2 sprzęty kuchenne, które poprawiły mi codzienny komfort

Biała kuchnia

Chciałbym opowiedzieć wam o dwóch niezbędnych sprzętach w kuchni, które poprawiły u mnie estetykę pomieszczenia. Jest nim zmywarka i okap. Są to urządzenia, które nie każdy posiada, dlatego chcę udowodnić, że ich wybór będzie dobrą decyzją w kierunku poprawy komfortu. Zaczynamy!

Okap kuchenny

Okapy kuchenne są niezastąpionym urządzeniem, które powinny znajdować się w każdej kuchni. Mają one wiele zalet, które sprawiają, że są one niezbędne do zachowania czystości i higieny w miejscu, w którym przyrządza się codzienne posiłki.

Przede wszystkim mogą skutecznie usuwać nieprzyjemne zapachy unoszące się z garnka lub patelni. Kiedy gotujesz sobie jakieś dobre jedzenie, powstają dym i opary, które powodują, że w powietrzu unosi się niemiły zapach. Okap kuchenny jest w stanie usunąć te niechciane zapachy, co pozwala na utrzymanie świeżego powietrza w kuchni bez konieczności wietrzenia i otwierania okna zimą.

Okapy kuchenne są pożyteczne również pod względem estetycznym. Pomagają one w ochronie mebli i ścian przed zabrudzeniem i plamami powstałymi podczas przyrządzania posiłku. Para z garnka to nic w porównaniu z plamami z oleju. Chyba nikt nie lubi po zjedzeniu obiadu zajmować się myciem tłustych mebli?

Mało kto zwraca uwagę na jeszcze jedną zaletę okapów: pomagają w usuwaniu wilgoci. Kiedy gotujesz, powstaje dużo pary wodnej, która powoduje powstawanie wilgoci i pleśni na ścianach i suficie. Okap kuchenny jest w stanie usunąć wilgoć, która odprowadzana jest wraz z „zapachami” do szybu wentylacyjnego budynku. Powiedzmy sobie szczerze: grzyb w kuchni, gdzie znajduje się dużo produktów spożywczych, nie należy do zdrowych zjawisk.

Okapy kuchenne są dostępne w różnych rozmiarach i stylach, dzięki czemu możesz wybrać okap, który będzie pasował do pomieszczenia, co dodatkowo upiększy kuchnię. Spójrzmy na przykład na Okapy Faber – to jedna z marek, która nie traktuje sprzętu jedynie pod względem funkcjonalności, ale także wyglądu i dopasowania do mebli w kuchni. Jak widać, można połączyć te kilka zalet ze sobą, aby elementy wyposażenia pasowały do siebie.


Zmywarka

Lubisz stać przy zlewie? No to super, bo ja nie 🙂 Nie widzę żadnej korzyści ze stania przy zlewie i ręcznym myciu naczyń. Nie dość, że to brudna robota, to jeszcze czasochłonna. Nie wspomnę o tym, ile energii i wody zużywa ręczne zmywanie. Oops. Właśnie o tym wspomniałem 🙂

Od kiedy kupiłem zmywarkę, nie wyobrażam sobie ręcznego mycia brudnych talerzy. Tak samo, jak nie wyobrażam sobie życia bez pralki i pranie ręczne w jakiejś obciachowej miednicy. Lub w rzece 🙂

Zmywarki pozwalają zaoszczędzić czas i energię. A jak wiadomo, gaz ostatnio mocno podrożał. Zmywanie brudnych naczyń w zmywarce jest znacznie szybsze i łatwiejsze niż ręczne mycie. Zmywarki są też znacznie bardziej wydajne niż ręczne mycie, ponieważ korzystają z wody o wyższej temperaturze i silniejszych detergentów, a szczelnie zamknięta komora urządzenia powoduje, że cały proces przebiega bez strat energii (np. stygnięcie wody).

Jako jedną z kolejnych zalet, warto wymienić to, że zmywarki są bardzo higieniczne. Ręczne mycie może prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii i mikroorganizmów. Zmywarki są w stanie usunąć więcej niechcianych żyjątek, co pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu higieny w kuchni. Nie musisz też się martwić o wysuszenie skóry dłoni. Mając jeden obowiązek w kuchni mniej, twoje dłonie stają się zdrowsze i mniej narażone na działanie środków chemicznych.

A co z oszczędzaniem wody? W tej kwestii zmywarki również nie mają sobie równych. Zmywarki zużywają znacznie mniej wody w porównaniu z myciem ręcznym. Są tak zaprogramowane, aby użyć wody dokładnie tyle, ile jest to konieczne i ani kropelki więcej. Spójrz po miesiącu na wodomierz. Zauważ, ile wody udało się zaoszczędzić. Sporo, prawda? Licznik gazowy jeszcze bardziej cię uszczęśliwi.

Zmywarki są wygodne, ale też trochę rozleniwiają. Wiem to po sobie. Nie trzeba już spędzać nudnych godzin na ręcznym myciu tłustych naczyń, a zamiast tego można włożyć talerze, garnki i sztućce do zmywarki i pozwolić jej na wykonanie tej czynności za ciebie. Niech się dzieje samo. Taka magia 🙂

Zmywarki Siemens, Whirlpool, Samsung, Bosch czy Electrolux mają to do siebie, że ich technologia jest stale rozwijana i to, co zaoszczędziłeś na wodzie i energii w tym roku, za parę lat może okazać się jeszcze większą oszczędnością.

Na zakończenie

Jeśli ma coś ci poprawić komfort w mieszkaniu, to warto pomyśleć nad podjęciem decyzji, żeby zrobić wszystko, aby ta zmiana pozytywnie wpłynęła na twoje codzienne życie. Zakup tych dwóch wyżej wymienionych urządzeń wcale nie uszczupli aż tak znacząco twojego domowego budżetu, a na pewno poprawi twoje zadowolenie i estetykę.

Wpis powstał dzięki współpracy z Ceneo, a każde kliknięcie do okazji wspiera mnie drobną kwotą.
E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

405

Szukałeś mnie na Instagramie?