Xbox series X czy Playstation PS5? Co wybrać?

Pad Xbox

Jeśli znudziło nam się granie w gry na PC, zawsze można wskoczyć na wyższy level i przenieść na konsolę. Staną przed nami zupełnie nowe możliwości i niesamowite doznania. Odwiecznym dylematem jest wybór pomiędzy Playstation i Xbox. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, przez co nie jest wcale tak łatwo zdecydować się na konkretne urządzenie. Można w ich przypadku mówić o wielu podobieństwach, ale nie brakuje też sporych różnic. Pora zastanowić się nad tym, co będzie lepsze – Xbox series X czy PlayStation PS5?

Xbox series X czy Playstation PS5? Co wybrać? Oto jest pytanie

Zacznijmy od podstawowych informacji. Zarówno w przypadku Xbox series X, jak i Playstation PS5, można mówić o bardzo zbliżonej dacie premiery, ale już odmiennych cenach. Za Xbox series X zapłacimy prawe 500 euro, co przekłada się na prawie 2250 złotych, z kolei za PlayStation 5 – 399 euro, a dokładniej 1849 złotych. Dotyczy to jednak modelu bez napędu optycznego. Jeśli chcemy mieć sprzęt o zdecydowanie większych możliwościach, to trzeba bardziej się wykosztować, wydając 499 euro. Koszt PlayStation PS5 z napędem Blu-Ray 4K UHD to już 2299 złotych, co z pewnością robi sporą różnicę.

Specyfikacja techniczna konsol

Pora przejrzeć się nieco bliżej specyfikacji technicznej, czyli konkretnym parametrom. Oba urządzenia są wyposażone w procesor AMD Zen 2, mają po osiem rdzeni, 16 wątków. Jednakowy jest także proces technologiczny. Zastosowano w obu przypadkach kartę graficzną AMD RDNA 2, ale w Xbox Series X mamy zdecydowanie więcej jednostek obliczeniowych – aż 18 dodatkowych. Xbox Series X to również większa moc obliczeniowa. Pamięć RAM w obu przypadkach wynosi 16 GB, ale większą przepustowość ma PlayStation 5. Urządzenia wyposażone są w dysk SSD, z czego większą pojemność, bo a 1000 GB, zapewnia Xbox Series X. Jeśli chodzi o rozszerzenie pamięci na dane, to w PlayStation 5 mamy slot NVME SSD, natomiast w Xbox Series X jest to karta pamięci 1000 GB. Napędy optyczne niczym się nie różnią. Waga również jest niemalże jednakowa. Wymiary i wygląd są jednak odmienne, bardziej nowocześnie prezentuje się PS5. Mówi się, że najnowszy Xbox wygląda jak domowy oczyszczacz powietrza, a Playstation PS5 jak nawilżacz. Skojarzenia się bliskie sobie.

Wirtualna rozgrywka na najwyższym poziomie, czyli wybierz dla siebie idealną konsolę

W przypadku Xbox Series X i PlayStation 5 są abonamenty, ale nieobowiązkowe. Jeśli jednak planujemy wirtualną rozgrywkę w Sieci, trzeba będzie się na nie zdecydować. W Xbox mamy abonament Game Pass Ultimate, co oprócz możliwości grania online zapewnia też dostęp do sporej biblioteki gier prosto od Microsoft. Wymienić można tutaj aż prawie sto tytułów, co z pewnością zagwarantuje wiele godzin świetnej zabawy. Na tym jednak nie koniec, bo mamy jeszcze prawie 60 gier do wyboru z biblioteki EA. Do tego dochodzą gry na platformę PC i opcja gry na urządzeniach mobilnych. Jeśli wobec tego mamy smartfona z Androidem, otwierają się przed nami kolejne możliwości. A jak to wygląda w PlayStation 5? Z pewnością nie będzie tak kolorowo jak przy Xbox, ale nadal nie ma na co narzekać. Użytkownicy dostają dostęp do pakietu gier z PlayStation 4. W obu przypadkach można liczyć na comiesięczne przybywanie nowych tytułów, dzięki czemu nie ma mowy o nudzie.

Wsteczna kompatybilność z poprzednimi wersjami

W Xbox i PS5 będzie można zagrać w starsze gry, ale warto przyjrzeć się bliżej zasadom dotyczącym wstecznej kompatybilności. Zdecydowanie większe możliwości daje ponownie Xbox, który pozwala na uruchomienie aż czterech generacji konsol, gdzie w PS5 liczba ta została ograniczona tylko do dwóch – zagramy praktycznie włącznie w tytuły przeznaczone na Playstation 4, nie licząc tych stworzonych na najnowszą platformę. Co w takim razie z darmowymi grami? Niestety nie można być pewnym co do wstecznej kompatybilności w przypadku wszystkich tytułów. W obu konsolach niektóre gry zostaną automatycznie i bezpłatnie zaktualizowane do najnowszej wersji.

O czym jeszcze warto wspomnieć na temat tych konsol?

Każdego gracza z pewnością interesuje kwestia padów. W przypadku PS5 można liczyć na współpracę z padami z poprzedniej wersji, ale tylko w grach ze wsteczną kompatybilnością. W Xbox można śmiało pozostać przy padach z poprzedniej wersji konsoli, nie trzeba martwić się o żadne ograniczenia. Warto też przejrzeć listę gier dostępnych na wyłączność, które uruchomimy wyłącznie na konkretnej konsoli. Przykładowo na Playstation 5 nie zagramy w Gears of War, Fable czy State of Decay. Z kolei Horizon, Spider-Man czy God of War na próżno szukać na Xbox.E-booki

Komentarzy: 2

  1. Patryk Tarachoń

    A co myślisz o zapowiedziach ATARI?

  2. Marcin KAMYK Kamiński

    Atari, podobnie jak Commodore, co chwilę jest zapowiadane od wielu lat. Nawet już nie liczę ile firm zapowiadało szumnie powrót marki, a to tylko branding żyjący na nostalgii starszych graczy.

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 412

Szukałeś mnie na Instagramie?