Rodzaje kamer sieciowych

Kamery IP zdobyły w szybkim czasie dużą popularność w branży systemów monitoringu wizyjnego. Szereg funkcji, w które zostały wyposażone poszczególne modele sprawia, że uzyskany dzięki nim obraz charakteryzuje się najwyższą jakością, nawet wtedy, gdy warunki oświetleniowe są bardzo słabe. W tym artykule przedstawimy Państwu rodzaje kamer IP. Temat ten z pewnością zainteresuje wszystkie osoby, które przygotowują się do montażu monitoringu we własnym domu lub na terenie firmy.

Kamery sieciowe

Tak wygląda jedna z kamer sieciowych. Kamera kopułkowa jest dyskretna i nie zwraca na siebie uwagi.

Kamery IP różnią się między sobą parametrami, wymiarami, a także rodzajem i sugerowanym miejscem montażu. Przyjrzyjmy się więc temu zagadnieniu z bliska.

Zacznijmy od niewielkich kamer kopułkowych.

Kamera kopułkowa IP przeznaczona jest do instalacji na suficie pomieszczenia. Charakteryzuje ją obudowa w formie półkolistej. Obudowa szczelnie okrywa całość urządzenia, co przede wszystkim stanowi doskonałą ochronę przed aktami wandalizmu. Dlatego też kopułki często wykorzystywane są w środkach komunikacji miejskiej; zobaczymy je w autobusach, tramwajach oraz w metrze. Sprawdzają się także w innych miejscach publicznych, w których tego typu urządzenie może paść ofiarą manipulacji ze strony osób do tego nieupoważnionych, czyli na przykład w przejściach podziemnych czy windach dla klientów dużych sklepów. Obudowa kamery kopułkowej umożliwia także dyskretną obserwację. Szybka maskująca sprawia, że osoby przebywające w pomieszczeniu, nie wiedzą, w którą stronę jest aktualnie skierowany obiektyw.

Innym rodzajem kamer IP jest kamera magapikselowa.

To propozycja dla osób, które szukają precyzyjnego urządzenia, dzięki któremu uzyskają obraz najwyższej jakości. Obraz z kamery megapikselowej umożliwia bardzo dokładną identyfikację osób oraz obiektów. Użytkownik może prześledzić każdy, najmniejszy nawet szczegół zarejestrowanej sceny. Kamery tego typu wykorzystywane są więc w bankach, sklepach (w okolicach kas), itp., czyli tam, gdzie szczegóły odgrywają bardzo dużą rolę (w tym przypadku – identyfikacja nominałów banknotów). Wysoka rozdzielczość (od 1,3Mpix) to najważniejsza cecha tego modelu.

Kolejny rodzaj kamer IP to modele obrotowe oraz szybkoobrotowe.

Umożliwiają one dokładną i płynną obserwację w miejscach, w których panuje duży ruch. Mogą więc służyć do monitoringu dworców autobusowych, stacji kolejowych i stacji metra, przejść podziemnych, deptaków, głównych ulic w miastach, obiektów sportowych, itp. Kamery szybkoobrotowe mogą wykonać pełen obrót, czyli 360 stopni, co daje praktycznie nieograniczone możliwości obserwacji bardzo dynamicznie zmieniających się scen. Kamery te nie są raczej wybierane przez osoby prywatne, chcące zainstalować monitoring we własnym domu czy na terenie swojej posesji.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się modele bezprzewodowe.

Dzieje się tak z prostego powodu – ich instalacja nie nastręcza zbyt wielu trudności. Jest szybka i prosta. Poza tym są one doskonale przystosowane do instalacji w miejscach trudno dostępnych, w których tradycyjne systemy by się nie sprawdziły. Dlatego też kamery tego typu polecane są do montażu w domach prywatnych. Kamery bezprzewodowe działają w oparciu o sieć komputerową WLAN.

Wybór jest jak widać bardzo duży. By wybrać kamerę, która idealnie dostosuje się do naszych indywidualnych potrzeb, trzeba koniecznie zgłębić temat i zebrać jak najwięcej szczegółowych informacji. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie np. firmą KAMERY.PL. Dzięki fachowej poradzie z pewnością uda nam się zaoszczędzić.


E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3,406

Szukałeś mnie na Instagramie?