Certyfikat SSL – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Certyfikat SSL

Coraz więcej stron internetowych posiada certyfikat SSL. W czasach coraz większego cyberzagrożenia to już wręcz konieczność. Właściciele witryn, które jeszcze nie mają SSL, powinni wdrożyć takie certyfikaty jak najszybciej. Wyjaśnimy Wam, dlaczego to takie ważne.

Z roku na rok rośnie liczba stron, które mają certyfikat SSL. Tylko na początku 2019 roku przybyło ich ponad 20% w porównaniu do 2018 roku. W rezultacie już ponad 58% witryn internetowych na świecie jest zabezpieczonych certyfikatem SSL. Jeszcze 2 lata temu było to jedynie 10%. Do 2022 roku liczba stron internetowych szyfrowanych SSL może osiągnąć poziom 1 mln. Rosnące szybko zainteresowanie certyfikatami SSL wynika z jednej strony z rosnącej świadomości zagrożeń, jakie czyhają w Internecie na właścicieli serwisów i ich użytkowników, a z drugiej – wpływa na to coraz bardziej restrykcyjne prawo na świecie dotyczące ochrony danych osobowych. Przykładem jest RODO obowiązujące na terenie Unii Europejskiej.

Zalety certyfikatów SSL

Certyfikat SSL to przede wszystkim możliwość bezpiecznej transmisji danych. Chodzi tutaj o transmisję między przeglądarką użytkownika a serwerem. Tak przesyłane dane są szyfrowane, co chroni je przed przejęciem przez niepowołane osoby. Należy pamiętać, że często mamy do czynienia z wrażliwymi danymi, które mogą dotyczyć nie tylko informacji o konkretnym użytkowniku (np. nazwisko, adres itp.), ale również informacje o płatnościach, stanie zdrowia itd. Dzięki certyfikatowi SSL można skutecznie je zabezpieczyć.

Kto powinien stosować certyfikat SSL?

Tak naprawdę certyfikat SSL powinni wdrożyć wszyscy właściciele witryn zbierających jakiekolwiek informacje użytkowników poprzez formularze umieszczone na stronie internetowej. Taki certyfikat jest wręcz niezbędny, gdy prowadzi się sprzedaż online poprzez serwis www, pobiera się i przetwarza dane osobowe lub przesyła się poufne informacje online. Stąd z SSL korzystają nie tylko banki i inne instytucje finansowe, ale także sklepy internetowe, portale korporacyjne, serwery pocztowe i inne. Dzięki SSL można łatwo spełnić wymagania, jakie stawiają przepisy RODO (konieczność szyfrowania danych osobowych).

Jak rozpoznać, że strona ma certyfikat SSL?

Certyfikat SSL jest ważny nie tylko dla właściciela witryny internetowej, ale również dla użytkowników tych witryn. Wielu z nich sprawdza, czy ma do czynienia z zabezpieczonym serwisem, zanim zdecyduje się pozostawić tam wrażliwe dane. To, czy dana strona posiada certyfikat SSL, można łatwo sprawdzić. Kłódka przy adresie strony www świadczy o szyfrowanym połączeniu. Do tego klikając na kłódkę, można uzyskać dodatkowe informacje o zabezpieczeniu witryny protokołem SSL. Adres strony z SSL zaczyna się również od HTTPS. Ponadto najnowsze wersje przeglądarek Chrome i FireFox oznaczają strony bez SSL jako niezabezpieczone.

Certyfikat SSL a SEO

Na koniec warto przypomnieć, że posiadanie certyfikatu SSL ułatwia działania związane z SEO. Google stawia na bezpieczeństwo i promuje przede wszystkim serwisy posiadające certyfikat SSL. Dzięki temu można szybciej znaleźć się na wyższych pozycjach wyszukiwania najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki.

Jeśli zatem jeszcze nie wdrożyliście certyfikatu SSL w swojej witrynie, należy to zrobić jak najszybciej. Sama instalacja nie jest trudna, a certyfikaty oferuje już wielu dobrych dostawców usług internetowych (np. Domeny.pl). Warto zadbać o bezpieczeństwo użytkowników i swojego serwisu www.


E-booki

1 Komentarz

  1. Monia

    Nawet moja mama wie, że nie wchodzi się na fejkowe niezabezpieczone strony. Sama się nauczyła, nie musiałam jej nawet tego mówić.

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1,411

Szukałeś mnie na Instagramie?