Czekolady miętowe to doskonały wybór na lato. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mięta znakomicie odświeża nasz organizm. W upalne dni, gdy słońce przygniata swym żarem, mięta jest jak delikatny powiew chłodnego wiatru, który niesie ulgę i odprężenie. Czekolada natomiast, z jej bogatym, pełnym smakiem i naturalnymi właściwościami pobudzającymi, dodaje energii i witalności, które są tak potrzebne w letnie dni.
Lato to czas, kiedy nasze ciała i umysły potrzebują dodatkowego orzeźwienia, a czekolada miętowa jest na to rozwiązaniem. Poza tym mięta ma wiele korzyści zdrowotnych – wspomaga trawienie, łagodzi ból głowy i pomaga zwalczać objawy przeziębienia. Łącząc miętę z czekoladą, otrzymujemy nie tylko pyszny deser, ale także produkt, który wpływa korzystnie na nasze samopoczucie.
Tylko czy w czekoladach znajduje się prawdziwa mięta? Postanowiłem sprawdzić skład i zrobić test czekolad miętowych.
Która czekolada miętowa jest najlepsza?
Pojeździłem po kilku sklepach (omijając Auchan, wiadomo dlaczego) w poszukiwaniu miętowych czekolad. Kupiłem wszystkie dostępne (za wyjątkiem Nestle, które od wielu lat bojkotuję za ich naganną politykę), wypróbowałem i stworzyłem porównanie czekolad miętowych.
Biorę pod lupę ich skład, sprawdzam, które są najbardziej aromatyczne, a które oferują najgłębszy, najbardziej wyrazisty smak czekolady. Sprawdzam też, które z tych miętowych czekolad są ściemą.
Zapraszam cię do zapoznania się z moim rankingiem czekolad miętowych. Gwarantuję, że po przeczytaniu będziesz miał o wiele lepsze rozeznanie, która czekolada miętowa jest dla ciebie najlepsza. Przygotuj się na odkrywanie smaków, tajemnic składu, a przede wszystkim na naukę, jak rozpoznawać prawdziwie wysokiej jakości czekoladę miętową.
1. Ritter Sport Peppermint
Skład: cukier, miazga kakaowa, tłuszcz palmowy, tłuszcz kokosowy, tłuszcz kakaowy, syrop glukozowy, bezwodny tłuszcz mleczny, emulgator (lecytyna sojowa), olejek z mięty pieprzowej.
- Wartość odżywcza: 493 kcal
- Tłuszcz: 27 g
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 18 g
- Węglowodany: 58 g
- Cukry: 52 g
- Białko: 4,5 g
- Sól: 0,03 g
Ritter Sport słynie z estetycznie wykonanych czekolad, zapakowanych w gustowne, kwadratowe kosteczki. W niektórych kręgach są modne dlatego, że ładnie wyglądają, a ich posiadanie dodaje odrobiny prestiżu. Mnie podoba się format tych czekolad. Zmieszczą się nawet do małych kieszeni. No i z racji niewielkich rozmiarów, można zjeść całą tabliczkę na raz.
Czar pryska, gdy spojrzy się na skład tej czekolady. Taka ładna czekolada, a zawiera olej palmowy i syrop glukozowy. Nieładnie. Dałbym jej ocenę pozytywną, ale za taki skład odejmuję punkt.
Ocena: neutralna.
2. Mint Nights (Dealz)
Skład: Miazga kakaowa, cukier, tłuszcz kakaowy, emulgator (lecytyny), wanilia, syrop glukozowy, woda, syrop cukru inwertowanego, olejek miętowy.
- Wartość odżywcza: 468 kcal
- Tłuszcz: 20,8 g
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 12,8 g
- Węglowodany: 69,8 g
- Cukry: 58,6 g
- Białko: 4,5 g
- Sól: 0,1 g
Czekolada dostępna wyłącznie w sieci sklepów Dealz. Już po opakowaniu widać, że jest mocno wzorowana na After Eight z Nestle. Odważę się powiedzieć, że to jest właśnie ich podróbka. Na obrazku wyglądają jak kruche herbatniki oblane czekoladą. Dopiero pierwszy kęs pozwala przekonać się, że zamiast herbatnika, jest wsad miętowy. Mięty producent jednak poskąpił. Wystarczy przegryźć kawałek czekolady, aby zobaczyć, że w środku ledwo da się zauważyć biały wsad miętowy. Niemniej smak jest, ale nie taki, jakiego chce się spodziewać.
Ocena: neutralna.
