich. Piece na gaz poradzą sobie z ogrzewaniem podłogowym, jak i z rozprowadzaniem ciepła w tradycyjnych kaloryferach naściennych. Piec kondensacyjny możemy podłączyć do istniejącej już instalacji grzewczej, co gwarantuje nam nieprzerwane ciepło w trakcie największych mrozów.