Polskie książki cyberpunk wydane w 2020 roku

Polskie książki Cyberpunk

Wiedziałeś, że Polacy uznawani są za jednych z największych fanów kultury cyberpunk na świecie? Lepsi od nas są jedynie Japończycy oraz Amerykanie. A że Polacy nie gęsi, swojego cyberpunka też mają, potwierdza się to nie tylko w grze, ale także w ciekawych książkach, które w roku 2020 zostały wydane. Poznaj 3 najciekawsze książki, które polski fan cyberpunka powinien znać.

Robert J. Szmidt – “Mrok nad Tokyoramą”

Robert J. Szmidt to bardzo ceniony polski autor, znany z wielu kultowych już tytułów fantastyki. Sporą sławę przyniosło mu Uniwersum Metro 2033 (klimaty życia po końcu świata, po ostatecznej wojnie atomowej), ale przede wszystkim seria “Szczurów Wrocławia” (zaraza zombie w czasach PRLu – świetny pomysł!). Posiadam kilkanaście książek tego autora, a “Mrok nad Tokyoramą” jest najnowszą pozycją wydaną w 2020 roku.

Fabułą ksiażki jest świat osadzony we wrocławskim mieście przyszłości, gdzie to nie jest już to samo miasto co dawniej. Główny bohater dostaje zmienioną tożsamość i próbuje swych szans jako super wojownik futurystycznej gry walki połączonej z szachami. Pomaga mu w tym legendarna hakerka. Zwycięstwo w walkach ma swój wyższy cel. Jaki? Nie będę zdradzał szczegółów. Fabuła naprawdę jest świetnie stworzona, dzięki czemu zabiera czytelnika w świat mrocznego świata przyszłości, pełnego cyborgów i skażonego miasta.

Epilog rozwala na łopatki – tylko tyle mogę powiedzieć.

Zobacz gdzie kupić “Mrok nad Tokyoramą”

Andrzej Ziemiański – “Cyberpunk. Odrodzenie”

Zanim ukazał się “Mrok nad Tokyoramą”, polscy fani cyberpunka mogli poznać losy bohaterki, która ma siostrę bliźniaczkę. Zaczyna się napad, gdzie giną naukowcy, a jedna z sióstr zostaje w niego zamieszana. Do akcji wkracza gliniarz – Shey Scott. To on jest tu głównym bohaterem i jego poczynania jest nam dane śledzić. Gliniarz spotyka jedną z postrzelonych bliźniaczek i ofiaruje jej chip, który nadaje jej ponadludzkich zdolności.

“Cyberpunk. Odrodzenie” w porównaniu z “Mrok nad Tokyoramą” stoi na podobnym poziomie. W obu tytułach można poznać mroczne miasta, w których w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie będzie nam żyć. Mega metropolie, przesiąknięte przestępczością i zniszczonym środowiskiem. Życie ludzkie z upadkiem moralności, chipowanie mózgów, kilkusetpiętrowe drapacze chmur – to wszystko w kanonie cyberpunka wszystko pasuje. Zmieniaję się jednak bohaterowie, którzy zabierają nas w jedną z przygód.

Trzecią książką blisko związaną z kulturą cyberpunk, którą można polecić, to “Cyberpunk 1982-2020” Michała Wojasa. Nie jest to co prawda książka fabularna, lecz zbiór najistotniejszych informacji w tej odmianie kultury.

Zobacz gdzie kupić “Cyberpunk. Odrodzenie”

Michał Wojas – “Cyberpunk 1982-2020”

Dlaczego 1982? W tym roku powstał pierwszy film SF bazujący na świecie cyberpunka – “Łowca androidów”. Ten rok uznaje się za początek nowej kultury, która mimo wielkich zmian w postępie cywilizacyjnym, trwa do dziś. Dwa lata później ukazuje się pierwsza, kultowa powieść Williama Gibsona pt. “Neuromancer”. Książka ta uznana została jako pierwsza książka tak głęboko wchodząca w otoczenie cyberpunka. Gdy ktoś zadaje pytanie, czym pierwszym się zainteresować z nurtu cyberpunk, w większości przypadków pada właśnie odpowiedź: “Meuromancer”.

Wisienką na torcie jest rok 2020, kiedy, po wielu opóźnieniach, pojawia się gra “Cyberpunk 2077” wydana przez polskie studio CD Projekt. Michał Wojas zebrał wszystkie najważniejsze informacje o cyberpunku spomiędzy lat 1982 a 2020 i uporządkował je w swojej książce, będącej pigułką fanów gatunku.

Zobacz gdzie kupić “Cyberpunk 1982-2020”Spodobał Ci się ten wpis? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę☕
[Przeczytaj, dlaczego warto]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarzy: 2

  1. Pojedztam.pl

    W ogóle nie kojarzymy tych pozycji, ale wielbiciele cyberpunku na pewno są zachwyceni.

  2. Patryk Tarachoń

    Chciałbym zagrać w Cyberpunk 2077 ale nie mam ani sprzętu, ani nie znam nikogo kto chciałby razem pograć przez kilka godzin. 🙁

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tu wpisz, czym wartościowym chciałbyś się podzielić na temat tego wpisu.
Każdy komentarz jest kierowany do kolejki do moderacji. Wszelkie próby spamu, szerzenie szkodliwych poglądów, obrażanie ludzi lub wchodzenie butami ze słomą są automatycznie odrzucane.

1,350