#to o nas – książka, która pokazuje życie współczesnych millenialsów

To o nas recenzja

Któż nie zna książki Piotra C. pt. “Pokolenie Ikea”? Autor powraca z nowym tytułem “#to o nas”. Tak szczerze o pokoleniu ‘90 nie napisał w Polsce jeszcze nikt, jak właśnie on. Totalnie bezpośrednio i brutalnie pokazuje współczesne realia relacji międzyludzkich trzydziestolatków.

Książka o pokoleniu lat ‘90

Autor z jednej strony pokazuje, jak relacje we współczesnym świecie zostały spłycone, z drugiej natomiast opowiada jak bardzo stał się skomplikowany proces poznania drugiej osoby i utrzymania relacji na dłużej. Książka “#to o nas” prowadzi nas przez zwykłe życie dwójki osobnych ludzi, którym dane było przeżyć to, co spotyka przeciętnego millenialsa.

Dwójka głównych bohaterów i ich codzienne życie, z którym przychodzi się zetknąć

Książka przeplatana jest rozdziałami, które na przemian opisują historię trzydziestolatków, którzy pierwszego dnia fabuły obchodzą właśnie 30. urodziny: Agatę i Krzysztofa. Oboje życie traktują dosyć luźno. On lubi sobie wypić dużo piwek w domu i pograć na konsoli, przy okazji coś zaruchać. Ona – poznająca przypadkowych partnerów, wieczna singielka z kompleksami typowymi dla osób z wiekiem z trójką z przodu, uciekająca od porad matki. Oboje żyją w dużym mieście, pełnym obcych ludzi, a do ich życia wkradają się realia, na których zderzenia nie byli przygotowani.

Seks jest łatwiej dostępny niż znalezienie skarpetki do pary

W czasach Tindera wystarczy przesunąć dany profil w lewo lub prawo, aby dostać to, czego się oczekuje, czyli seksu na jedną noc, góra dwie. Nasi bohaterowie książki, mimo wielkich wyobrażeń o seksie, zderzają się z brutalną rzeczywistością dostając to, czego nie do końca oczekiwali. Współczesne relacje międzyludzkie ograniczają się do najprostszych instynktów. Nie ma tu miejsca na takie archaiczne słowa jak “uczucie”, “miłość”, “wierność”. W czasach, gdy w szczycie wieku gna się za karierą, dobrami materialnymi i wszystko chce się osiągać na ilość, próżno szukać szczęścia wśród wartości, które w pokoleniu millenialsów już nie istnieją.

Jakie jest pokolenie trzydziestolatków?

Czytając “#to o nas” można odnieść wrażenie, że trzydziestolatkowie to bardzo próżna grupa społeczna. Nie myślą o przyszłości, a jak myślą, to jedynie w kwestii wygórowanych marzeń. Wszystko u nich opiera się na zaspokajaniu własnych potrzeb, nie liczą się z innymi osobami, nawet z własną matką. Piotr C. celnie opisuje styl życia w tej grupie wiekowej.

Dla kogo jest książka “#to o nas”, skoro podobno pokolenie milenialsów nie czyta książek?

Sam jestem 39-latkiem, więc bliżej mi do czterdziestki niż trzydziestki, a mimo to książkę pochłonąłem z zainteresowaniem w dwa wieczory. Nawet mimo, iż jestem ze starszego pokolenia, gdzie relacje międzyludzkie budowało się w inny sposób (nie powiem, że łatwiejszy).

Książka pisana jest w prosty sposób, bez żadnych literackich fajerwerków, dzięki czemu czyta się ją płynnie i maksymalnie zrozumiale. Nie trzeba być wybitnym językowo pisarzem, aby stworzyć powieść, po którą będą sięgać tysiące ludzi. Wystarczy znaleźć ciekawy temat, a takim ciekawym tematem jest właśnie książka Piotra C. “#to o nas”.


Spodobał Ci się ten wpis? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę☕
[Przeczytaj, dlaczego warto]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

1 Komentarz

  1. Magdalenka

    Specjalnie kupiłam żeby przeczytać. Książka wali w samo sedno. Zajebista!

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tu wpisz, czym wartościowym chciałbyś się podzielić na temat tego wpisu.
Każdy komentarz jest kierowany do kolejki do moderacji. Wszelkie próby spamu, szerzenie szkodliwych poglądów, obrażanie ludzi lub wchodzenie butami ze słomą są automatycznie odrzucane.

2,265