“Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii” – recenzja książki twórcy BoJacka Horsemana

Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii

Ludzie posługujący się czarnym humorem częściej uznawani są za ekscentryków. Kojarzysz kreskówkę na Netflixie pt. “BoJack Horseman”? Tę z gościem z głową konia. Jeśli kojarzysz, a tym bardziej obejrzałeś wszystkie odcinki, to teraz czeka cię miła niespodzianka. Właśnie dziś (11 marca 2020) okazuje się książka “Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii”, którą napisał Raphael Bob-Waksberg. To on jest właśnie tym ekscentrykiem wspomnianym przeze mnie na początku. Kto zna to nazwisko, ten wie czego może się spodziewać po przeczytaniu debiutanckiej książki.

Seria krótkich, przepełnionych absurdami opowieści Bob-Waksberga to surrealistyczne, niepowiązane ze sobą fabuły. Ich zadaniem jest przede wszystkim bawić, a nawet śmieszyć. Nie szukaj tu głębszego sensu, bo nie o to tu chodzi. Głównym celem książki jest oderwanie od rzeczywistości i podróż po dziwnych rejonach bujnej wyobraźni autora. Tym bardziej nie próbuj niczego zrozumieć. Po prostu czytaj i się śmiej. Baw się, tarzaj w lawinie absurdu.

Wszystkie rozdziały łączy jedna wspólna cecha. Jest nią wyczuwalny w sposób dość wyraźny, taki egzystencjalny niepokój połączony z cyniznem i dystansem do życia. Tak, jak by autor kiedyś przeżywał pewne traumy i chciał je przemycić w formie krótkich scen, próbując podszczypywać czytelnika w kluczowych momentach.

Może i książka ustępuje trochę serialowi z BoJackiem, dzięki któremu poznaliśmy autora książki, jednak to w niczym jej nie ujmuje. Jest ona rozszerzeniem wyobraźni autora, którą doceniliśmy poznając produkcje człowieka z głową konia. O ile wybrane sceny z kreskówki na Netflixie łatwiej jest sobie zapamiętać i uznać za kultowe, to w przypadku książki czytelnik ma już trochę pod górkę. Jest to spowodowane tym, że trzeba się wysilić i wyobrazić obraz, który wykreował autor. Biorąc pod uwagę jego surrealistyczną kreatywność, nie jest łatwo wejść w głowę twórcy. Jeśli jesteś fanem specyficznego humoru rodem z Monty Pythona – polubisz to wydanie!

A mogłoby się wydawać, że to prosta książka dla prostych ludzi.1 Komentarz

  1. Irek

    Zachęciłeś mnie, może po to sięgnę

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1,129