Od jakiegoś czasu cierpię na zespół szyjno-barkowy, który powoduje u mnie okropny ból i sztywność w szyi, ramionach i plecach. Jest to duży problem dla mnie, zwłaszcza w trakcie pracy, gdzie większość czasu spędzam na siedząco przed komputerem. W końcu postanowiłem działać i znaleźć rozwiązanie na moje problemy zdrowotne. Zdecydowałem się na zmianę stylu pracy i zamówiłem biurko elektryczne, które umożliwia mi pracę w pozycji stojącej lub siedzącej. Liczę na to, że dzięki temu uda mi się poprawić swój stan zdrowia i zminimalizować dolegliwości związane z zespołem szyjno-barkowym.
W tym wpisie chcę podzielić się doświadczeniami związanymi z pracą przy biurku elektrycznym oraz efektami, jakie ta zmiana przynosi mojemu zdrowiu. Z tego typu biurkiem miałem już styczność parę lat temu dzięki uprzejmości mojego kolegi z pracy, również blogera – Zbygniewa, który wtedy również postanowił poprawić komfort pracy związany ze zdrowiem.
Mam nadzieję, że moja historia pomoże innym osobom, które również borykają się z podobnymi problemami zdrowotnymi. Zapraszam do lektury!
Spis treści
- Szkodliwość pracy siedzącej
- Możliwość regulacji wysokości biurka elektrycznego
- Możliwość zapamiętywania zaprogramowanych wysokości biurka pod swoje preferencje
- Biurka elektryczne pozwalają odciążyć kręgosłup
- Dzięki pracy na stojąco nie jest się sennym
- Pracując przy biurku na stojąco wprawiamy ciało w ruch
- Poprawa kreatywności dzięki oderwaniu od siedzenia
- Takie biurko można też zamienić w wysoki stół barowy
- Czy warto kupić biurko elektryczne?
Szkodliwość pracy siedzącej
Miliony osób spędza większość dnia przed komputerem. Praca w takiej pozycji przez długi czas może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do bólu kręgosłupa, zespołu cieśni nadgarstka i otyłości. Biurka elektryczne są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i komfort pracy. Skąd o tym wiem? Bo sam doświadczyłem uciążliwej dolegliwości, a także przekonałem się na własnym ciele, jak wiele zmiana biurka może pomóc.
Możliwość regulacji wysokości biurka elektrycznego
Jedną z największych zalet biurek elektrycznych jest możliwość regulacji wysokości. Dzięki temu biurko można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika, co pozwala na zmniejszenie ryzyka problemów zdrowotnych związanych z długim siedzeniem w jednej pozycji. Można ustawić biurko na odpowiedniej wysokości, aby pracować na stojąco lub siedząco, w zależności od preferencji i potrzeb użytkownika. Dzięki temu użytkownik może zminimalizować napięcie w kręgosłupie, karku i barkach, co może wpłynąć na poprawę ogólnego zdrowia.
Pozytywną zmianę dla kręgosłupa można zauważyć już po pierwszej godzinie. Częste zmiany pozycji na przemian z siedzącej na stojącą dały mi ulgę. Jak mnie bolała szyja, od razu wstawałem i podnosiłem wysokość blatu. Gdy już mnie nogi prosiły o odpoczynek, z powrotem obniżałem biurko do pozycji siedzącej.
To biurko ma się dostosować do mnie,
a nie ja do biurka.
Wreszcie poczułem pełną satysfakcję z pracy, która mimo iż fizycznie jest lekka, była ciężką ze względu na wymuszoną pozycję. Teraz to ja decyduję, jak chcę pracować. Kiedy mam ochotę – siedzę. Kiedy chcę się rozruszać – pracuję na stojąco. Czuję się tak, jak chcę, a nie jak muszę. To dla mnie ważne mieć wybór.
Możliwość zapamiętywania zaprogramowanych wysokości biurka pod swoje preferencje
Najważniejszą zaletą biurek elektrycznych jest możliwość zapamiętania zaprogramowanych wysokości biurka pod swoje preferencje. Każdy jest innego wzrostu, ma różne długości kończyn i tułowia oraz ma inne nawyki. Dzięki temu użytkownik może szybko i łatwo dostosować biurko do swoich indywidualnych potrzeb, bez konieczności ręcznego ustawiania wysokości. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk w kokpicie pod blatem, aby biurko automatycznie dostosowało się do wcześniej zaprogramowanej wysokości. To oszczędza czas i ułatwia pracę, zwłaszcza jeśli kilka osób korzysta z tego samego biurka. Ja co prawa mieszkam sam i jestem jedynym użytkownikiem, ale swoje wymagania jak każdy inny posiadam.
