Owoce i warzywa służą nie tylko do jedzenia. Można je również pić w formie koktajli. Jeszcze przyjemniej, gdy się je samemu przyrządza w domowych warunkach. Daje to swobodę wyboru ulubionych składników, które można łączyć na wiele sposobów.
Największą zaletą owocowych i warzywnych koktajli jest mnogość witamin, z których organizm się cieszy. Nieważne czy prowadzisz aktywny tryb życia, czy też długimi godzinami spędzasz czas w pracy, witaminy są potrzebne każdemu, kto chce dożyć do końca świata i jeden dzień dłużej 🙂
Czy do zrobienia koktajlu wystarczą same owoce lub warzywa? No nie. Trzeba jeszcze mieć dobry blender (mnie do sporządzenia posłużył poręczny miniblender marki Philips) oraz fantazję. Mnie fantazja doprowadziła do kilku wersji koktajli. Pomysłów jest od groma, a z tych wszystkich, które miałem przyjemność przyrządzić, podzielę się dwoma prostymi przepisami.
Koktajl owocowy z mlekiem sojowym
Składniki:
- banany (poprawiają pamięć i koncentrację, sycą na wiele godzin)
- ananas (nawadnia organizm, wzmacnia paznokcie, przyspiesza regenerację cery, spala tkankę tłuszczową, poprawia smak męskiego nasienia 🙂 )
- jabłka (wzmacniają odporność, poprawiają pracę serca)
- kiwi (udrażnia układ krwionośny)
- mleko sojowe na lepszą, płynną konsystencję.
- cynamon i kminek
Taka kombinacja owoców dostarcza dosłownie wszystkich niezbędnych witamin, szczególnie witaminę C. Dodatkowo koktajl w tej formie w najlepszy z możliwych sposobów, dzięki zawartości ananasa, gasi pragnienie na długo. Mleko sojowe przy okazji dostarczy ci dużo białka – to dobra informacja dla osób, które dużo spacerują, biegają, jeżdżą na rowerze, uprawiają sztuki walki lub dużo na co dzień dźwigają.
Koktajl warzywny
Koktajle owocowe dobrze gaszą pragnienie i poprawiają humor dobrym smakiem. Jeśli jednak dopadł cię głód, warto pomyśleć nad gęściejszą formą witamin. Koktajl warzywny, który zamiast pić można jeść. Nie dość, że jest sycący, to dostarcza ważnych składników takich jak: potas, wapń, magnez, fosfor, cynk i żelazo. W swojej miksturze postawiłem na ostrzejszy smak, dlatego dołączyłem do niej ostrą papryczkę, która doskonale komponuje się ze smakiem pomidorów.
Składniki:
- pomidory (zwiększają zdolności ruchowe, uzupełniają braki wody w organizmie)
- por (zaraz po czosnku, dobrze się sprawdza jako naturalny antybiotyk)
- brokuł (reguluje poziom cukru)
- marchew (poprawia wzrok i cerę)
- ostra papryczka (to dla smaku 🙂 )
- bazylia (to też. I to poniżej również 🙂 )
- pietruszka
- za drugim razem brokuł zastąpiłem selerem naciowym.
Odrobinę bazylii lub pietruszki zostawiamy jeszcze na sam koniec, aby przystroić sporządzone danie. Jeśli ktoś lubi mniej gorzkie rozwiązania, może seler lub brokuł zastąpić ogórkiem. Ogórek można polecić szczególnie letnią porą, gdy organizm potrzebuje większego nawodnienia.
Miniblender Philips – mini AGD w sam raz dla singla
Lubię, gdy sprzęt kuchenny zajmuje mi jak najmniej miejsca. Mam niewielką kuchnię, w której muszę zmieścić meble, lodówkę, płytę indukcyjną, ekspres do kawy oraz inne drobne AGD, w tym także siebie 🙂 Kiedyś myślałem nad zakupem stacjonarnego miksera do owoców, ale doszedłem do wniosku, że szkoda mi miejsca na blacie w kuchni na kolejne urządzenie. Miniblender, którego zacząłem używać, dzięki naprawdę małym gabarytom zaspokaja moją potrzebę przestrzeni. W chwili, gdy go nie używam, chowam do półki i zajmuje miejsca nie więcej niż dwa kubki po kawie. To odpowiedni sprzęt dla osób, dla których przedmioty są po to, aby je używać i schować, a nie po to, aby dekorowały 24h mieszkanie i się kurzyły przez 99% czasu.
Jak długo trwa zrobienie koktajlu?
Dla dobrze ogarniętego faceta, cała czynność potrwa nie dłużej niż pokrojenie warzyw lub owoców na kawałki (opcjonalnie obranie ich ze skórki), wrzucenie do miniblendera, przykręcenia pokrywy i naciśnięcia przycisku. Całość po niecałej minucie jest gotowa do spożycia. W przypadku koktajlu z owoców nawet nie musiałem przelewać go do szklanki, ponieważ kubełek, w którym blenduje się owoce, służyć może jednocześnie jako bidon z wygodnym ustnikiem.
Można kupować gotowe soki w sklepach, ale zazwyczaj są to zubożone składnikowo produkty. Robiąc koktajle i soki samodzielnie masz pewność, że jest to produkt w 100% pełnowartościowy.
Pasjonat pozytywnego stylu życia. Prowadzę bloga od 2012 roku dzieląc się wiedzą i spostrzeżeniami. Ekspercko recenzuję rzeczy i miejsca warte uwagi, które zmieniają życie na lepsze. Poza blogowaniem napisałem kilka e-booków oraz publikacje w prasie drukowanej. Moje treści cytowane są przez duże media, w tym telewizja i portale.
Mam inną wersję blendera tej firmy. Jest świetny.
W końcu ktoś dostrzegł potencjał kiwi 🙂 U mnie jest stałym elementem w jadłospisie 🙂