3. Katy Milk Chocolate (Kaufland)
Skład: Cukier, tłuszcz palmowy, serwatka w proszku, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, mleko w proszku pełne, mleko w proszku odtłuszczone, emulgator (lecytyna sojowa, polirycynooleinian poliglicerolu (E476)), tłuszcz mleczny, aromaty.
- Wartość odżywcza: 554 kcal
- Tłuszcz: 34 g
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 19 g
- Węglowodany: 58 g
- Cukry: 57 g
- Błonnik: 1,3 g
- Białko: 4,1 g
- Sól: 0,23 g
To jedna z najtańszych czekolad w tym zestawieniu. I na najtańszą wygląda. Opakowanie jest mało schludnie wykonane. Widać, że producent mocno leciał po kosztach. Niestety tani jest również smak. Tłusty, dziwnie pachnący, a mięta smakuje jak płyn do szyb.
Ocena: negatywna.
4. Czekolada miętowa Wawel
Skład: Cukier, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, tłuszcz roślinny (shea), emulgator (lecytyny), tłuszcz palmowy, mleko w proszku odtłuszczone, serwatka w proszku, naturalne aromaty miętowe (olejek miętowy, mentol),
- Wartość odżywcza: 555 kcal
- Tłuszcz: 35 g
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 20 g
- Węglowodany: 52 g
- Cukry: 51 g
- Białko: 6,2 g
- Sól: 0,17 g
Kolejna bardzo tłusta czekolada, na dodatek przy wysokich temperaturach latem bardzo szybko się topi. Nie pomaga temu plastikowe opakowanie, które jak to plastik – szybko się nagrzewa. Myślę, że zmiana opakowania na papier na zewnątrz poprawiłoby odporność czekolady na wakacyjne temperatury. Pragnę zaznaczyć, że wszystkie czekolady przechowywałem w jednakowych warunkach. Ta z Wawelu nie nadawała się do spożycia. Zrobił się z niej płyn czekoladowy, który wylał się po odpieczętowaniu plastikowej “koperty”. Wyglądało to jak sraczka.
Ocena: negatywna.
5. Milano czekolada deserowa z nadzieniem o smaku miętowym (ALDI)
Skład: cukier, miazga kakaowa, syrop glukozowy, woda, tłuszcz palmowy, tłuszcz shea, tłuszcz kakaowy, sorbitol, mleko w proszku odtłuszczone, serwatka w proszku, tłuszcz mleczny, sorbinian potasu (konserwant), emulgator (lecytyna sojowa), polirycynooleinian poliglicerolu (E476), ekstrakt z wanilii, aromat miętowy, pasta z orzeszków arachidowych.
- Wartość odżywcza: 467 kcal
- Tłuszcz: 23 g
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 14 g
- Węglowodany: 60 g
- Cukry: 57 g
- Białko: 3,9 g
- Sól: 0,07 g
Długi skład, który zapala lampkę ostrzegawczą. O dziwo w smaku nie jest zła, choć w ustach czułem pewną matowość, szorstkość. Może to wpływ zbyt dużej zawartości mleka w proszku oraz sproszkowanej serwatki. Plus jest taki, że być może dzięki temu czekolada się nie rozpływa jak Wawel. Jednak spożywanie jej w większych ilościach może być męczące. Musiałem dużo popijać ją wodą.
Ocena: neutralna.
6. Czekolada miętowa Alpinella
Skład: cukier, tłuszcz palmowy, tłuszcz shea, serwatka w proszku, tłuszcz kakaowy, mleko w proszku odtłuszczone, miazga kakaowa, tłuszcz mleczny, emulgator (lecytyna sojowa), polirycynooleinian poliglicerolu (E476), naturalny aromat miętowy, kwas cytrynowy, barwnik E141 (kompleksy miedziowe chlorofili i chlorofilin).
- Wartość odżywcza: 554 kcal
- Tłuszcz: 34 g
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 19 g
- Węglowodany: 58 g
- Cukry: 57 g
- Białko: 4,0 g
- Sól: 0,25 g
Kolejna bardzo tłusta czekolada. Na dodatek trochę jak by czuć w niej coś słonego, ale przede wszystkim jest mdła od przesadniej słodkości. Ta czekolada powoduje nieprzyjemne odczucia podobne do jedzenia nutelli łyżeczką. Okropne, ani to smaczne, ani zdrowe. Po wzięciu dwóch kawałków nie sięgnąłem po nią więcej. Możliwe, że za parę miesięcy ją wyrzucę, bo leży mi w szafce napoczęta, a ani ja jej nie chcę, ani nie chciałbym nią częstować nikogo, kogo lubię.
Ocena: negatywna.
