Opuszczone UFO nad jeziorem Pogoria. Szwenduro #3

UFO Arizona Pogoria

Zapnijcie pasy, bo zabieram Was w podróż do miejsca, gdzie UFO niekoniecznie oznacza niezidentyfikowany obiekt latający, ale raczej niezwykle urokliwą kawiarnię pływającą po jeziorze Pogoria I w Dąbrowie Górniczej. Ta historia zaczyna się w 1957 roku, ale z pewnością nie jest to opowieść o kosmitach, lecz o ludzkiej pomysłowości i tęsknocie za kosmosem.

UFO nad Pogorią, czyli Arizona – kawiarnia z innej galaktyki

Kiedyś, kiedy Sputnik i Apollo 11 były na ustach wszystkich, w Dąbrowie Górniczej postanowiono, że również oni będą mieli swój kawałek kosmosu. Tak powstała Arizona – kawiarnia pływająca, która swoim futurystycznym wyglądem miała przypominać UFO. Nie było to jednak byle jakie UFO. To była kawiarnia, która miała zapewnić gościom nieziemskie doznania, dosłownie unosząc ich nad wodami jeziora Pogoria.

Mężczyzna w okularach nad jeziorem

Selfiaczek na tle UFO musi być. Nie wiadomo, kiedy tu drugi raz przyjadę rowerem.

Lata świetności Arizony. Dancingi, kawa i kosmiczne widoki

W latach swojej świetności, Arizona była miejscem tętniącym życiem. Dancingi, muzyka, serwowane przekąski i napoje przyciągały tłumy, a kawiarnia stała się jedną z głównych atrakcji regionu. Wchodząc do środka, można było czuć się jak na wejściu na pokład statku kosmicznego. Z tym wyjątkiem, że zamiast w przestrzeń kosmiczną, można było podróżować po spokojnych wodach jeziora.

Niespodziewany koniec misji

Jak to jednak bywa z wieloma misjami kosmicznymi, również i ta musiała się kiedyś zakończyć. Po latach świetności, przyszły czasy, gdy Arizona przestała spełniać wymogi techniczne. Co gorsza, pożar i słaby stan techniczny doprowadziły do jej zamknięcia. W końcu, pan Dąbrowy Górniczej zdecydował się ją wyremontować i przekształcić w „Różę wiatrów”, ale i ta misja nie trwała długo. Arizona osiadła na mieliźnie, a jej przyszłość stała się niepewna.

UFO Arizona Dąbrowa Górnicza

Arizona dzisiaj – UFO, które wylądowało na dobre?

Mimo wielu prób reanimacji, dziś Arizona przypomina raczej zrujnowany statek kosmiczny niż tętniącą życiem kawiarnię. Wygląda to jak porzucony statek przez kosmitów, który resztę drogi postanowili pójść pieszo 🙂

Za każdym razem, kiedy słyszę o Arizonie, nie mogę oprzeć się uśmiechowi. Ten ziemski „statek kosmiczny” jest dowodem na to, że nawet najdziksze marzenia o podróżach po galaktyce mogą znaleźć swoje miejsce nad brzegiem jeziora w Dąbrowie Górniczej. Kto wie, może pewnego dnia Arizona znów wzbije się na fale, przypominając nam, że w kosmosie, jak i na Ziemi, wszystko jest możliwe.

Opuszczona restauracja nad jeziorem Pogoria

Jak znaleźć Ufo Arizona na mapie?


E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

498

Szukałeś mnie na Instagramie?