Recenzja albumu Weval – „Remember”

Weval - Remember. Recenzja płyty

Holenderski duet Weval, w skład którego wchodzą Harm Coolen i Merijn Scholte Albers, 3 marca 2023 wydał album „Remember” pod szyldem Technicolour, należącym do Ninja Tune.

Wraz z ogłoszeniem tej wiadomości, artyści podzielili się z nami nowym singlem „Don’t Lose Time”. Album zabiera nas w pełną energii opowieść przez nostalgiczne wspomnienia i euforyczne emocje. Weval wracają myślami do swojej muzycznej drogi, przypominając sobie kluczowe inspiracje i wpływy na przestrzeni lat. Jak sami mówią: „Podchodziliśmy do tego z nieskrępowaną nostalgią, przypominając sobie odkrywanie muzyki jako młodzi fani”.

Brzmienie falujące po wspomnieniach

„Remember” bawi się wspomnieniami i ich zniekształceniami. Czas nieustannie ucieka, a kiedy patrzymy wstecz, wspomnienia się zniekształcają – czasem negatywnie, czasem fałszywie, a czasem są pełne pozytywnych uniesień. Ten główny motyw jest wtopiony w niejednolitych w kontrastach dźwiękowych. Weval korzystają czasami z pokrzywionych bitów, które mogą popsuć głośniki, ale są one ratowane przez melodyjne i pełne nadziei akordy. Ich nowe, porywające brzmienie to efekt nowych metod pisania muzyki, która połączyła różnorodne pomysły nadające na różnych falach po to, aby stworzyć nową wspólną falę.

Album „Remember” jest kontynuacją singli z 2022 roku: „Never Stay For Love” z udziałem holenderskiej piosenkarki Eefje de Visser oraz „Forever”. Oba utwory dawały przedsmak „Remember”, prezentując charakterystyczne dla duetu brzmienie – bogate w tekstury i napędzane elektroniką.

Muzyka bardziej do domu do słuchania w samotności

Nie jest to muzyka do imprezowania, ale do nic nie robienia także nie jest. Ciężko jest mi ocenić w jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się ten album. Mnie najlepiej się go słuchało podczas sprzątania kuchni i to wcale nie jest umniejszeniem kreatywności zespołu. Nie przepadam sprzątać kuchni. A tutaj się okazało, że zespół Wewal tak mnie wciągnął w wir sprzątania, że chyba będę musiał im osobiście podziękować. Muzyka nie jest ani natarczywa, ani tym bardziej nużąca. Potrafi stanowić dobre tło do przyziemnych czynności. A przecież właśnie przez większość dnia te przyziemne czynności najczęściej nas pochłaniają.


E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

509

Szukałeś mnie na Instagramie?