7. Czekolada mleczna z nadzieniem o smaku miętowym Simply (Milano dla Carrefour)
Skład: cukier, tłuszcz palmowy, tłuszcz shea, tłuszcz kakaowy, mleko w proszku odtłuszczone, miazga kakaowa, serwatka w proszku, mleko w proszku pełne, odtłuszczone kakao w proszku, tłuszcz mleczny, emulgator (lecytyna sojowa i słonecznikowa), polirycynooleinian poliglicerolu (E476), ekstrakt z wanilii, naturalny aromat miętowy, pasta z orzeszków arachidowych.
- Wartość odżywcza: 547 kcal
- Tłuszcz: 32,3 g
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 17,5 g
- Węglowodany: 58,5 g
- Cukry: 57,7 g
- Białko: 4,8 g
- Sól: 0,22 g
To jest ten sam producent, który produkował dla ALDI w punkcie piątym, a skład znacznie różniący się. Niestety na niekorzyść. Tania czekolada z dolnej półki dużej sieci marketów – czy taniość uratuje tę czekoladę? Bo jakość nie. Może i da się zjeść, ale czekolada ta jest po prostu brzydka. Widać, że maszyna, która wypełniała formy płynną czekoladą spieszyła się. Kupując tę czekoladę, można spodziewać się losowej jakości. Szkoda sobie takimi produktami głowy zawracać.
Ocena: negatywna.
8. Allegro czekolada deserowa z nadzieniem o smaku miętowym (Biedronka)
Skład: cukier, syrop, glukozowy, woda, miazga kakaowa, tłuszcz palmowy, tłuszcz shea, sorbitol, tłuszcz kakaowy, mleko w proszku odtłuszczone, serwatka w proszku, tłuszcz mleczny, sorbinian potasu, emulgator (lecytyna sojowa), polirycynooleinian poliglicerolu (E476), naturalny aromat miętowy.
- Wartość odżywcza: 464 kcal
- Tłuszcz: 22 g
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 13 g
- Węglowodany: 61 g
- Cukry: 58 g
- Białko: 3,7 g
- Sól: 0,07 g
Jedna z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych miętowych czekolad w Polsce. Jednak nie za sprawą tego, że to dobry produkt, tylko dlatego, że ma dobrą dystrybucję dla dużej sieci dyskontów. Jak ktoś lubi bardzo dużo cukru, to ją polubi. Niby wszystko z nią w porządku, jest nawet dobra, ale zjedzenie jej w większych ilościach może mdlić. Jeśli spożywa się ją z umiarem – można przy niej miło spędzić czas.
Ocena: neutralna.
9. Bąbello. Napowietrzana czekolada miętowa Magnetic (Biedronka)
Skład: cukier, mleko pełne w proszku, tłuszcz palmowy, tłuszcz shea, tłuszcz kakaowy, słodka serwatka w proszku, miazga kakaowa, mleko odtłuszczone w proszku, tłuszcz mleczny, emulgator (lecytyna sojowa i słonecznikowa), barwnik E141 (kompleksy miedziowe chlorofili i chlorofilin), kurkumina, naturalny aromat miętowy, ekstrakt z wanilii.
- Wartość odżywcza: 544 kcal
- Tłuszcz: 31,4 g
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 19,8 g
- Węglowodany: 58,9 g
- Cukry: 57,7 g
- Białko: 6,4 g
- Sól: 0,25 g
Kolejna miętowa czekolada produkowana dla Biedronki. Tym razem trochę inna. Jest mocno napełniona powietrzem, które wygląda jak bąbelki. Ciekawie to wygląda i przyciąga wzrok swoim oryginalnym pomysłem. Szanuję za pomysł na taki rodzaj czekolady. Plusem jest to, że ma się nieco inne wrażenia z jedzenia. Cieszę się, że coś ją wyróżnia i że spożywanie takiej pomysłowej czekolady jest dobrą zabawą.
Ocena: pozytywna.
10. Das Exquisite (marka własna Rossmann)
Skład: cukier, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, granulki miętowe, emulgator (lecytyna ze słonecznika), olejek miętowy, naturalny aromat waniliowy.
- Wartość odżywcza: 514 kcal
- Tłuszcz: 29,1 g
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 18,3 g
- Węglowodany: 53,7 g
- Cukry: 49,6 g
- Białko: 5,2 g
- Sól: 0,01 g
Opakowanie tej czekolady sprawa wrażenie towaru ekskluzywnego. Starannie wykonane kartonowe pudełko, a w nim czekolada owinięta w mieniące się złoto. Żadne tanie aluminium. Otwieranie tej czekolady staje się przyjemnym doświadczeniem. Na uwagę zwraca dobra, chrupiąca konsystencja i duża ilość kakao. Mięty co prawda nie czuć tu aż tak bardzo, ale samo wrażenie z chrupania miętowych drobinek w kostce czekolady wywołuje dość ciekawe uczucie.
