„Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii” – recenzja książki twórcy BoJacka Horsemana

Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii

Ludzie posługujący się czarnym humorem częściej uznawani są za ekscentryków. Kojarzysz kreskówkę na Netflixie pt. “BoJack Horseman”? Tę z gościem z głową konia. Jeśli kojarzysz, a tym bardziej obejrzałeś wszystkie odcinki, to teraz czeka cię miła niespodzianka. Właśnie dziś (11 marca 2020) okazuje się książka “Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii”, którą napisał Raphael Bob-Waksberg. To on jest właśnie tym ekscentrykiem wspomnianym przeze mnie na początku. Kto zna to nazwisko, ten wie czego może się spodziewać po przeczytaniu debiutanckiej książki.

Seria krótkich, przepełnionych absurdami opowieści Bob-Waksberga to surrealistyczne, niepowiązane ze sobą fabuły. Ich zadaniem jest przede wszystkim bawić, a nawet śmieszyć. Nie szukaj tu głębszego sensu, bo nie o to tu chodzi. Głównym celem książki jest oderwanie od rzeczywistości i podróż po dziwnych rejonach bujnej wyobraźni autora. Tym bardziej nie próbuj niczego zrozumieć. Po prostu czytaj i się śmiej. Baw się, tarzaj w lawinie absurdu.

Wszystkie rozdziały łączy jedna wspólna cecha. Jest nią wyczuwalny w sposób dość wyraźny, taki egzystencjalny niepokój połączony z cyniznem i dystansem do życia. Tak, jak by autor kiedyś przeżywał pewne traumy i chciał je przemycić w formie krótkich scen, próbując podszczypywać czytelnika w kluczowych momentach.

Może i książka ustępuje trochę serialowi z BoJackiem, dzięki któremu poznaliśmy autora książki, jednak to w niczym jej nie ujmuje. Jest ona rozszerzeniem wyobraźni autora, którą doceniliśmy poznając produkcje człowieka z głową konia. O ile wybrane sceny z kreskówki na Netflixie łatwiej jest sobie zapamiętać i uznać za kultowe, to w przypadku książki czytelnik ma już trochę pod górkę. Jest to spowodowane tym, że trzeba się wysilić i wyobrazić obraz, który wykreował autor. Biorąc pod uwagę jego surrealistyczną kreatywność, nie jest łatwo wejść w głowę twórcy. Jeśli jesteś fanem specyficznego humoru rodem z Monty Pythona – polubisz to wydanie!

A mogłoby się wydawać, że to prosta książka dla prostych ludzi.


E-booki

1 Komentarz

  1. Irek

    Zachęciłeś mnie, może po to sięgnę

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 208

Szukałeś mnie na Instagramie?