Xbox series X czy Playstation PS5? Co wybrać?

Pad Xbox

Jeśli znudziło nam się granie w gry na PC, zawsze można wskoczyć na wyższy level i przenieść na konsolę. Staną przed nami zupełnie nowe możliwości i niesamowite doznania. Odwiecznym dylematem jest wybór pomiędzy Playstation i Xbox. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, przez co nie jest wcale tak łatwo zdecydować się na konkretne urządzenie. Można w ich przypadku mówić o wielu podobieństwach, ale nie brakuje też sporych różnic. Pora zastanowić się nad tym, co będzie lepsze – Xbox series X czy PlayStation PS5?

Xbox series X czy Playstation PS5? Co wybrać? Oto jest pytanie

Zacznijmy od podstawowych informacji. Zarówno w przypadku Xbox series X, jak i Playstation PS5, można mówić o bardzo zbliżonej dacie premiery, ale już odmiennych cenach. Za Xbox series X zapłacimy prawe 500 euro, co przekłada się na prawie 2250 złotych, z kolei za PlayStation 5 – 399 euro, a dokładniej 1849 złotych. Dotyczy to jednak modelu bez napędu optycznego. Jeśli chcemy mieć sprzęt o zdecydowanie większych możliwościach, to trzeba bardziej się wykosztować, wydając 499 euro. Koszt PlayStation PS5 z napędem Blu-Ray 4K UHD to już 2299 złotych, co z pewnością robi sporą różnicę.

Specyfikacja techniczna konsol

Pora przejrzeć się nieco bliżej specyfikacji technicznej, czyli konkretnym parametrom. Oba urządzenia są wyposażone w procesor AMD Zen 2, mają po osiem rdzeni, 16 wątków. Jednakowy jest także proces technologiczny. Zastosowano w obu przypadkach kartę graficzną AMD RDNA 2, ale w Xbox Series X mamy zdecydowanie więcej jednostek obliczeniowych – aż 18 dodatkowych. Xbox Series X to również większa moc obliczeniowa. Pamięć RAM w obu przypadkach wynosi 16 GB, ale większą przepustowość ma PlayStation 5. Urządzenia wyposażone są w dysk SSD, z czego większą pojemność, bo a 1000 GB, zapewnia Xbox Series X. Jeśli chodzi o rozszerzenie pamięci na dane, to w PlayStation 5 mamy slot NVME SSD, natomiast w Xbox Series X jest to karta pamięci 1000 GB. Napędy optyczne niczym się nie różnią. Waga również jest niemalże jednakowa. Wymiary i wygląd są jednak odmienne, bardziej nowocześnie prezentuje się PS5. Mówi się, że najnowszy Xbox wygląda jak domowy oczyszczacz powietrza, a Playstation PS5 jak nawilżacz. Skojarzenia się bliskie sobie.

Wirtualna rozgrywka na najwyższym poziomie, czyli wybierz dla siebie idealną konsolę

W przypadku Xbox Series X i PlayStation 5 są abonamenty, ale nieobowiązkowe. Jeśli jednak planujemy wirtualną rozgrywkę w Sieci, trzeba będzie się na nie zdecydować. W Xbox mamy abonament Game Pass Ultimate, co oprócz możliwości grania online zapewnia też dostęp do sporej biblioteki gier prosto od Microsoft. Wymienić można tutaj aż prawie sto tytułów, co z pewnością zagwarantuje wiele godzin świetnej zabawy. Na tym jednak nie koniec, bo mamy jeszcze prawie 60 gier do wyboru z biblioteki EA. Do tego dochodzą gry na platformę PC i opcja gry na urządzeniach mobilnych. Jeśli wobec tego mamy smartfona z Androidem, otwierają się przed nami kolejne możliwości. A jak to wygląda w PlayStation 5? Z pewnością nie będzie tak kolorowo jak przy Xbox, ale nadal nie ma na co narzekać. Użytkownicy dostają dostęp do pakietu gier z PlayStation 4. W obu przypadkach można liczyć na comiesięczne przybywanie nowych tytułów, dzięki czemu nie ma mowy o nudzie.

Wsteczna kompatybilność z poprzednimi wersjami

W Xbox i PS5 będzie można zagrać w starsze gry, ale warto przyjrzeć się bliżej zasadom dotyczącym wstecznej kompatybilności. Zdecydowanie większe możliwości daje ponownie Xbox, który pozwala na uruchomienie aż czterech generacji konsol, gdzie w PS5 liczba ta została ograniczona tylko do dwóch – zagramy praktycznie włącznie w tytuły przeznaczone na Playstation 4, nie licząc tych stworzonych na najnowszą platformę. Co w takim razie z darmowymi grami? Niestety nie można być pewnym co do wstecznej kompatybilności w przypadku wszystkich tytułów. W obu konsolach niektóre gry zostaną automatycznie i bezpłatnie zaktualizowane do najnowszej wersji.

O czym jeszcze warto wspomnieć na temat tych konsol?

Każdego gracza z pewnością interesuje kwestia padów. W przypadku PS5 można liczyć na współpracę z padami z poprzedniej wersji, ale tylko w grach ze wsteczną kompatybilnością. W Xbox można śmiało pozostać przy padach z poprzedniej wersji konsoli, nie trzeba martwić się o żadne ograniczenia. Warto też przejrzeć listę gier dostępnych na wyłączność, które uruchomimy wyłącznie na konkretnej konsoli. Przykładowo na Playstation 5 nie zagramy w Gears of War, Fable czy State of Decay. Z kolei Horizon, Spider-Man czy God of War na próżno szukać na Xbox.Spodobał Ci się ten wpis? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę☕
[Przeczytaj, dlaczego warto]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarzy: 2

  1. Patryk Tarachoń

    A co myślisz o zapowiedziach ATARI?

  2. Marcin KAMYK Kamiński

    Atari, podobnie jak Commodore, co chwilę jest zapowiadane od wielu lat. Nawet już nie liczę ile firm zapowiadało szumnie powrót marki, a to tylko branding żyjący na nostalgii starszych graczy.

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tu wpisz, czym wartościowym chciałbyś się podzielić na temat tego wpisu.
Każdy komentarz jest kierowany do kolejki do moderacji. Wszelkie próby spamu, szerzenie szkodliwych poglądów, obrażanie ludzi lub wchodzenie butami ze słomą są automatycznie odrzucane.

1,185