3 urządzenia do kuchni, które dobrze wpłyną na środowisko i na twój portfel

Kuchnia

Jeśli też zastanawiałeś się, co można w kuchni zmienić, aby było taniej i bardziej eko, to dobrze trafiłeś. Opowiem ci o trzech urządzeniach, których posiadanie zmieni twoje nawyki, zaoszczędzi dużo pieniędzy oraz przyniesie ulgę środowisku. Zbliża się Black Friday. Zakup sprzętu do kuchni to niemały wydatek. Warto więc skorzystać z okazji, by zaoszczędzić sporo kasy. Na co warto w tym roku przeznaczyć swoje oszczędności?

1. Soda Stream

Wodę niegazowaną piję z kranu (oduczyłem się jej kupować w plastiku ze sklepu) i oszczędzam ponad tysiąckrotnie niż gdybym kupował ją zapakowaną w plastik. Niestety w moim kranie nie płynie woda gazowana, którą lubię używać z koncentratami napojów typu cola, energy drink, czy lemoniada. Jak zatem pozbyć się kupowania gazowanej wody w plastiku tak, jak przestałem kupować niegazowaną?

Z pomocą przychodzi urządzenie o nazwie Soda Stream. Działa w podobny sposób co syfon z dziecięcych czasów. W środku urządzenia znajduje się wymienialny nabój, który po uruchomieniu tworzy bąbelki w wodzie. Tym samym woda niegazowana zamienia się w gazowaną i od tej pory nie trzeba już więcej kupować wody gazowanej w butelkach.

Korzyści dla środowiska:
1. Koniec z używaniem plastiku.
2. Omijam cały proces przemysłowy konieczny do “produkcji” wody butelkowanej.

Korzyści dla mnie:
1. Woda z kranu jest kilkaset, a nawet tysiąc razy tańsza.
2. Nie muszę dźwigać zgrzewek wody ze sklepu.
3. Nie będę narzekał, że woda się skończyła, ponieważ jest cały czas.

2. Kolbowy ekspres do kawy

Przez wiele lat używałem kapsułkowego ekspresu do kawy. Uważałem to za wygodne narzędzie do robienia kawy. Wystarczyło wsadzić odpowiednią kapsułkę i nacisnąć START, a kawa sama się zrobiła. Nie trzeba było wsypywać ziarna, mielić, a potem czyścić ekspresu z fusów. Piję dużo kawy. Dziennie około 4-6 filiżanek. Tyle samo dziennie generowałem zbędnego plastiku ze zużytych kapsułek. Plastik ten wędrował do śmieci zmieszanych, nie poddawanych dalszemu recyklingowi.

Postanowiłem coś zmienić na dobre, by już więcej nie zużywać plastiku w celu zrobienia sobie kawy. Zakup ekspresu nie wymagającego kapsułek był dobrym krokiem w stronę możliwości zrobienia sobie kawy takiej, jaką chcę i ukłonem dla środowiska.

Korzyści dla środowiska:
1. Redukcja plastiku do zera.

Korzyści dla mnie:
1. Piję markę kawy taką, jaką chcę, a nie tą jednego producenta kapsułek.
2. Jedna kapsułka kosztowała mnie około 1,60zł. Porcja kawy niekapsułkowej kosztuje mnie znacznie mniej i płacę teraz za samą kawę, a nie za plastik, w którym jest szczelnie zamknięta.

3. Zmywarka do naczyń

Przyznam się, że główną motywacją do zakupu zmywarki było lenistwo. Strasznie nie lubię stać przy zlewie i myć naczynia. Pracując na Home Office sporo się uzbiera w zlewie w ciągu dnia. Nie mam ani ochoty, ani czasu na zmywanie. Zakup zmywarki był przełomowym wydarzeniem w dziedzinie porządków w mieszkaniu. Mimo, iż zakup zmywarki to niemały wydatek, uważam, że warto było. Jest niezastąpiona w codziennych czynnościach tak samo jak pralka.

Korzyści dla środowiska:
1. Dużo mniejsze zużycie wody w porównaniu ze zmywaniem ręcznym.
2. Tym samym mniej generowania ścieków.
3. Zero spalania gazu potrzebnego do ogrzania wody.

Korzyści dla mnie:
1. Nie zużywam w ogóle gazu, więc rachunek za gaz jest nienaruszony.
2. Niższe rachunki także za wodę.
3. Mam czysto w kuchni bez zbędnego wysiłku.
4. Nie tracę czasu na zmywanie.

Zakup sprzętu kuchennego na Black Friday – to się opłaca nie tylko środowisku, ale i tobie

Jeśli zastanawiasz się w tym roku nad zakupem sprzętu do kuchni, ale plany zakupowe cały czas ci się odkładały, Black Friday będzie dobrą okazją, aby przełamać swoją prokrastynację. W czasach szybko rosnących cen, skorzystanie z największej okazji w roku będzie prawdopodobnie ostatnią taką okazją, przed drożyzną w nadchodzących miesiącach.


E-booki

1 Komentarz

  1. Pojedztam.pl

    Ciekawe urządzenie, które dodaje bąbelków. Super sprawa dla miłośników wody gazowanej.

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 062

Szukałeś mnie na Instagramie?