22 września Europejski Dzień Bez Samochodu. Ja świętuję 365 razy w roku

Koszulka z motywem roweru

Dziś świętujemy Europejski Dzień Bez Samochodu. Dzień, który nas wszystkich zachęca do refleksji nad tym, jakie miejsca w naszym życiu przejął samochód oraz jakie korzyści płyną z alternatywnych środków transportu, zwłaszcza rowerów. To doskonała okazja, by przyjrzeć się naszym codziennym nawykom podróżowania i zastanowić się nad tym, jakie zmiany możemy wprowadzić, aby uczynić nasze miasta bardziej przyjaznymi dla ludzi niż samochodów i bardziej zrównoważonymi pod względem środowiskowym.

Do życia w mieście nie potrzeba samochodu

Często wydaje się nam, że samochód jest niezbędny do życia w mieście. Jednak coraz więcej osób odkrywa, że można się bez niego obejść. Współczesne miasta oferują różnorodne opcje transportu publicznego, które pozwalają nam dotrzeć w dowolne miejsce. Dodatkowo piesze spacery i rowery stają się coraz częstszym widokiem, co spowodowało, że miasto staje się bardziej przyjazne dla ludzi. Osobiście zauważam coraz więcej inicjatyw promujących spacerowanie oraz korzystanie z rowerów miejskich, które przekonują, że samochód nie jest niezbędny do życia w mieście. A czasami samochód staje się nawet uprzykrzeniem, szczególnie podczas stania w korkach lub parkowaniu na placach zabaw.

Rower to najlepszy środek transportu po mieście

Rower to dla mnie idealny środek transportu w miejskich warunkach. Dlaczego tak myślę? Przede wszystkim rower jest ekologiczny, nie produkuje emisji szkodliwych gazów, a przy tym pozwala nam uniknąć korków i znaleźć się w centrum miasta szybciej niż samochodem. Rowerem można też ominąć problem poszukiwania miejsca parkingowego. A jeśli mam dalej wymieniać, to jazda na rowerze pozwala nam być bliżej otaczającego nas środowiska, obcując z miastem na zupełnie innych zasadach niż będąc zamkniętym jak sardynka w samochodzie.

Samochody powodują hałas, smród, choroby oddychania, a także znacząco podgrzewają powietrze powodując coraz gorsze upały

Samochody spalinowe generują hałas, smród i zanieczyszczenie powietrza. Brzydzę się na samą myśl o takich samochodach. Te czynniki wpływają negatywnie na nasze zdrowie i komfort życia w mieście. Emisja gazów cieplarnianych wydzielanych przez samochody przyczynia się do pogorszenia warunków klimatycznych, co ma negatywny wpływ na naszą planetę. Niestety skutki używania samochodów odczuwamy na własnej skórze, szczególnie w chorobach układu oddechowego, nowotworach, czy choćby coraz bardziej uciążliwych upałach.

Pozytywny wpływ na zdrowie zmiany nawyków podróżowania

Zmiana nawyków podróżowania, w tym korzystanie z rowerów lub transportu publicznego, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Regularna jazda na rowerze poprawia kondycję fizyczną, obniża stres i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej satysfakcji z życia w mieście. Gdy przesiądziesz się z samochodu na rower, zmniejszysz ryzyko wielu chorób związanych z niewłaściwym stylem życia. To nie tylko korzystne dla naszego organizmu, ale także dla naszego samopoczucia i jakości życia.

Czy może być coś równie przyjemnego podczas przemieszczania się, jak sprawianie swojemu ciału dobrze? 🙂

Duża liczba samochodów powoduje konieczność niszczenia zieleni w celu budowy kolejnych betonowych parkingów

W miastach brakuje przestrzeni na kolejne betonowe parkingi. Za każdym razem, gdy widzę kolejną wycinkę drzew pod potrzeby pozostawiania samochodów, serce mi pęka.

Wprowadzenie większej liczby samochodów wymaga niszczenia zieleni miejskiej oraz przekształcania obszarów publicznych w miejsca parkingowe. To z kolei psuje estetykę naszych miast i jakość życia. Zamiast inwestować w rozbudowę dróg i parkingów, warto inwestować w rozwijanie infrastruktury transportu publicznego, co pozwoli nam na tworzenie bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla ludzi miast. Nie zgadzam się na to, aby miejsca na samochody zabierały nam coraz więcej żywych terenów.

Jeśli nie lubisz roweru z powodu, że się spocisz, możesz wybrać rower elektryczny

Dla tych, którzy obawiają się trudności związanych z jazdą na rowerze, istnieje alternatywa w postaci rowerów elektrycznych. Dzięki nim możesz pokonywać większe odległości bez wysiłku i bez obawy o nadmierną potliwość. Sam na co dzień jeżdżę na rowerze elektrycznym i uważam, że rower elektryczny to świetny sposób na połączenie korzyści jazdy na rowerze z wygodą i oszczędnością czasu. To może przekonać nawet tych, którzy wcześniej unikali tego środka transportu.

A jeśli nie jesteś przekonany, czy zakup roweru ma sens, możesz wypróbować rower z dowolnej wypożyczalni

Jeśli wciąż wahasz się co do zakupu roweru, warto wypróbować go w wypożyczalni. W myśl zasady “nie kupuj – wypożyczaj”. To doskonały sposób, aby przekonać się, czy rower może stać się częścią twojego codziennego życia w mieście. Wypożyczalnie rowerów są łatwo dostępne w wielu dużych miastach i oferują szeroki wybór rowerów do różnych celów. Dzięki nim możesz przetestować rower przed podjęciem decyzji o zakupie.

Co możesz zrobić dla swojego miasta, aby uwolnić je od samochodów?

Jeśli zastanawiasz się tak jak ja, co możesz zrobić dla swojego miasta, aby uwolnić je od samochodów, to warto, abyś rozważył kilka kroków. W pierwszej kolejności przemyśl swoje codzienne potrzeby transportowe i zastanów się, czy możesz zrezygnować z samochodu na rzecz roweru, transportu publicznego lub carpoolingu. A może masz tak niewielki odcinek, że wystarczy, że przejdziesz się pieszo?

Wspieraj inicjatywy miejskie, które promują miejskie środki transportu i inwestycje w infrastrukturę dla rowerzystów. Zachęcaj też innych do korzystania z alternatywnych środków transportu i uczestnicz w kampaniach edukacyjnych na rzecz zrównoważonego transportu.

Ja dzień bez samochodu świętuję 365 razy w roku. Da się?

Dziś, w Europejski Dzień Bez Samochodu, zachęcam cię do przemyślenia swoich nawyków podróżowania i do eksperymentowania z alternatywnymi środkami transportu, takimi jak rowery. Pamiętajmy, że miasto powinno być miejscem dla ludzi, a nie dla samochodów. Nasze wybory mają wpływ na jakość życia w mieście oraz na stan otoczenia, w którym żyjemy. Dajmy sobie i naszym przyszłym pokoleniom szansę na lepszą przyszłość!


E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

379

Szukałeś mnie na Instagramie?