Jedyną rzeczą, która nie przypadła mi do gustu, to zbyt duże kawałki tabliczki. Jedna taka kostka rozmiarowo odpowiada dwóm kostkom innej czekolady. Może to zabieg celowy, aby czekolada szybciej znikała?
Ocena: bardzo pozytywna.
11. Matchmakers Cool Mint (Nestle dla Dealz)
Skład: cukier, miazga kakaowa, syrop glukozowy, tłuszcz kakaowy, odtłuszczone mleko w proszku, laktoza i białka serwatkowe, serwatka w proszku, tłuszcz mango kernel, tłuszcz palmowy, tłuszcz sal, tłuszcz shea, emulgator (lecytyna), naturalny aromat miętowy.
- Wartość odżywcza: 487 kcal
- Tłuszcz: 21,2 g
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 12,5 g
- Węglowodany: 68,4 g
- Cukry: 62,1 g
- Błonnik: 2,4 g
- Białko: 4,4 g
- Sól: 0,14 g
Muszę coś wyjaśnić. Miałem omijać produkty Nestle i prawie mi się udało. W zestawieniu pominąłem celowo “After Eights” od Nestle, ale podczas robienia zakupów w Dealz, odruchowo zebrałem z półki wszystkie czekolady miętowe, a dopiero w domu okazało się, że producentem jednej z nich jest Nestle. Nawet nie zdawałem sobie wcześniej sprawy z tego. A skoro już ją kupiłem, to postanowiłem nie skreślać jej. Przynajmniej ranking czekolad miętowych będzie bogatszy o jeszcze jedną pozycję.
No dobra, ale oceńmy wreszcie jej jakość. To nie jest zwykła czekolada w formie tabliczki. To są takie cienkie paluszki, po które sięga się jak typowa przekąska ze stołu, podawana w niewielkiej miseczce. Przyjemnie chrupie, mięta jest dość wyraźna, a porcja w sam raz. Wygląda na to, że mimo niechęci do marki Nestle, muszę pochwalić ten produkt. Ale nawet jeśli oceniam tę czekoladę naprawdę dobrze, wiem, że nie kupię jej drugi raz. Właśnie dlatego, że to Nestle. Nie zamierzam finansować nie do końca etycznych działań tej firmy.
Ocena: pozytywna.
12. Skinny Whip mint & dark chocolate (Dealz)
Skład: cukier, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, emulgator (lecytyna sojowa), naturalny aromat waniliowy, syrop glukozowy, polidekstroza, woda, barwnik (wyciąg ze spiruliny, krokosza barwierskiego, cytryny i jabłka), naturalny aromat, białko jaj, celuloza (stabilizator).
- Wartość odżywcza: 385 kcal
- Tłuszcz: 11,6 g
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 7 g
- Węglowodany: 57,9 g
- Cukry: 38,1 g
- Błonnik: 19,4 g
- Białko: 2,4 g
- Sól: 0,04 g
Będąc w Dealzu znalazłem kolejną czekoladę miętową, której postać jest niebanalna. Tym razem czekolada wygląda (i smakuje) jak baton proteinowy. W ogóle nie czuć fury cukru, natomiast w ustach najbardziej daje znać mocno gęsta konsystencja, która się ciągnie trochę jak krówka, a trochę jak pianka marshmallow. Po zjedzeniu jednego całego kawałka czułem się syty. Czekolada ta w ogóle nie jest tłusta i to mocno wyróżnia ją na tle wszystkich pozostałych. Nie zawiera też niepotrzebnie wielkiej ilości cukru, co uznaję za kolejną dużą zaletę. Może i mięty jest tu zdecydowanie zbyt mało, ale nadrabia całą resztą. Pochwalam tę czekoladę za bardzo dobrą tabelę odżywczą i za nie przeginanie w stronę słodkości. To stawia tę czekoladę na równi z Das Exquisite jedną z najlepszych czekolad w tym rankingu.
Ocena: bardzo pozytywna.
Ranking czekolad miętowych. Podsumowanie
Z tabeli wynika, że najlepiej dobrane wartości odżywcze ma czekolada Das Exquisite z Rossmanna i wyraźnie jest ona najlepsza jakościowo. W smaku również spełnia oczekiwania i wyróżnia się na tle pozostałych. Co ważne, jest łatwo dostępna w sieci Rossmann i o dziwo jest tania. Przyznajmy, 6,99 złotych za tak dobry produkt to naprawdę przyzwoita cena. Sklep spokojnie mógłby sprzedawać ją nawet za 9 złotych.
