Czy można dodawać ketchup do pizzy?

Istnieje wiele powodów, dla których niektórzy ludzie uważają ketchup za “gorszy” wśród dodatków do pizzy. Jednym z nich jest to, że jest zbyt uniwersalny lub to, że zawiera ocet. To smak, który wielu ludzi uważa za kwaśny. Nie ma też takiej ostrości jak niektóre inne przyprawy i ma słabszy aromat, co przyczynia się do jego „słabego” smaku. Ketchup do pizzy? Czytaj dalej, a dowiesz się, czy powinno się go stosować.

Pizza

Dlaczego ketchup jest uważany za gorszy dodatek do pizzy?

Niektórzy też twierdzą, że używanie ketchupu do pizzy jest obciachem i że nie powinno się popełniać takiego błędu. Zastępowanie sosu do pizzy ketchupem jest traktowane jako januszowanie. Ale to tylko poglądy, które ktoś kiedyś sobie wymyślił zupełnie bezpodstawnie.

Ketchup a sos pomidorowy – jaka jest różnica?

Najistotniejszą rzeczą, którą się porównuje ketchup do sosu pomidorowego, są pomidory. Jednym z popularnych błędnych przekonań jest to, że ketchup nie zawiera żadnych pomidorów, podczas gdy innym popularnym przekonaniem jest to, że sos pomidorowy nie potrafi być gęsty. Czas to wreszcie wyjaśnić: zarówno sos, jak i ketchup zawierają duże ilości pomidorów i nadają pizzy przyjemny, warzywny smak. Rozróżnienie nie jest tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać. Ketchup i sos pomidorowy zawierają bardzo podobne składniki i nie ma ustalonej zasady, która pozwoliłaby je wyraźnie odróżnić poza konsystencją. W takim razie dlaczego pojawia się tyle kontrowersji?

Skąd pochodzi ketchup?

Wbrew wszelkim domysłom, ketchup wcale nie pochodzi z Włoch. Mimo, iż jego głównym składnikiem są pomidory, które głównie kojarzone ze słoneczną Italią, prawda o pochodzeniu ketchupu jest jednak inna. Pierwszy raz słowa “ketchup” użyto w Chinach i mówiono na niego dokładnie “kôe-chiap”. Pierwotnie był on zaprawą do ryb, a jeszcze wcześniej zupą polinezyjską. Popularność tego dania spowodowała, że ketchup stał się popularny również w Europie, ale trochę później, bo dopiero w XVII wieku. Powolna ewolucja składu ketchupu miała swój finał pod koniec wieku dziewiętnastego, gdzie na stałe zagościła receptura, która jest znana do dziś. Któż nie lubi dań bez gęstego, bogatego w pachnące pomidory ketchupu? I pomyśleć, że kilka stuleci temu ketchup smakował zupełnie inaczej.

Skoro ketchup nie pochodzi z Włoch, dlaczego mówi się, że dodaje włoskiego smaku? Dzieje się to za sprawą dodanych ziół bardzo popularnych na południu Europy. Są to: kolendra, bazylia, nuta pieprzu, papryka, no i najważniejszy składnik: pomidory. Niestety coraz trudniej znaleźć w sklepach prawdziwy ketchup, który nie byłby oszukiwany w składzie przez producenta. Należy szczególnie uważać na modyfikowaną skrobię kukurydzianą, gumę ksantanową, sztuczne słodziki czy benzoesan sodu.

Sos pomidorowy

Sos pomidorowy, który jest dodawany do pizzy, robiony jest zazwyczaj na miejscu tego samego dnia rano, więc nie ma mowy o stosowaniu jakiejkolwiek chemii czy konserwantów. Należy jednak uważać, aby pizzeria nie przesadziła z solą w sosie. Sól pozwala na wolniejsze psucie się sosu i dodaje wyrazistości smaku. Nie każdy jednak lubi przesolony sos, a tym bardziej na pizzy.

Dodawanie ketchupu do pizzy to nie obciach. Obciachem natomiast jest dodawanie… uwaga – majonezu.

Dlaczego nigdy nie powinieneś dawać majonezu do swojej pizzy?

Majonez nie jest odpowiednim dodatkiem do pizzy. Sprawia, że jest ciężki, przytłaczający i po prostu nie oferuje niczego, co by mogło pozytywnie wpłynąć na smak pizzy.

Istnieje wiele powodów, dla których nigdy nie powinieneś dodawać majonezu do swojej pizzy. Jednym z powodów jest to, że majonez ma zupełnie inną konsystencję niż sos czosnkowy, więc jeśli pokryjesz nim swoją pizzę, nie będziesz już mógł skosztować pizzy tak smacznie, jak z sosem czosnkowym lub bez niego. Innym powodem jest to, że twoja pizza jest zbyt ciężka i niezrównoważona – zwłaszcza jeśli nałożysz majonez na całą powierzchnię kawałka pizzy.

Jeśli mam zamiar umieścić coś na mojej pizzy, chcę, aby wniosła coś nowego i ekscytującego do profilu smakowego. Wiele wnoszą ketchup lub sosy (szczególnie pomidorowy lub czosnkowy). Majonez więcej zabiera, niż wnosi.

Ketchup do pizzy?

Ketchup jest powszechnym składnikiem wielu amerykańskich i europejskich potraw, w tym makaronów i serów, frytek, hamburgerów, sałatek ziemniaczanych, a nawet corn dogów. Można go znaleźć w większości kuchni, więc nie jest niespodzianką, że ludzie często chcą dodawać go do ciasta na pizzę, aby uzyskać wyraźny, pomidorowy smak. Używanie ketchupu do posmarowania pizzy jest czymś zupełnie naturalnym i dozwolonym.

Wniosek – czy powinieneś umieścić keczup na swojej pizzy?

Ketchup – tak.
Majonez – nie.


E-booki

1 Komentarz

  1. Iwona Motyw Kobiety

    Nie wierze, że powstał post na ten temat 😀
    Ja bym powiedziała tak: niechże każdy używa to, czego tylko chce! Nie żyjmy w jakimś ciągłym “obciachu” uznając, ze wszystkie inne nacje wiedzą lepiej, robią lepiej. Sama często używam ….zielonych oliwek do sałatki greckiej, choć Grecy używają tylko czarnych :-))

    W jakiejś grupie grekomaniaków ktoś napisał pod zdjęciem , że “w oryginalnej sałatce greckiej nie powinno być sałaty!”. Strażnik greckich kulinariów 🙂 Sama przez miesiące robiłam tony tej oryginalnej sałątki, pracując w greckiej tawernie – sałatę dodawało się zawsze dla porcji dla turystów. Grecy rzeczywiście jedli bez, ALE…
    Prawdą jest, że życie jest za krótkie , by przejmować się takimi pierdołami, które w dodatku zależa od indywidualnych gustów, poczucia smaku 🙂
    I dobrze jest też od czasu do czasu coś zmieniać – ja przez lata nie jadałam pizzy z ketchupem, tylko polewałąm oliwą z oliwek, ale ostatnio podjęłam się tego eksperymentu, kupiłam ziołowy ketchup (można też zrobić samemu) i…wow! będę praktykować ilekroć przyjdzie mi na to ochota 🙂

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3,311

Szukałeś mnie na Instagramie?