Wiedziałeś, że Polacy uznawani są za jednych z największych fanów kultury cyberpunk na świecie? Lepsi od nas są jedynie Japończycy oraz Amerykanie. A że Polacy nie gęsi, swojego cyberpunka też mają, potwierdza się to nie tylko w grze, ale także w ciekawych książkach, które w roku 2020 zostały wydane. Poznaj 3 najciekawsze książki, które polski fan cyberpunka powinien znać.
Robert J. Szmidt – “Mrok nad Tokyoramą”
Robert J. Szmidt to bardzo ceniony polski autor, znany z wielu kultowych już tytułów fantastyki. Sporą sławę przyniosło mu Uniwersum Metro 2033 (klimaty życia po końcu świata, po ostatecznej wojnie atomowej), ale przede wszystkim seria “Szczurów Wrocławia” (zaraza zombie w czasach PRLu – świetny pomysł!). Posiadam kilkanaście książek tego autora, a “Mrok nad Tokyoramą” jest najnowszą pozycją wydaną w 2020 roku.
Fabułą ksiażki jest świat osadzony we wrocławskim mieście przyszłości, gdzie to nie jest już to samo miasto co dawniej. Główny bohater dostaje zmienioną tożsamość i próbuje swych szans jako super wojownik futurystycznej gry walki połączonej z szachami. Pomaga mu w tym legendarna hakerka. Zwycięstwo w walkach ma swój wyższy cel. Jaki? Nie będę zdradzał szczegółów. Fabuła naprawdę jest świetnie stworzona, dzięki czemu zabiera czytelnika w świat mrocznego świata przyszłości, pełnego cyborgów i skażonego miasta.
Epilog rozwala na łopatki – tylko tyle mogę powiedzieć.
Zobacz gdzie kupić „Mrok nad Tokyoramą”
Andrzej Ziemiański – “Cyberpunk. Odrodzenie”
Zanim ukazał się “Mrok nad Tokyoramą”, polscy fani cyberpunka mogli poznać losy bohaterki, która ma siostrę bliźniaczkę. Zaczyna się napad, gdzie giną naukowcy, a jedna z sióstr zostaje w niego zamieszana. Do akcji wkracza gliniarz – Shey Scott. To on jest tu głównym bohaterem i jego poczynania jest nam dane śledzić. Gliniarz spotyka jedną z postrzelonych bliźniaczek i ofiaruje jej chip, który nadaje jej ponadludzkich zdolności.
“Cyberpunk. Odrodzenie” w porównaniu z “Mrok nad Tokyoramą” stoi na podobnym poziomie. W obu tytułach można poznać mroczne miasta, w których w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie będzie nam żyć. Mega metropolie, przesiąknięte przestępczością i zniszczonym środowiskiem. Życie ludzkie z upadkiem moralności, chipowanie mózgów, kilkusetpiętrowe drapacze chmur – to wszystko w kanonie cyberpunka wszystko pasuje. Zmieniaję się jednak bohaterowie, którzy zabierają nas w jedną z przygód.
Trzecią książką blisko związaną z kulturą cyberpunk, którą można polecić, to “Cyberpunk 1982-2020” Michała Wojasa. Nie jest to co prawda książka fabularna, lecz zbiór najistotniejszych informacji w tej odmianie kultury.
Zobacz gdzie kupić „Cyberpunk. Odrodzenie”
Michał Wojas – “Cyberpunk 1982-2020”
Dlaczego 1982? W tym roku powstał pierwszy film SF bazujący na świecie cyberpunka – “Łowca androidów”. Ten rok uznaje się za początek nowej kultury, która mimo wielkich zmian w postępie cywilizacyjnym, trwa do dziś. Dwa lata później ukazuje się pierwsza, kultowa powieść Williama Gibsona pt. “Neuromancer”. Książka ta uznana została jako pierwsza książka tak głęboko wchodząca w otoczenie cyberpunka. Gdy ktoś zadaje pytanie, czym pierwszym się zainteresować z nurtu cyberpunk, w większości przypadków pada właśnie odpowiedź: “Meuromancer”.
Wisienką na torcie jest rok 2020, kiedy, po wielu opóźnieniach, pojawia się gra “Cyberpunk 2077” wydana przez polskie studio CD Projekt. Michał Wojas zebrał wszystkie najważniejsze informacje o cyberpunku spomiędzy lat 1982 a 2020 i uporządkował je w swojej książce, będącej pigułką fanów gatunku.
Zobacz gdzie kupić „Cyberpunk 1982-2020”
Pasjonat pozytywnego stylu życia. Prowadzę bloga od 2012 roku dzieląc się wiedzą i spostrzeżeniami. Ekspercko recenzuję rzeczy i miejsca warte uwagi, które zmieniają życie na lepsze. Poza blogowaniem napisałem kilka e-booków oraz publikacje w prasie drukowanej. Moje treści cytowane są przez duże media, w tym telewizja i portale.
W ogóle nie kojarzymy tych pozycji, ale wielbiciele cyberpunku na pewno są zachwyceni.
Chciałbym zagrać w Cyberpunk 2077 ale nie mam ani sprzętu, ani nie znam nikogo kto chciałby razem pograć przez kilka godzin. 🙁