Kolejną czekoladą, po którą warto sięgnąć to Skinny Whip. Bardzo niska zawartość tłuszczu i cukru cieszy każdego, kto liczy każdy miligram w składzie.
Fatalnie wypadła czekolada marki własnej dla Kaufland, Milano dla Carrefour oraz Alpinella. Jak widać, niska cena idzie w parze z niską jakością.
Najbardziej dokuczliwe w większości czekolad było to, że producenci nie znają umiaru z cukrem. Ja rozumiem, że słodycze muszą być słodkie, ale w wielu tych czekoladach nadmiar cukru wręcz odpychał. Smutne jest też to, co jest dodawane do produkcji czekolad. Olej palmowy to takie największe zło, które powinno się szkalować, a mimo to producenci tak chętnie po niego sięgają.
Aby ułatwić ci zrozumienie składników recenzowanych czekolad, poniżej objaśniam, co dany składnik wnosi do produktu, oraz jakie są jego konsekwencje.
Wyjaśnienia składników zastosowanych w testowanych czekoladach
Syrop sorbitolowy
Syrop sorbitolowy to substancja słodząca, która jest często stosowana w przemyśle spożywczym jako zamiennik cukru. Jest ona pochodzenia naturalnego i występuje w wielu owocach, takich jak śliwki, jabłka czy gruszki. Syrop sorbitolowy jest popularny w produkcji czekolad oraz innych produktów słodkich, ponieważ ma zdolność zachowania wilgoci, co przyczynia się do poprawy konsystencji i trwałości tych wyrobów.
Właściwości syropu sorbitolowego, które sprawiają, że jest on stosowany w produkcji czekolad:
- Wilgotność i miękkość. Sorbitol ma zdolność do absorbowania wilgoci, co pomaga utrzymać czekoladę miękką i zapobiega jej wysychaniu czy twardnieniu.
- Zachowanie struktury. Dodatek syropu sorbitolowego pozwala na utrzymanie odpowiedniej struktury czekolady, co jest istotne dla doznania sensorycznego podczas jej spożywania.
- Unikanie krystalizacji cukru. Sorbitol ma niższą skłonność do krystalizacji niż cukier, co może pomóc w zachowaniu gładkiej konsystencji czekolady.
- Wpływ na poziom cukru we krwi. Sorbitol ma niższy indeks glikemiczny niż cukier, co oznacza, że powoduje wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi po spożyciu. Dlatego często jest stosowany w produktach dla osób z cukrzycą.
Syrop fruktozowy
Syrop glukozowy, znany również jako glukoza płynna lub glukoza skrobiowa, to rodzaj substancji słodzącej otrzymywanej z przetworzonej skrobii. Jest to cukier prosty, czyli monosacharyd, który jest głównym źródłem energii dla organizmu. Syrop glukozowy jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym, w tym także w produkcji czekolad, z różnych powodów.
Dlaczego syrop glukozowy jest stosowany w czekoladach:
- Regulacja konsystencji i tekstury. Syrop glukozowy pomaga regulować konsystencję czekolady, zapewniając jej odpowiednią lepkość i miękkość. To istotne dla uzyskania pożądanej struktury i doznania sensorycznego podczas spożywania.
- Unikanie krystalizacji cukru. Stosowanie syropu glukozowego może pomóc w zapobieganiu nadmiernemu krystalizowaniu się cukru w czekoladzie, co pozytywnie wpływa na jej gładkość i trwałość.
- Zapobieganie wysychaniu. Podobnie jak syrop sorbitolowy, syrop glukozowy ma zdolność do zachowywania wilgoci. To pomaga w zapobieganiu wysychaniu i twardnieniu czekolady.
- Stabilizacja produkcji. Syrop glukozowy może pełnić rolę stabilizatora i emulgatora, co jest ważne w procesie produkcyjnym czekolady, zwłaszcza w trudnych warunkach, takich jak zmiany temperatury.
Sięgając po produkty z syropem glukozowym, jest kilka kwestii, które należy znać:
- Szybkie wchłanianie glukozy. Glukoza jest szybko przyswajana przez organizm i może prowadzić do nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi. Osoby z cukrzycą powinny zwracać szczególną uwagę na spożycie glukozy.
- Wysoki indeks glikemiczny. Glukoza ma wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że powoduje szybki i znaczący wzrost poziomu glukozy we krwi po spożyciu.
- Brak dodatkowych składników odżywczych. Syrop glukozowy jest źródłem energii w postaci cukru, ale nie zawiera wielu innych składników odżywczych, takich jak witaminy czy minerały.
