Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje każdego dnia odpowiedniej dawki ruchu, aby pobudzić układ krążenia, wzmocnić układ odporności i usprawnić układ pokarmowy. Niesprzyjające warunki pogodowe nie powinny być wymówką do zaprzestania wysiłku fizycznego, można przecież trenować w klubie fitness, na siłowni czy nawet w domowym zaciszu. Nawet jazda na rowerze nie wymaga wychodzenia z domu, kiedy ma się rower stacjonarny lub trenażer. Jeśli ktoś chce pozbyć się zbędnych kilogramów i znienawidzonej tkanki tłuszczowej, poprawić kondycję i ogólny stan psychofizyczny swojego organizmu, warto zainwestować w takie stacjonarne rowery treningowe i oczywiście regularnie z nich korzystać.
Jazda na rowerze w dowolnym momencie dzięki rowerom stacjonarnym i trenażerom
Rower stacjonarny treningowy do złudzenia przypomina tradycyjny jednoślad. Można liczyć na regulację obciążenia, czyli dostosowanie intensywności ćwiczeń do swoich bieżących potrzeb. Z kolei trenażer jest platformą z tylnym kołem rowerowym. Rower stacjonarny jest łatwy w obsłudze, może być wyposażony w różne funkcje dodatkowe. Zaletą jazdy na takim urządzeniu jest to, że nie trzeba martwić się o obciążenie kości ani stawów. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli rowerów stacjonarnych, przeznaczonych dla osób w różnych wieku. Znajdą dla siebie coś odpowiedniego zarówno amatorzy, jak i zawodowcy czy nawet seniorzy. Zaletą rowerów stacjonarnych jest wygodna regulacja obciążenia. Z kolei do minusów zaliczyć można to, że zajmują sporo miejsca, a ich zakup wiąże się z niemałym wydatkiem. Zdecydowanie tańsze są trenażery, w przypadku których również można trafić na modele z regulowanym obciążeniem i dodatkowymi funkcjami. Są łatwe w obsłudze, można je zamontować do roweru i to dowolnego. Na korzyść trenażerów przemawiają niewielkie wymiary i mała waga. Pomimo wielu zalet, są też pewne minusy. Jednym z ich będzie ograniczona funkcjonalność. Początkującym może być też stosunkowo trudno trenować na takim urządzeniu, które jest dedykowane przede wszystkim osobom bardziej zaawansowanym.
Rower stacjonarny czy trenażer. Co wybrać?
Wybierając trenażer lub rower stacjonarny, kluczowe będzie to, aby regularnie korzystać z takiego urządzenia. Należy wobec tego przestrzegać ustalonego planu treningowego, aby uzyskać pożądane efekty. Jeśli chodzi o możliwe do osiągnięcia wyniki treningowe, to nie ma zbyt wielkich różnic między rowerem stacjonarnym a trenażerem. Przy ich wyborze ważniejsze będą indywidualne preferencje i metraż mieszkania. Zarówno trenażery rowerowe, jak i rowery stacjonarne treningowe, dostępne są w wielu wariantach do wyboru, różnią się mechanizmem oporu i budową. Na korzyść trenażera przemawia lekkość i kompaktowe wymiary, ale w połączeniu z rowerem trzeba już liczyć się z zajęciem sporej powierzchni w pomieszczeniu. Rowery stacjonarne są pod tym względem praktyczniejsze, zajmują niewiele miejsca, mogą być nawet składane, są łatwe w przechowywaniu, po złożeniu można je nawet włożyć do szafy. Jeśli komuś wystarczy trenowanie przez cały rok na jednym urządzeniu, to może wybrać trenażer. Z kolei rowery stacjonarne są bardziej funkcjonalne, za ich pomocą można trenować różne partie ciała. Ich zaletą jest możliwość użytkowania przez dosłownie każdego, niezależnie od wieku czy kondycji. Z kolei trenażery poleca się osobom z większym stażem, przede wszystkim profesjonalistom. Warto jednak mieć na uwadze to, że rowery stacjonarne treningowe są droższe od trenażerów. Jeśli ktoś szuka urządzenia, które pozwoli mu na bardziej rozbudowany trening, będącego osobną maszyną do ćwiczeń, to najlepszym wyborem jest zakup roweru stacjonarnego.