Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S – recenzja, opinie, testy

Jaka główna cecha wyróżnia zimę? Śnieg? Tak było kiedyś. Smog? Zdecydowanie tak! To okropieństwo, które wdychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nie ma nic ważniejszego od powietrza. Bez jedzenia możemy wytrzymać około tygodnia. Bez czystej, zdrowej wody kilka dni. Bez powietrza – zaledwie parę sekund. Idąc przez miasto zimowym wieczorem, osmolone brudnym smogiem, czasami nie da się przejść bez kaszlu. Codziennie robimy kilkadziesiąt tysięcy oddechów i nie możemy zrobić przerwy w oddychaniu, nawet wtedy, kiedy w mieście nie ma czym oddychać. Osoby palące węglem i śmieciami nie widzą problemu, ale przecież oni też oddychają, lecz wolą udawać, że nie. Co zrobić, aby chociaż w domu pozwolić sobie na oddychanie normalnym powietrzem? Oczyszczacze powietrza zimą, szczególnie na Śląsku – jednym z miejsc na świecie z najbardziej skażonym powietrzem, są jedyną szansą na prawidłowe oddychanie.

Sprawdź jakie powietrze jest aktualnie w twoim mieście:

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S opinie i testy

Pewnego dnia, mając serdecznie dość tego drażniącego pyłu przedostającego się nawet do mieszkania, postanowiłem zadbać o zdrowie i zakupiłem oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S. Od tego momentu spędzanie czasu w domu sprawia podwójną przyjemność i przynajmniej w domu można poczuć się naprawdę zdrowo. Jakie zalety i wady ma oczyszczacz powietrza do pokoju i czy faktycznie różnice we wdychanym powietrzu są tak wyraźnie zauważalne? Różnica we wdychanym powietrzu jest ogromna i uważam, że to był jeden z najlepszych zakupów wyposażenia mieszkania. Czuję się teraz bardziej zdrowy, a płuca oddychają wyraźnie swobodniej. No i już nie duszę się tak, jak do tej pory, a przy okazji zauważyłem, jak by kurzu w pokoju było trochę mniej.

Oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 2S używam już trzeci miesiąc, więc mam już wyrobione zdanie na jego temat. Poznałem jego zalety, ale także wady, którymi również się w tej recenzji podzielę. Finalną decyzję zakupu pozostawiam tobie. Nie będę pisał, czy warto kupić oczyszczacz powietrza, bo jak najbardziej warto. Napiszę jednak to, czy warto kupić akurat ten właśnie model wydany przez Xiaomi.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S opinie i testy

6 mikrogram na metr sześcienny PM2,5 to doskonały wynik. W tym czasie na dworze jest ponad 200 mikrogram.

Cena oczyszczacza

Pierwszą zaletą, a jakże ważną, jest cena. Wydatek około 500 złotych to kwota, którą warto wydać na możliwość oddychania zdrowym powietrzem. Pamiętaj, że kupujesz nie tylko urządzenie, ale i korzyści z jego używania, jakimi są zdrowie, czystość oraz zdrowszy sen. Jeśli się zastanawiasz, czy 5 stówek to dużo, powiem, że to nie jest wygórowana kwota. Moim zdaniem warto wydać tę kwotę na zdrowie. Lepiej zapobiegać niż leczyć, a zakup oczyszczacza jest pierwszym krokiem do zadbania o zdrowie w okresie zimowego smogu.

Łatwo dostępne filtry

Xiaomi to marka, która raczej nie zniknie tak szybko z rynku. Bez możliwości dokupowania wymiennych filtrów, urządzenie stałoby się bezużyteczne. Dlatego warto unikać oczyszczaczy produkowanych dla dyskontów lub marek, o których usłyszeliśmy pierwszy raz. Ufam Xiaomi mając nadzieję, że przez kolejne lata wciąż będą dostępne filtry tej marki.

Możliwość sterowania z aplikacji

Oczyszczacz powietrza można włączać na trzy sposoby. Pierwszy to przycisk na obudowie, ale wymaga obecności w domu. Drugi sposób to sterowanie za pomocą dedykowanej aplikacji Xiaomi Home. Apka ta pozwala sprawdzić jakie jest zanieczyszczenie w domu (wyrażane w mikrogramach PM2,5 na metr sześcienny) pod naszą nieobecność. Dzięki temu możemy przed naszym przyjściem do domu oczyścić powietrze w pokoju bez konieczności obecności.

Aplikacja Xiaomi Home

Oczyszczaczem można sterować głosowo za pomocą Asystenta Google

Mój smart dom sterowany jest w sporej części głosowo. Współpraca oczyszczacza powietrza z komendami głosowymi maksymalizuje wygodę użytkowania. Wystarczy że powiem: “Włącz oczyszczacz” i urządzenie się włącza. Nie znam prostszej metody zarządzania urządzeniami. Jedyne, czego mi brakuje w sterowaniu głosowym, to regulacja trybów pracy. Tu już trzeba się pofatygować zmienić ręcznie, jeśli nie jest w trybie auto.