Syrop cukru inwertowanego
Syrop cukru inwertowanego, znany jest również jako syrop glukozowo-fruktozowy lub syrop wysokofruktozowy. To substancja słodząca produkowana poprzez hydrolizę sacharozy (cukru) w celu podziału jej na dwa proste cukry: glukozę i fruktozę. To mieszanka glukozy i fruktozy o różnych proporcjach, zazwyczaj zawierająca więcej fruktozy niż glukozy. Lepiej unikać takich świństw.
Tłuszcz palmowy
Tłuszcz palmowy to rodzaj roślinnego tłuszczu powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym ze względu na swoje właściwości technologiczne oraz niski koszt produkcji. Jednak tłuszcz palmowy jest również przedmiotem kontrowersji z powodu wpływu, jaki może wywierać na zdrowie ludzkie i środowisko.
Oto kilka kluczowych punktów dotyczących tłuszczu palmowego:
- Właściwości technologiczne. Tłuszcz palmowy ma stałą konsystencję w temperaturze pokojowej i jest łatwy do przetwarzania, co czyni go atrakcyjnym składnikiem do wielu produktów spożywczych, takich jak margaryny, ciastka, krakersy, a także czekolady i wyroby cukiernicze. Dzięki swoim właściwościom technologicznym może poprawiać trwałość i teksturę produktów.
- Zdrowie. Tłuszcz palmowy jest bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwas palmitynowy. Spożywanie dużej ilości nasyconych tłuszczów może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych poprzez podniesienie poziomu cholesterolu LDL (tzw. “złego” cholesterolu). Z tego powodu zaleca się ograniczenie spożycia nasyconych tłuszczów w diecie.
- Środowisko. Uprawa palm olejodajnych jest często związana z wylesianiem i degradacją siedlisk naturalnych, zwłaszcza w regionach tropikalnych, gdzie te palmy rosną. To może prowadzić do utraty bioróżnorodności, zmian klimatycznych i negatywnych skutków dla lokalnych społeczności. Istnieje również problem pracy przymusowej i wyzysku w niektórych obszarach związanych z produkcją oleju palmowego.
Tłuszcz shea
Tłuszcz shea, znany również jako masło shea, to tłuszcz roślinny pozyskiwany z nasion owoców drzewa shea (Vitellaria paradoxa lub Vitellaria nilotica). Drzewo shea jest endemiczne w Afryce Zachodniej i jest źródłem cennego tłuszczu, który jest szeroko wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i spożywczym.
Kluczowe informacje dotyczące tłuszczu shea:
- Zastosowanie kosmetyczne. Tłuszcz shea jest popularnym składnikiem w przemyśle kosmetycznym ze względu na swoje nawilżające i pielęgnujące właściwości. Jest często wykorzystywany w produktach do pielęgnacji skóry, takich jak kremy nawilżające, balsamy do ciała, szminki czy mydła. Ma zdolność do zatrzymywania wilgoci w skórze i tworzenia ochronnej warstwy.
- Zastosowanie spożywcze. Tłuszcz shea jest również używany w przemyśle spożywczym, chociaż mniej powszechnie. Może być stosowany jako substytut masła lub innych tłuszczów w gotowaniu i pieczeniu. Ma niski punkt topnienia, co oznacza, że jest stały w temperaturze pokojowej i staje się płynny w cieple.
Tłuszcz kokosowy
Tłuszcz kokosowy to rodzaj tłuszczu roślinnego pozyskiwanego z miąższu orzechów kokosowych. Jest to tłuszcz o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu laurynowego. Tłuszcz kokosowy jest szeroko stosowany w kuchni i przemyśle spożywczym ze względu na swoje właściwości technologiczne oraz charakterystyczny smak i aromat.
Dlaczego tłuszcz kokosowy jest stosowany w czekoladach:
- Stała konsystencja. Tłuszcz kokosowy ma zdolność zachowywania stałej konsystencji w temperaturze pokojowej oraz niskich temperaturach. Dzięki temu nadaje czekoladzie trwałą strukturę, utrzymując ją w odpowiednim stanie.
- Aromat i smak. Tłuszcz kokosowy ma charakterystyczny, lekko kokosowy aromat i smak, który może wprowadzić interesujący aspekt sensoryczny do czekolady, szczególnie w wariantach smakowych.
- Stabilność produkcyjna. Tłuszcz kokosowy jest stabilny w trakcie przetwarzania i przechowywania, co sprawia, że jest dobrym składnikiem do produkcji czekolad i innych wyrobów cukierniczych.
