#to o nas – książka, która pokazuje życie współczesnych millenialsów

To o nas recenzja

Któż nie zna książki Piotra C. pt. “Pokolenie Ikea”? Autor powraca z nowym tytułem “#to o nas”. Tak szczerze o pokoleniu ‘90 nie napisał w Polsce jeszcze nikt, jak właśnie on. Totalnie bezpośrednio i brutalnie pokazuje współczesne realia relacji międzyludzkich trzydziestolatków.

Książka o pokoleniu lat ‘90

Autor z jednej strony pokazuje, jak relacje we współczesnym świecie zostały spłycone, z drugiej natomiast opowiada jak bardzo stał się skomplikowany proces poznania drugiej osoby i utrzymania relacji na dłużej. Książka “#to o nas” prowadzi nas przez zwykłe życie dwójki osobnych ludzi, którym dane było przeżyć to, co spotyka przeciętnego millenialsa.

Dwójka głównych bohaterów i ich codzienne życie, z którym przychodzi się zetknąć

Książka przeplatana jest rozdziałami, które na przemian opisują historię trzydziestolatków, którzy pierwszego dnia fabuły obchodzą właśnie 30. urodziny: Agatę i Krzysztofa. Oboje życie traktują dosyć luźno. On lubi sobie wypić dużo piwek w domu i pograć na konsoli, przy okazji coś zaruchać. Ona – poznająca przypadkowych partnerów, wieczna singielka z kompleksami typowymi dla osób z wiekiem z trójką z przodu, uciekająca od porad matki. Oboje żyją w dużym mieście, pełnym obcych ludzi, a do ich życia wkradają się realia, na których zderzenia nie byli przygotowani.

Seks jest łatwiej dostępny niż znalezienie skarpetki do pary

W czasach Tindera wystarczy przesunąć dany profil w lewo lub prawo, aby dostać to, czego się oczekuje, czyli seksu na jedną noc, góra dwie. Nasi bohaterowie książki, mimo wielkich wyobrażeń o seksie, zderzają się z brutalną rzeczywistością dostając to, czego nie do końca oczekiwali. Współczesne relacje międzyludzkie ograniczają się do najprostszych instynktów. Nie ma tu miejsca na takie archaiczne słowa jak “uczucie”, “miłość”, “wierność”. W czasach, gdy w szczycie wieku gna się za karierą, dobrami materialnymi i wszystko chce się osiągać na ilość, próżno szukać szczęścia wśród wartości, które w pokoleniu millenialsów już nie istnieją.

Jakie jest pokolenie trzydziestolatków?

Czytając “#to o nas” można odnieść wrażenie, że trzydziestolatkowie to bardzo próżna grupa społeczna. Nie myślą o przyszłości, a jak myślą, to jedynie w kwestii wygórowanych marzeń. Wszystko u nich opiera się na zaspokajaniu własnych potrzeb, nie liczą się z innymi osobami, nawet z własną matką. Piotr C. celnie opisuje styl życia w tej grupie wiekowej.

Dla kogo jest książka “#to o nas”, skoro podobno pokolenie milenialsów nie czyta książek?

Sam jestem 39-latkiem, więc bliżej mi do czterdziestki niż trzydziestki, a mimo to książkę pochłonąłem z zainteresowaniem w dwa wieczory. Nawet mimo, iż jestem ze starszego pokolenia, gdzie relacje międzyludzkie budowało się w inny sposób (nie powiem, że łatwiejszy).

Książka pisana jest w prosty sposób, bez żadnych literackich fajerwerków, dzięki czemu czyta się ją płynnie i maksymalnie zrozumiale. Nie trzeba być wybitnym językowo pisarzem, aby stworzyć powieść, po którą będą sięgać tysiące ludzi. Wystarczy znaleźć ciekawy temat, a takim ciekawym tematem jest właśnie książka Piotra C. “#to o nas”.


E-booki

1 Komentarz

  1. Magdalenka

    Specjalnie kupiłam żeby przeczytać. Książka wali w samo sedno. Zajebista!

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2,486

Szukałeś mnie na Instagramie?