Zdzisław Beksiński – obrazy mistrza w sztucznej inteligencji

Choć niemożliwe jest stworzenie przez człowieka realistycznych imitacji wielkich malarzy, takich jak Michał Anioł i Pablo Picasso, sztuczna inteligencja jest w stanie tworzyć dzieła sztuki, które pasują do stylu i nastroju tych wybitnych artystów. Postanowiłem sprawdzić jak algorytm poradzi sobie z wygenerowaniem obrazów naszego wielkiego polskiego malarza, jakim jest Zdzisław Beksiński.

Zdzisłąw Beksiński - sztuczna inteligencja AI

Dlaczego akurat wybrałem Beksińskiego? Ponieważ to jest malarz, którego dzieła od lat podziwiam, a jego mroczne klimaty są nie do podrobienia. Z tym większą ciekawością chciałem sprawdzić, jak sobie poradzi sztuczna inteligencja. Czy powstanie obraz, który stylem choć trochę będzie przypominał to, co tworzy Zdzisław Beksiński?

Obrazy w stylu Zdzisława Beksińskiego

Do wygenerowania wybrałem takie tematyki jak:

 • psychodeliczne jedzenie
 • szklany dom w lesie
 • wypadek motocyklowy
 • cyberpunk
 • śmierć na granicy
 • sen małpy na księżycu
 • krwawiąca planeta
 • matrix
 • diabeł w nocy
 • gniew szatana

Poniżej znajdziecie wyniki tego, co powstało. Trochę mnie to przeraża, a z drugiej strony zachwyca. Przeraża, bo powoli człowiek zaczyna przestawać odróżniać prawdę od fikcji, oryginału od komputerowego generyka. Zachwycające jest to, że mimo śmierci malarza, nadal mamy możliwość poznawania nowych dzieł w jego stylu. Dzieł, których może powstawać nieskończenie wiele. W głębi duszy ludzkość dąży do tego, abyśmy stali się nadludźmi. Nadszedł czas, aby w pewnych kwestiach zastąpiła nas sztuczna inteligencja, która stworzy dzieła takie, jakich stylu człowiek nie byłby w stanie podrobić.


Zdzisław Beksiński – obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję

Zdzisław Beksiński - Cyberpunk Zdzisław Beksiński - Wypadek motocyklowy Zdzisław Beksiński - Śmierć na granicy Zdzisław Beksiński - Sen małpy na księżycu Zdzisław Beksiński - Matrix Zdzisław Beksiński - Krwawiąca planeta Zdzisław Beksiński - Gniew szatana Zdzisław Beksiński - Diabeł w nocy

Co sądzicie o tych obrazach? Ich styl jest bardzo podobny do dzieł wielkiego malarza, prawda? To wspaniałe, że nawet po śmierci malarza nadal mogą powstawać dzieła, które są bliskie jego stylowi. Właśnie za to kocham sztuczną inteligencję.


E-booki

Komentarzy: 6

 1. Paulina

  Na pewno obrazy dzięki sztucznej inteligencji są bardzo podobne.

 2. Agata

  Nie bardzo rozumiem, gdzie tu widać Beksińskiego… Obrazy Beksińskiego mają TREŚĆ, przekazują jakąś refleksję, historię, uczucia, zmuszają do myślenia, zadają pytania. Tu można mówić jedynie o jakimś naśladownictwie techniki, klimatu, kolorystyki. Sztuka to świadomy i przemyślany dialog z odbiorcą, a nie sposób nakładania farby na płótno.

 3. Zeg

  Produkt seropodobny tez jest wizualnie podobny do sera, ale na tym podobienstwa sie koncza. Tak wlasnie z tymi wypocinami AI jest.

 4. Adam

  Niestety, w tych grafikach nie ma treści. Jako ciekawostka super, z deugiej strony cieszę się że maszyna nie potrafi zbliżyć się emocjami do Beksy

 5. Marq

  Czy ktoś wie jaki program został użyty do generacji tych dzieł>?

 6. Marcin Kamiński (autor wpisu)

  Jest to Disco Diffusion dostępne na Google Collab.

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 372

Szukałeś mnie na Instagramie?