Co do zdrowotności tłuszczu kokosowego, istnieje pewna kontrowersja:
- Zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcz kokosowy zawiera znaczną ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu laurynowego. Nadmierna konsumpcja nasyconych tłuszczów może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych poprzez podniesienie poziomu cholesterolu LDL.
- Różnice w jakości tłuszczu kokosowego. Nie wszystkie tłuszcze kokosowe są jednakowe. Niektóre mogą być bardziej przetworzone i zawierać mniej korzystnych składników odżywczych.
- Kontekst diety. Zdrowa dieta opiera się na zrównoważonym spożyciu różnorodnych składników odżywczych. Tłuszcz kokosowy powinien być spożywany z umiarem jako część zróżnicowanej diety.
- Inne właściwości. Tłuszcz kokosowy może mieć pewne korzystne właściwości, takie jak wspomaganie metabolizmu czy działanie przeciwbakteryjne dzięki zawartości kwasu laurynowego.
Tłuszcz kakaowy
Tłuszcz kakaowy, znany również jako masło kakaowe, to naturalny tłuszcz pozyskiwany z nasion kakaowca (Theobroma cacao), rośliny wykorzystywanej do produkcji kakao i czekolady. Jest to jeden z głównych składników czekolady i ma kluczową rolę w nadawaniu czekoladzie smaku, aromatu i konsystencji.
Informacje o tłuszczu kakaowym w skrócie:
- Podstawowy składnik czekolady. Tłuszcz kakaowy jest jednym z głównych składników czekolady, zarówno mlecznej, jak i gorzkiej. Stanowi około 50-60% masy całkowitej czekolady.
- Właściwości technologiczne. Tłuszcz kakaowy ma zdolność do krystalizacji w różnych formach, co jest kluczowe dla uzyskania odpowiedniej struktury i tekstury czekolady. To, w jaki sposób krystalizuje, wpływa na doznania sensoryczne podczas spożywania czekolady.
- Temperatura topnienia. Tłuszcz kakaowy ma stosunkowo niski punkt topnienia, co oznacza, że topi się w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Dzięki temu czekolada rozpuszcza się w ustach, co jest częścią doznania smakowego.
- Bogactwo kwasów tłuszczowych. Tłuszcz kakaowy zawiera różnorodne kwasy tłuszczowe, w tym zarówno nasycone, jak i nienasycone. Zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasu oleinowego, przyczynia się do właściwości płynnej w temperaturze pokojowej.
- Zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Tłuszcz kakaowy jest również wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym do produkcji balsamów do ciała, kremów nawilżających i innych produktów pielęgnacyjnych. Ma właściwości nawilżające i ochronne dla skóry.
- Bogactwo przeciwutleniaczy. Tłuszcz kakaowy zawiera przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy, które mogą przyczynić się do ochrony komórek organizmu przed szkodliwymi skutkami stresu oksydacyjnego.
Polirycynooleinian poliglicerolu (E476)
Polirycynooleinian poliglicerolu (E476) to substancja emulgująca stosowana w przemyśle spożywczym. Jest to związek chemiczny pochodzący z połączenia glicerolu (alkoholu wielowodorotlenowego) i kwasu oleinowego (kwasu tłuszczowego). Substancja ta ma zdolność do stabilizowania i utrzymywania jednorodnej mieszaniny składników, które normalnie nie mieszają się ze sobą, takich jak woda i tłuszcz. Dlatego jest często używana w produkcji żywności, zwłaszcza produktów, które zawierają zarówno wodę, jak i tłuszcz, takich jak czekolady, margaryny, kremy czy sosy.
Serwatka w proszku
Serwatka w proszku to produkt pochodzący z przetwarzania mleka, a dokładniej serwatki, która jest pozostałością płynu po oddzieleniu twarogu lub sera od mleka. Po oddzieleniu białka i tłuszczu od serwatki, pozostaje płyn zawierający różne składniki odżywcze. Ten płyn jest następnie suszony, a wynikowy proszek to serwatka w proszku.
Informacje dotyczące serwatki w proszku:
- Zawartość składników odżywczych. Serwatka w proszku jest bogata w białko, a także zawiera pewne ilości węglowodanów, soli mineralnych i witamin. Białko zawarte w serwatce jest uważane za wysokowartościowe, co oznacza, że dostarcza pełen zestaw niezbędnych aminokwasów.
- Użycie w żywności. Serwatka w proszku jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym jako składnik różnych produktów, takich jak napoje białkowe, koktajle odżywcze, produkty cukiernicze, lody i ciasta proteinowe. Dodawana jest także do niektórych produktów w celu poprawienia ich tekstury i konsystencji.
