Orbital – “Optical delusion” [2023]. Recenzja albumu

Orbital Optical delusion recenzja

Muzyka techno nie umarła! Prekursorzy muzyki Rave wciąż są w dobrej firmie. 17 lutego 2023 wyszedł najnowszy album zespołu Orbital pt. “Optical Delusion”, powracający do czasów, kiedy ten rodzaj muzyki dopiero się rozwijał.

Galopujący rytm z wielowarstwowymi bitami, często mocno taneczny, porywający do zabawy jak ponad 20 lat temu. To jest to, to pokolenie obecnych czterdziestolatków lubiło, gdy miało dopiero 20 lat.

Mimo iż muzyka elektroniczna ewoluuje, Orbital konsekwentnie porusza się w swoim sprawdzonym i lubianym przez wiernych słuchaczy stylu. Nie zmienia swojego muzycznego charakteru i za to duet braci Paul i Phil Hartnoll ma wciąż wiernych słuchaczy, którzy z radością przyjmą najnowszy album.

Do powstania tego albumu zespół zaprosił wiele ciekawych postaci ze świata muzyki. Są to The Mediaeval Baebes, Dina Ipavic, Sleaford Mods, The Little Pest, Penelope Isles, Coppe, Anna B Savage. Każdy w nich wnosi coś innego. Szczególnie polecam utwór “Dirty Rat” przy współpracy z Sleaford Mods.

Cała masa gościnnych wokalistów ma coś swojego do powiedzenia na tym dziesiątym już albumie duetu. Jednak prawdziwa magia dzieje się wtedy, gdy panowie z Orbital są pozostawieni samym sobie. Można odnieść wrażenie, że instrumentarium zespołu wciąż pozostaje bez zmian. Słychać tu stare, dobre maszynki z pompującą linią melodyczną i rytm, który pozwala skojarzyć to brzmienie właśnie z tym zespołem.

Słuchając albumu “Optical Delusion” na uwagę zasługuje też utwór “Ringa Ringa”, który był nagrany w czasie pandemii. Wykorzystany wokal pochodzi z Ring O’Roses, piosenki popularnej szczególnie podczas dziecięcych zabaw. W tym przypadku wokal przyjmuje symbolikę igrania z pandemicznym strachem.

A teraz posłuchaj ten sam wokal w piosence dla dzieci:

 


E-booki

1 Komentarz

  1. Miętowa

    Myślałam, że Orbital nie istnieje od dawna. W takim razie posłucham z ciekawości. Ciekawe, czy jeszcze gdzieś grają koncerty.

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

889

Szukałeś mnie na Instagramie?