Automatyzacja. Programowanie dni i godzin trybu pracy

Wracasz z pracy codziennie o godzinie 16? Zaprogramuj oczyszczacz, aby włączał się o 15:30. Kiedy rano wychodzisz do pracy, nie musisz pamiętać o wyłączeniu. Wystarczy ustawić godzinę, o której urządzenie ma się wyłączyć. To udogodnienie znane jest w coraz większej ilości urządzeń domowych. Odkurzacze-roboty, inteligentne ogrzewanie, oświetlenie itp. Nie powinno więc być zaskoczeniem, że oczyszczacze powietrza też można programować. Niby oczywiste, ale warto mieć na uwadze, chcąc porównać Xiaomi Air Purifier 2S z oczyszczaczami innych marek. Przed zakupem innego oczyszczacza upewnij się, czy przeglądany przez ciebie model można ustawiać czasowo. To przydatna funkcja i szkoda by było z niej nie korzystać.

Lekki i niewielkich rozmiarów

Czasami zapominam, że w mieszkaniu stoi oczyszczacz. Obudowa jest tak minimalistyczna, że nie przyciąga siebie wzrokiem. Można zapomnieć że jest. Kiedy chcę przenieść go do innego pomieszczenia – nie stanowi to żadnego problemu. Waga Xiaomi Air Purifier 2S jest tak lekka, że podniesienie go nie będzie odczuwalne. Nie wiem jakim cudem producentowi udało się stworzyć sprzęt ważący zaledwie 4 kilogramy. Waga i wielkość to zalety. Wadą natomiast jest kolor urządzenia.

Dostępny tylko biały kolor. Obudowa oczyszczacza brudzi się

Oczyszczaczy powietrza używa się, jak sama nazwa wskazuje, do filtrowania pyłów i niepożądanych zapachów. Pył, jak wiadomo, lubi przyciągać się do białych przedmiotów. Tak jest również z tym modelem Xiaomi. Brudu nie widać na ciemnych powierzchniach. Na białych niestety widać, a sprzęt, który ma styczność z pyłem siłą rzeczy jest podatny na zabrudzenia. Nie jest to co prawda jakaś wielka tragedia, ale przez biały kolor obudowy należy co jakiś czas przecierać obudowę, aby wyglądała estetycznie.

Tryb nocny, co do którego mam zastrzeżenia

Tryb nocny w oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 2S z założenia miał sprawiać, że jego praca będzie bardzo cicha. Owszem, w tym trybie pracuje bardzo cicho, ale wydaje mi się, że cicha praca determinowana być musi słabszą wydajnością. Bo tak na logikę, skoro tryb nocny byłby tak wydajny jak tryb dzienny, jaki byłby sens używania trybu dziennego, który różniłby się tylko głośniejszą pracą?

Dobrze sprawdza się również w kuchni nie posiadającej okapu i pochłaniacza zapachów

Jeśli jakiś z twoich domowników lubi w kuchni smażenie na oleju, a kuchnia nie jest wyposażona w okap, a otwarcie okna w kuchnie spowoduje, że pomieszczenie się nie przewietrzy, a jeszcze dodatkowo wpuści smog z zewnątrz, można użyć oczyszczacza powietrza. Wystarczy postawić go blisko płyty indukcyjnej lub pieca i obserwować jak ładnie pochłania on brzydkie zapachy będące efektem ubocznym smażenia. Warto mieć na uwadze to, że taki oczyszczacz nie zastąpi ci okapu ani pochłaniacza. Może co najwyżej częściowo spełniać ich rolę.

Jak działa oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S w praktyce?

Ruda Śląska (fuj). Zima. Późne popołudnie. Na dworze okropny smog, który dusi potwornie. Według Airly zanieczyszczenie powietrza w mieście wynosi 206 mikrogram/m³. To ponad ośmiokrotnie przekroczone normy! Stawiam oczyszczacz w pokoju przy oknie i otwieram okno na 4 minuty. Czujnik pokazał, że przez okno w ciągu tych czterech minut przedostało się do mieszkania 113 mikrogram/m³. Musiałem szybko coś zdziałać. Zamknąłem okno, włączyłem oczyszczacz na tryb turbo i już po 35 minutach poziom zanieczyszczenia w pokoju spadł do 7 mikrogram/m³. Kaszel ustał. I pomyśleć, że kiedyś musiałem to wszystko wdychać, nawet w domu.E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 745

Szukałeś mnie na Instagramie?