GusGus – “DanceOrama”. Premierowa recenzja płyty

Recenzja GusGus DanceOrama

GusGus, zespół o znaczącym wpływie na scenę muzyki elektronicznej, powraca w 2023 roku z albumem “DanceOrama”. Ich muzyczna działalność, która rozpoczęła się w latach 90., kontynuuje eksplorację różnorodnych elektronicznych gatunków, od house po lounge. “DanceOrama” to hołd dla ich muzycznych korzeni i nowe spojrzenie na disco. Album miał premierę 10 listopada 2023, akurat w moje urodziny, więc tym chętniej podzielę się wrażeniami z odsłuchu.

Album otwiera “The Terras”, utwór, który zanurza nas w świecie rytmicznych pianin i dynamicznych hi-hatów. Bas i syntezatory szybko wciągają w taneczny trans. Drugi utwór na płycie – “Rivals” podąża podobną ścieżką, ale z większą bezpośredniością, przypominając ciemniejszą wersję Pet Shop Boys. Czy ktoś ich jeszcze pamięta? Bo ja tak i chętnie do nich wracam, gdy mam ochotę na stary taneczny klasyk.

Utwór numer 3 – “Wenn We Sing”, z gościnnym udziałem VÖK, to mieszanka nowoczesnego house’u z klasycznymi elementami. Natomiast “Unfinished Symphony” zabiera nas w podróż do wczesnych lat 80., z jego eurythmicznymi wokalami i rytmiczną strukturą. Co do samego VÖK – to temat na inną okazję, ale gorąco zachęcam do zapoznania się z pełną twórczością tego projektu. Jest po prostu magicznie.

“Breaking Down”, nagrane przy współpracy z Earth i Högni, zaskakuje swoim nieoczekiwanym wstępem, który rozwija się w pełne emocji crescendo. Z kolei tytułowy utwór “DanceOrama” to techniczna, instrumentalna kompozycja, a “Mu” łączy lekkość syntezatorów z głębią basu.

Zakończenie albumu, “Useful Data”, wnosi nadzieję i energię. Jest to jeden z najszybszych utworów na albumie, idealnie podsumowujący jego ducha.

Czy “DanceOrama” zespołu GusGus to dobry materiał?

Jakie wnioski mogę wyciągnąć po przesłuchaniu albumu “DanceOrama” od GusGus? Przede wszstkim takie, że “DanceOrama” to album, który z powodzeniem łączy różne style elektroniczne, tworząc unikalną mozaikę dźwięków. Każdy utwór wnosi coś nowego, tworząc kompletny zbiór różniących się od siebie brzmień, która z pewnością będzie rozgrzewać parkiety. To album, który pokazuje, że GusGus nadal jest na czele innowacji w muzyce elektronicznej.


E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

466

Szukałeś mnie na Instagramie?