Radioaktywny spacer po Krakowie w post-apokaliptycznym koszmarze

Paweł Majka Człowiek Obiecany

Co może być gorszego w 2017 roku w Krakowie od spaceru zimą podczas smogu? Spacer po Krakowie w 2033 roku po wybuchu bomby atomowej. W obliczu wysokiego skażenia radioaktywnego, czym jest taki sobie o wiele mniej groźny smog? W obliczu zburzonego miasta, pełnego zmutowanych zwierząt i roślin, czym są współczesne, piękne galerie handlowe? Czym jest obecnie Wawel, nie zagrożony wszędzie czyhającymi niebezpieczeństwami w obliczu końca świata? Czy tak może wyglądać Kraków za kilkanaście lat? Póki co, możemy wyobraźnią przenieść się w mroczną przyszłość Krakowa po wielkiej apokalipsie dzięki wciągającej lekturze (a dokładnie dwóch). Paweł Majka, autor, który napisał polskie części Uniwersum Metro 2033, przenosi nas w te nie napawające optymizmem klimaty. I robi to dobrze.

Uniwersum Metro 2033 – Paweł Majka: Dzielnica Obiecana i Człowiek Obiecany

Zawsze się cieszę, kiedy w nowych powieściach serii Uniwersum Metro 2033 pojawiają się polskie klimaty. Mamy dwóch polskich autorów, którzy to uczynili: Robert Szmidt z powieściami “Otchłań” oraz “Wieża”, przenoszący nas do życia w kanałach ściekowych Wrocławia, oraz Paweł Majka, który zabiera nas z kolei do Krakowa, a raczej resztek, jakie po nim pozostały.

W pierwszym tytule pt. “Dzielnica obiecana” chodziło o pokonanie groźnych, uzbrojonych rywali i drapieżnych mutantów, aby przedrzeć się na drugi koniec miasta w celu zdobycia kombinatu pełnego surowców do życia. Drugi tytuł pt. “Człowiek obiecany” jest kontynuacją pierwszej części, lecz tutaj jest już trudniejsza misja: odnalezienie Ewy i jej nienarodzonego jeszcze dziecka, aby dostarczyć je królowi. Nie będę zdradzał szczegółów, ponieważ nie chcę psuć klimatu, który w pełni możesz poczuć po zagłębieniu się w te książki.

Paweł Majka Dzielnica Obiecana

Kraków przyszłości. Przyszłości, która nie istnieje

Zaczytani pokonując długą drogę po Krakowie jesteśmy świadkami nowego oblicza byłego miasta, które po wielkim wybuchu zamarło i uległo zniszczeniu. Wyobraź sobie jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce, którą opanowała martwa cisza i zamieszkały mutanty. Wyobraź sobie, że wszystkie te piękne zabytki powoli niszczeją, nie stanowiąc już żadnej wartości dla ludzkości. Miejsce, które kiedyś tętniło kulturą, stało się areną o przetrwanie resztki populacji. Ciarki na głowie się pojawiają na myśl o takim scenariuszu. Wspaniały realizm legendarnego miejsca.

Jestem wielkim fanem serii Uniwersum Metro 2033, posiadając wszystkie książki z tej serii. Jeśli jednak ty nie jesteś fanem tej serii, to i tak warto sięgnąć po “Dzielnicę obiecaną” i “Człowieka obiecanego” (w tej właśnie kolejności), aby wczuć się w krakowską apokalipsę. To jedne z najlepszych książek z gatunku postapo napisanych w Polsce.


E-booki

Komentarzy: 3

  1. Maciek | JakNegocjowac.pl

    2033 Glukhovsky’iego bardzo mnie wciągnęła, ostatnio rozpocząłem 2034. Inni autorzy tej serii jakoś do mnie nie przemawiali do tej pory…. dzięki za zachęte, 🙂

  2. Marcin KAMYK Kamiński

    Jeśli dotrwasz do 2035, to zostaniesz nieźle zaskoczony. Nie będę zdradzał finału, ale jak dla mnie, to był szok.

  3. Ola

    Brzmi intrygująco. Chyba będę musiała zajrzeć do tej pozycji 🙂

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 736

Szukałeś mnie na Instagramie?