Mój model biurka ma cztery programowalne ustawienia. Wysokości skalibrowałem sobie tak, aby były dopasowane do tych czterech sytuacji:
- do pracy na siedząco, wys. 74 cm
- do pracy na stojąco, wys. 107 cm
- do jedzenia na siedząco, wys. 80 cm
- do jedzenia na stojąco, wys. 116 cm
a kiedy chcę ustawić wysokość inaczej, mam do tego pełną swobodę i płynnie mogę sobie regulować wysokość strzałkami na kokpicie.
Dlaczego parametry wysokości biurka podzieliłem na pracę i jedzenie? Ponieważ do pracy potrzebuję mieć blat odrobinę niżej, abym mógł swobodnie używać klawiatury. Do jedzenia natomiast wolę ustawić sobie blat wyżej, aby się nie schylać do talerza z zupą 🙂
Biurka elektryczne pozwalają odciążyć kręgosłup
Siedzenie w jednej pozycji przez 8 godzin może prowadzić do poważnych chorób kręgosłupa, takich jak ból pleców, zwyrodnienia kręgosłupa, a nawet dyskopatia. Biurka elektryczne pozwalają na pracę w pozycji stojącej lub siedzącej, co pomaga w zmniejszeniu obciążenia kręgosłupa. Praca na stojąco umożliwia rozciągnięcie mięśni nóg, poprawia krążenie krwi i zmniejsza napięcie w plecach, co może przyczynić się do zmniejszenia bólu kręgosłupa.
Czy napisałem „8 godzin”? A to tylko godziny pracy, a gdzie reszta? Gdybym miał zsumować cały czas spędzony przy komputerze na siedząco, to sytuacja wyglądałaby jeszcze gorzej. Bo przecież trzeba poodpisywać na maile, prowadzić bloga, czasami wykonać jakieś zlecenie, odpalić sobie Netflixa albo Pornhuba 😉 albo sobie w coś pograć. Np. ostatnimi czasy pochłonęła mnie bez reszty gra Chernobylite, której recenzję znajdziesz u mnie na blogu, klikając w pogrubiony tekst w tym akapicie.
Najgorzej jest zimą, kiedy na zewnątrz panuje okropny smog, który zniechęca do wychodzenia z domu. Mieszkam w… za przeproszeniem… Rudzie Śląskiej 🙁 Tu zimą zdrowsze jest pozostanie w domu niż aktywność na zewnątrz. Szybki bieg do sklepu lub na śmietnik i szybko do domu, żeby kurtka nie prześmierdła. Taki przykry stan miasta, w którym żyję, sprawia, że więcej czasu spędzam w domu, najczęściej w pozycji siedzącej, jeszcze bardziej obciążając swój kręgosłup. Nie dziwię się, że zespołu szyjno-barkowego nabawiłem się akurat zimą, kiedy wychodzenie na zewnątrz jest ryzykowne.
Na szczęście coś z tym robię. Robię sobie częstsze przerwy, gimnastykuję się w amatorski sposób, zmieniłem poduszkę na lepszej jakości, no i zmieniłem biurko na elektrycznie ustawiane.
Ten tekst, który w tej chwili czytasz, powstał właśnie dzięki użyciu tego biurka. Inaczej bym się składał z bólu, próbując pracować tradycyjną, wyłącznie siedzącą metodą.
Dzięki pracy na stojąco nie jest się sennym
Pracując przez długi czas siedząco, często odczuwa się senność i brak energii. Zauważyłem, że praca na stojąco może pomóc w zmniejszeniu tego problemu, ponieważ pomaga w utrzymaniu poziomu energii i skupienia przez dłuższy czas. Praca w pozycji stojącej potrafi pomóc w utrzymaniu krążenia krwi i dotlenienia mózgu, a to zwiększa wydajność pracy i poprawę ogólnego samopoczucia.
Czy widziałeś kogoś śpiącego na stojąco? No dobra, ja widziałem, ale to był koń 😀 Nie da się ukryć, że gdy się długo siedzi, czasem oko się przymknie. Okazja czyni śpiocha. Nie ma nic złego w spaniu, ale jest wiele złego w męczącym stanie senności mając świadomość, że zasnąć ci nie wolno, bo jesteś w pracy. Gdy tylko poczuję, że coraz wolniej podnoszę powieki, natychmiast wstaję i ustawiam biurko na wysokość taką, która wymusi pozycję stojącą. Wyrwanie z uczucia senności przychodzi niemal natychmiast.