- Podpora treningowa. Ze względu na wysoką zawartość białka i wartości odżywczych, serwatka w proszku jest często wykorzystywana przez osoby aktywne fizycznie i sportowców jako sposób na dostarczenie organizmowi składników budulcowych i pomocy w procesie regeneracji mięśni.
- Alternatywa dla mleka. W niektórych przypadkach serwatka w proszku może być stosowana jako alternatywa dla mleka w przypadku nietolerancji laktozy lub innych alergii pokarmowych.
- Suplementy diety. Serwatka w proszku jest również popularnym składnikiem suplementów diety, które są stosowane w celu uzupełnienia diety w białko lub wspomagania procesów treningowych.
Sorbinian potasu
Sorbinian potasu, znany również pod symbolem E202, to sól potasowa kwasu sorbowego, które jest organicznym związkiem chemicznym. Jest powszechnie stosowany jako środek konserwujący w przemyśle spożywczym, aby przedłużyć trwałość produktów spożywczych poprzez hamowanie wzrostu drobnoustrojów, takich jak pleśnie i drożdże. Sorbinian potasu jest również wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
Kluczowe informacje dotyczące sorbinianu potasu:
- Działanie konserwujące. Sorbinian potasu jest skutecznym środkiem konserwującym, który pomaga opóźnić procesy psucia się i zachować świeżość produktów spożywczych. Jest szczególnie skuteczny w produktach o niskim pH, takich jak soki owocowe, dżemy, napoje gazowane i wyroby cukiernicze.
- Bezpieczeństwo. Sorbinian potasu jest uznawany za bezpieczny do spożycia w ograniczonych ilościach przez organizacje takie jak EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) i FDA (Agencja ds. Żywności i Leków).
- Alternatywa dla konserwantów. Wiele firm spożywczych poszukuje alternatywnych metod konserwacji, takich jak sorbinian potasu, aby zastąpić tradycyjne konserwanty chemiczne, które mogą budzić obawy wśród konsumentów.
- Stosowanie w przemyśle piekarskim. Sorbinian potasu jest czasami używany w przemyśle piekarskim do zahamowania rozwoju drożdży w niektórych produktach, takich jak bułki czy chleb.
Barwnik E141. Kompleks miedzi-chlorofilliny
Barwnik E141, znany również jako kompleks miedzi-chlorofilliny, to związek chemiczny używany jako barwnik spożywczy w przemyśle spożywczym. Jest to naturalny barwnik, który uzyskiwany jest z chlorofilu, związku obecnego w roślinach, nadającym im zielony kolor.
Informacje o barwniku E141:
- Naturalnego pochodzenia. Barwnik E141 jest naturalnym barwnikiem pochodzenia roślinnego, uzyskiwanym poprzez modyfikację chlorofilu, zielonego barwnika występującego w roślinach.
- Zastosowanie. Barwnik E141 jest stosowany głównie w przemyśle spożywczym do nadawania zielonego koloru produktom żywnościowym, takim jak sałatki, sosy, zupy, napoje gazowane, lody i wyroby cukiernicze. Może być stosowany również w produktach farmaceutycznych i kosmetycznych.
- Bezpieczeństwo. Barwnik E141 jest ogólnie uważany za bezpieczny do spożycia w ilościach stosowanych w przemyśle spożywczym. Jest to jeden z tzw. naturalnych barwników, co może przyczynić się do poprawy wizerunku produktów jako bardziej naturalnych.
- Stabilność i trwałość. Barwnik E141 jest stosunkowo stabilny w warunkach przetwarzania i przechowywania. Pomaga produktom zachować odpowiednią barwę nawet pod wpływem procesów termicznych czy światła.
Pasjonat pozytywnego stylu życia. Prowadzę bloga od 2012 roku dzieląc się wiedzą i spostrzeżeniami. Ekspercko recenzuję rzeczy i miejsca warte uwagi, które zmieniają życie na lepsze. Poza blogowaniem napisałem kilka e-booków oraz publikacje w prasie drukowanej. Moje treści cytowane są przez duże media, w tym telewizja i portale.
Ja tam czasem sięgam po czekoladę ale z papryczka chilli 😀 pewnie dlatego, że lubię jalapeno 😉
O tak! Lubię papryczki pod każdą postacią, a w czekoladzie to taka niespodzianka. Dzięki za podsunięcie pewnego pomysłu. Nie zdradzę jakiego.
A ja nie lubię mięty pod żadną postacią. Czekoladę bardzo lubię, ale nigdy bym się nie odważyła połączyć słodki smak czekolady ze szczypiącą miętą. Dziwnie to może smakować.