Moby – “Ambient 23” [2023]. Recenzja albumu

Moby Ambient 23 recenzja

Album “Ambient 23” wydany przez Moby’ego w styczniu 2023 jest już dwudziestym albumem w jego dorobku artystycznym. Tym razem jest to coś zupełnie innego od tego, do czego zdążył nas Moby przyzwyczaić. Ten długi, prawie dwu i półgodzinny, zawierający aż 16 utworów album jest doskonałym tłem do całkowitego wyciszenia się i odcięcia od wszelkich bodźców.

Utwory pozbawione są jakiegokolwiek rytmu. Nie zawierają nawet melodii. Są jedynie grą akordów, które w przyjemny sposób łagodzą umysł słuchacza, by wprowadzić w stan podobny do snu. Niech za przykład posłuży przedostatni kawałek pt. “amb 23-15”, który jest tak monotonny, z dużymi odstępami między nutami, że czasami ma się wrażenie, że muzyka została spauzowana. Wolniej już się nie da. Ten skąpy w treść materiał nie może być traktowany jako niedokończony. Taki właśnie ma być. Stojący w miejscu, nie popychający słuchacza do przodu, wręcz pozytywnie nużący. Kto lubi ambientową twórczość Briana Eno, ten polubi “Ambient 23” Moby’ego.

Mimo dużej ilości utworów, nie da się ich rozróżnić. Są tak minimalistyczne i do siebie podobne, że gdyby nie sekundowe odstępy między nimi, mogłyby stanowić muzyczną ciągłość. Ale kto by wtedy chciał przewijać muzykę trwającą 2 godziny i 26 minut?

Takiej muzyki, w czasach panującego niepokoju, właśnie nam trzeba.

Kim jest Moby?

Moby to amerykański muzyk, DJ i producent muzyczny. Prawdziwe nazwisko Moby’ego to Richard Melville Hall. Jest on znany z takich hitów jak “Porcelain”, “Why Does My Heart Feel So Bad?”, “In This World” i “South Side”. W jego twórczości można znaleźć wpływy muzyki elektronicznej, house, techno, a nawet trip hopu.

Karierę muzyczną rozpoczął w latach 80., a jego pierwszy album “Moby” ukazał się w 1992 roku, który wpasował się w początek ery muzyki rave. Jego utwór “Feeling so real” do dziś wywołuje przyjemne ciarki w trakcie słuchania. Od tego czasu wydał kilkanaście albumów, z których wiele zdobyło dużą popularność na całym świecie. Moby jest również znany z działalności charytatywnej i aktywizmu na rzecz zwierząt.

Dlaczego ludzie lubią słuchać muzykę Moby’ego?

Muzyka, którą tworzy Moby jest bardzo różnorodna i może się podobać różnym ludziom z różnych powodów. Jego utwory często są pełne energii i mogą być dobrym dodatkiem do treningu lub innych aktywności fizycznych. Sam też chętnie słucham jego kawałków podczas wycieczek rowerowych.

W jego twórczości można znaleźć również spokojniejsze, bardziej refleksyjne utwory, które mogą być dobrym wyborem do relaksu lub medytacji. Wiele osób lubi też słuchać muzyki Moby’ego ze względu na jego unikalny styl i oryginalne brzmienie, które łączy w sobie elementy różnych gatunków muzycznych. Kilka jego utworów ma też głębokie, przemyślane teksty, które mogą skłaniać do refleksji lub wywoływać emocje u słuchaczy.

Album Moby – “Ambient 23”. Posłuchaj


E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1,191

Szukałeś mnie na Instagramie?