Soundbar czy głośnik? Co lepiej wybrać?

Soundbar czy głośnik - co lepsze?

Kiedy przychodzi czas wybrać jakiś zestaw audio do domu, może się okazać, że wybór jest niełatwy. Tym bardziej, że w ostatnich latach pojawił się nowy trend w nagłośnieniu mieszkania, który coraz częściej zastępuje tradycyjne głośniki. Są to soundbary. Dziś skupmy się na różnicy między soundbarami, a tradycyjnym nagłośnieniem.

Najpierw zacznijmy od podstawowego pojęcia:

Co to jest soundbar?

Soundbar to rodzaj sprzętu nagłośnieniowego, który znajduje się przeważnie przed telewizorem. Zapewnia dobrą jakość dźwięku, bez konieczności stosowania dodatkowych głośników i wzmacniaczy. W odróżnieniu od głośników, jest jedną, niską i podłużną bryłą, nie posiadającą dodatkowych rozgałęzień w postaci głośników bocznych czy tylnych. Tym samym zajmuje znacznie mniej miejsca w mieszkaniu.

Soundbary zostały zaprojektowane tak, aby były maksymalnie proste i łatwe w użyciu, z jedną obudową zawierającą wewnątrz całą niezbędną elektronikę i nic więcej. Często są tańsze niż rozbudowany system dźwięku przestrzennego, który może wymagać dodatkowych głośników i okablowania.

Jak działa soundbar?

Soundbary to świetny sposób na poprawę jakości dźwięku telewizora. Często są tańsze niż pełny system nagłośnienia przestrzennego i zapewniają łatwy sposób na ulepszenie dźwięku. Jeśli masz smartfon z obsługą Bluetooth, możesz również skorzystać z takich urządzeń. Parowanie soundbara ze smartfonem przez Bluetooth jest dziecinnie proste, a wrażenia ze słuchania muzyki z takiego nagłośnienia są znacznie lepsze niż z głośniczków urządzenia mobilnego.

W czasach coraz cieńszych telewizorów, jakość dźwięku jest coraz gorsza. Nie da się upchać w coraz chudszych obudowach tyle elektroniki, aby mogła spełnić oczekiwania miłośnika dobrego kina. Odchudzanie telewizorów sprawiło, że producenci zostali zmuszeni montować zwykłe, cienkie głośniczki, które nijak mają się do jakościowego dźwięku. Z pomocą cienkim telewizorom przychodzą właśnie soundbary. Stały się one niemal nieodzowną częścią wyposażenia użytkownika telewizora. Coraz częściej też podczas zakupu tv klienci od razu dobierają odpowiedni soundbar. Z podłączeniem go do telewizora nie ma żadnej filozofii. Wystarczy zwykły kabel audio, lecz jeszcze prościej sparować go z ekranem przez Bluetooth dokładnie tak, jak ze smartfonem.


Kiedy lepiej wybrać zwykłe głośniki?

Kiedy bardziej niż na wygodę stawiasz jakość dźwięku oraz jego przestrzeń, wtedy lepszym rozwiązaniem będą głośniki. Gdyby zapytać dowolnego audiofila, czy kupiłby soundbar, odpowiedź byłaby stanowcza. Dlaczego? Ponieważ jest grupa osób, która ponad komfort i kompaktowość woli rozłożenie swojego sprzętu w każdym zakątku swojego pokoju, by móc odczuwać doznania dźwiękowe na najwyższym poziomie. Takim osobom soundbar nie spełni oczekiwań.

Kiedy lepiej wybrać soundbar?

Soundbary to świetna alternatywa dla zwykłych głośników. Mają smukłą i kompaktową konstrukcję, co oznacza, że bez problemu zmieszczą się w większości salonów. Jakość dźwięku jest również lepsza niż w przypadku zwykłych głośników.

Soundbar ma wewnętrzny wzmacniacz, co oznacza, że nie trzeba go podłączać do gniazda wyjściowego audio telewizora. Dzięki temu jest wygodniejszy niż inne typy głośników, które wymagają zewnętrznego wzmacniacza w celu uzyskania wysokiej jakości dźwięku.

Soundbary są przeznaczone do użytku w pomieszczeniach, w których jest mało miejsca lub w ogóle nie ma miejsca na zwykłe głośniki. Nie dość, że nie zagracają mieszkania, to jeszcze nie rzucają się w oczy podczas ich użytkowania.

Jeśli się zastanawiasz co wybrać: zwykły głośnik czy soundbar, zadaj sobie parę pytań. Czy lubisz mieć dużo sprzętu w domu, ale za to mieć dźwięk w każdym zakątku pomieszczenia, czy raczej stawiasz na praktyczność i minimalizm, a tym samym prostotę. Jeśli to drugie – soundbar będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Wpis powstał dzięki współpracy z Ceneo, a każde kliknięcie do okazji wspiera mnie drobną kwotą.
E-booki

Komentarzy: 2

  1. Patryk Tarachoń

    Ja bym zainwestował w kino domowe, a nie bawił się w głośniki.

  2. Andrzejek

    Soundbar

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

772

Szukałeś mnie na Instagramie?