Kryminał to jeden z najpopularniejszych gatunków w literaturze. To gatunek, który łączy w sobie tajemnicę, intrygę i suspens. Czytanie powieści kryminalnych może być intensywnym i ekscytującym przeżyciem. Czytelnicy w każdej historii mogą dać się wciągnąć w fabułę, próbując dowiedzieć się, kto jest zabójcą, jaki może być jego motyw i dlaczego popełnił przestępstwo.
Jak powstają książki kryminalne?
Książki kryminalne są budowane na barkach pisarzy, którzy muszą prowadzić czytelnika poprzez szczegółową analizę zdarzenia. Wykorzystują swoją wyobraźnię, aby stworzyć świat, w którym można wytropić i złapać przestępcę, a następnie wymierzyć sprawiedliwość.
Proces pisania kryminału bardzo różni się od innych gatunków książek. Autorzy kryminałów muszą przeprowadzić obszerne badania na temat, o którym piszą, aby upewnić się, że wszystkie fakty są prawidłowe. Muszą wiedzieć, jak działa policja, jak myślą przestępcy i jak to jest być ofiarą przestępstwa. Książki kryminalne są zwykle podzielone na rozdziały, które śledzą rozwój kryminału, powoli odsłaniając kolejne fakty. W Polsce za mistrza takich powieści uznaje się Remigiusza Mroza.
Kim jest Remigiusz Mróz i dlaczego jego książki są tak popularne w Polsce?
Remigiusz Mróz to polski autor bestsellerów, który napisał już około 50 książek. Jest najpopularniejszym i odnoszącym największe sukcesy polskim autorem w historii literatury. Jego książki są pełne zagadek, ale jego prawdziwy talent polega na opowiadaniu historii, która mogłaby się wydarzyć w każdym mieście. Mróz opowiada swoje historie z perspektywy różnych postaci, co dodaje im dodatkowej warstwy głębi i realizmu.
Im autor więcej wydaje książek – tym lepiej, czy gorzej?
Niektórzy nie przepadają za dziełami Remigiusza Mroza argumentując to, że pisze za dużo, więc w domyśle pewnie idzie na ilość. Niekoniecznie musi to być prawda. Każdy twórca, który wydał dużą ilość książek, z każdym kolejny wydanym dziełem, coraz bardziej wyrabia sobie swój warsztat twórczy. To powoduje, że każde kolejne dzieło jest lepsze od poprzedniego, powstaje szybciej, jest bardziej rozwinięte. Nie zgadzam się z mitem, który krzywdząco ocenia geniusz Mroza, jakoby autor pisał w pośpiechu, by wydać jak najwięcej książek i dużo zarobić. Wraz ze zwiększaniem się portfolio, zwiększa się znajomość profilu czytelnika i wiedza, jak stworzyć powieść, która zaskarbi sobie grono miłośników fabuły budowanej z napięciem.
Nie znam osoby, która by przeczytała wszystkie książki Remigiusza Mroza. Jest to prawie niemożliwe. Każdy tom to osobna historia, a jest ich kilkadziesiąt. Sporo. Ja miałem przyjemność przeczytać kilka tytułów, a spędzony czas przy każdym z nich uznaję za dobrze spożytkowany. Oto one:
- “Głosy z zaświatów”
- “Behawiorysta”
- “Kasacja”
- “Zaginięcie”
- “Rewizja”
- “Trawers”
Remigiusz Mróz i serialowa Joanna Chyłka
Sukces Remigiusza Mroza oraz jego talent dowodzi ekranizacja historii jednej z jego najważniejszych postaci. Joanna Chyłka doczekała się realizacji serialu, który został ciepło przyjęty przez widzów TVN i Player. Ci, którzy nie mieli okazji poznać książek Mroza, mogli przekonać się dzięki serialowi, jak skonstruowane mogą być powieści autora, oraz poznać zarys psychologiczny najbardziej znanej książkowej prawniczki w Polsce. Seria z Joanną Chyłką to hit nie tylko na papierze. To także serial oraz audiobook.
Ove Løgmansbø – kto to jest?
Wielu światowych autorów ukrywa niektóre swoje dzieła pod innymi nazwiskami. Tak jest również z naszym Remigiuszem, który trzy powieści napisał podpisując się jako Ove Løgmansbø. Jest to Trylogia z Wysp Owczych:
- “Enklawa” (2016)
- “Połów” (2016)
- “Prom” (2017)
Od około dziesięciu lat jest u nas moda na skandynawskich pisarzy kryminalnych. Wydaje mi się, że nazwisko Ove Løgmansbø wzbudziło zainteresowanie czytelników, którzy początkowo nie wiedzieli, kto za tym stoi 😉 To jeszcze bardziej potwierdza fakt, że nasz polski Remigiusz może się równać z najlepszym skandynawskimi pisarzami powieści kryminalnych, a niekiedy nawet ich przewyższa. Tego się nie dowiecie, jeśli nie sięgniecie po którąkolwiek książkę Remigiusza Mroza. A którą wybrać? Każdy wybór będzie dobry. Zerknij na poniższe propozycje:
Pasjonat pozytywnego stylu życia. Prowadzę bloga od 2012 roku dzieląc się wiedzą i spostrzeżeniami. Ekspercko recenzuję rzeczy i miejsca warte uwagi, które zmieniają życie na lepsze. Poza blogowaniem napisałem kilka e-booków oraz publikacje w prasie drukowanej. Moje treści cytowane są przez duże media, w tym telewizja i portale.