Pracując przy biurku na stojąco wprawiamy ciało w ruch
Praca przy biurku na stojąco pomaga we wprawieniu ciała w ruch i zwiększeniu aktywności fizycznej. Częste zmiany pozycji i poruszanie się podczas pracy na stojąco pomagają w utrzymaniu kondycji fizycznej i poprawiają ogólną wydajność organizmu. Dzięki temu możesz utrzymać dobry stan zdrowia i przeciwdziałać problemom zdrowotnym, takim jak otyłość i choroby serca.
Pomyślisz sobie:
Praca na stojąco to żaden ruch!
To tylko udawanie.
I tu się mylisz.
Już sama forma zmiany pozycji z siedzącej na stojącą powoduje, że ciało przechodzi ze stanu spoczynku w stan aktywności. Nawet jeśli ci się wydaje, że samo stanie nic nie daje, nogi pracują, napinają mięśnie, działa układ równowagi, a oddechy stają się głębsze. Organizm sam się włącza w tryb lepszego funkcjonowania, nawet jeśli nic nie robisz, tylko stoisz, zamiast siedzieć. A teraz wyobraź sobie, jak dla urozmaicenia dreptasz sobie w miejscu, lub najdzie cię ochota na zrobienie paru przysiadów. Siedząc, nie chciałoby ci się. Stanie – tak niewielki krok dla człowieka, a jak wielki dla zdrowia.
Poprawa kreatywności dzięki oderwaniu od siedzenia
Kolejną zaletą biurek elektrycznych jest to, że pozwalają one na zrywanie z monotonią miejsca pracy. Praca w jednej pozycji, w tym siedzącej, przez długi czas może prowadzić do zmęczenia i braku motywacji, co może wpłynąć negatywnie na wydajność i samopoczucie. Biurka elektryczne pozwalają na zmianę pozycji ciała, co może przyczynić się do zwiększenia energii i motywacji do pracy. Pracując przy biurku na stojąco, możesz czuć się bardziej aktywnie i zaangażować się w wykonywaną pracę, a jednocześnie odciążyć kręgosłup i poprawić swoje zdrowie. To przyjemne uczucie, którego chcę jak najczęściej doświadczać.
Zmiana pozycji ciała podczas pracy to również doskonały sposób na poprawienie kreatywności i wydajności. Ale to nie jest ten powód, dla którego mam czasami tyle głupich pomysłów 🙂 Uważam, że praca przy biurku na stojąco pozwala na większą swobodę ruchów i lepszy przepływ myśli, a to przekłada się na lepsze wyniki pracy. Biurka elektryczne pozwalają na dostosowanie wysokości do różnych zadań, na przykład na pracę przy projekcie, na spotkania w grupie lub na indywidualną pracę. Możliwość dostosowania biurka do różnych sytuacji pozwala na większą elastyczność i wygodę pracy. Jak widzisz, są to same zalety i ani jednej wady.
Takie biurko można też zamienić w wysoki stół barowy
Biurka elektryczne nie są jedynie narzędziem do pracy, ale również mogą znaleźć zastosowanie w innych dziedzinach życia, takich jak jedzenie posiłków. Wysoka regulacja biurek elektrycznych pozwala na zmianę standardowego biurka w wysoki stół barowy, który jest idealny do jedzenia bez konieczności pochylania się nad talerzem. Dla mnie taka pozycja jest rewelacyjna. Uwielbiam jeść obiad przy wysokich blatach. Dzięki temu mniej mi kapie z łyżki 😀
Czy warto kupić biurko elektryczne?
Zakup biurka elektrycznego to mądry wybór. Warto jednak wiedzieć, że biurka elektryczne nie są jedynym rozwiązaniem i nie każdemu będą odpowiadać. Przed zakupem warto rozważyć swoje indywidualne nawyki, potrzeby, sposób pracy i preferencje dotyczące pozycji ciała. Dobrym rozwiązaniem jest również częste wstawanie i krótkie przerwy podczas pracy, aby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa i zachować aktywność fizyczną. Dlatego warto konsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby dobrać odpowiednie rozwiązanie dla swojego organizmu. Niemniej, warto kupić biurko elektryczne przede wszystkim dlatego, że pozwala ono na oderwanie się od monotonnej pozycji.
Ja zmieniając biurko, poczułem nową jakość pracy. No i jestem z powrotem zdolny do pracy i blogowania.
Pasjonat pozytywnego stylu życia. Prowadzę bloga od 2012 roku dzieląc się wiedzą i spostrzeżeniami. Ekspercko recenzuję rzeczy i miejsca warte uwagi, które zmieniają życie na lepsze. Poza blogowaniem napisałem kilka e-booków oraz publikacje w prasie drukowanej. Moje treści cytowane są przez duże media, w tym telewizja i portale.