Skuteczne sposoby ochrony przed kleszczami

Mogłoby się wydawać, że mały kleszcz nie stanowi większego zagrożenia. Nie należy jednak lekceważyć tych pasożytów, bo mogą one przenosić wiele niebezpiecznych patogenów. Czasem wystarczy jedno ugryzienie, aby rozwinęła się poważna choroba, może dojść nawet do odkleszczowego zapalenia mózgu. Warto wobec tego mieć zawsze w zanadrzu sprawdzone preparaty na kleszcze, odpowiednio się ubierać, unikać miejsc bytowania tych żyjątek. Wiosna i lato to pory roku, w których odnotowuje się najwięcej pogryzień kleszczy. Można je spotkać przede wszystkim w lasach, parkach i na łąkach.

Preparat na kleszcze

Niebezpieczne kleszcze – jak się przed nimi chronić?

Każdy czeka z utęsknieniem na nadejście ciepłych dni. Krajobraz staje się niezwykle malowniczy, wszystko zielenieje. W pięknej trawie na łąkach i w parkach może jednak czyhać niebezpieczeństwo w postaci kleszczy. Wyprawa do lasu bez odpowiedniego przygotowania jest mocno ryzykowna, bo niestety można skończyć z licznymi ugryzieniami. Samo ukąszenie jest czymś nieprzyjemnym, a do tego dochodzi jeszcze zagrożenie wystąpienia zakażenia. Niestety kleszcze mogą przenosić chorobotwórcze drobnoustroje, z tego właśnie powodu są uznawane za niebezpieczne. Trudno jednak wyobrazić sobie życie bez spacerowania po łące i parku, przesiadywania na trawie, chodzenia do lasu. Każdy chce się przecież w pełni cieszyć piękną pogodą, która w Polsce nie zdarza się zbyt często. Zdecydowanie lepiej będzie sięgnąć po środki na kleszcze, które działają odstraszająco na te pasożyty i zmniejszają ich zapał do wbicia się w skórę potencjalnego żywiciela. Wygodne w użyciu są specjalne spraye, wystarczy regularnie spryskiwać nimi skórę, aby uchronić się przed atakiem pasożytów. Najlepiej będzie poszukać preparatów o naturalnym składzie, aby były w pełni bezpieczne w stosowaniu. Pomocne są także olejki eteryczne szczególnie tymiankowy, miętowy, rozmarynowy i z trawy cytrynowej. Można również przygotować własną mgiełkę do ciała z ziół, idealnie sprawdzi się wrotycz i czystek.

Jak zapobiegać ugryzieniom kleszczy?

W celu zmniejszania ryzyka zostania ugryzionym przez kleszcza zaleca się zadbać o odpowiedni strój podczas wyjść do parku, lasu czy na łąkę, Powinno się zakładać ubrania z długimi rękawami i nogawkami, najlepiej w jasnych kolorach. Ułatwi to dostrzeżenie kleszcza, który już zmierza w kierunku miejsca idealnego do wkłucia się. Znaczenie ma również zakładanie zakrytych butów i nakrycia głowy. Jako że kleszcze żerują głównie rano i po południu, lepiej wybrać inną porę na spacer. Jeśli na drodze pojawią się wysokie trawy, to warto przejść ich środkiem. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, zwracając szczególną uwagę na zgięcia pod kolanami i w łokciach, pachwiny, skórę za uszami i pępek. Warto pamiętać o tym, że wraz ze wzrostem temperatury otoczenia rośnie aktywność kleszczy. Rozpoczyna się ona już pod koniec marca i potrwa do przełomu października i listopada. Najwięcej pogryzień odnotowuje się w maju i czerwcu oraz w we wrześniu i październiku. Zaleca się niskie koszenie traw wokół domów, usuwanie zarośli.


E-booki

1 Komentarz

  1. Patryk Tarachoń

    Temat kleszczy nie jest zbyt popularny, a ich ugryzienie wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Dobrze, że o tym napisałeś. Dzięki za konkretne wskazówki.

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

675

Szukałeś mnie na Instagramie?