Czy warto robić wojny? Czy wojna się opłaca?

Czy warto robić wojny?

Wojna to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w społeczeństwie. Niektórzy twierdzą, że jest to nieunikniona część ludzkiej natury i w niektórych przypadkach może być dobra dla społeczeństwa. Inni twierdzą, że niszczy życie, tworzy podziały i powoduje nieodwracalne szkody dla zdrowia psychicznego.

Pozwolę sobie na trochę kontrowersyjną opinię na temat wojen. Wojny paradoksalnie mają wiele zalet, ale prawdą jest również, że ma wiele wad. Na pytanie czy wojny są dobre i czy się opłaca je rozpoczynać nie można odpowiedzieć prostym tak lub nie. Istnieje bowiem wiele sprzeczności w wydaniu jednoznacznej opinii.

Przyczyny wojny

Wojna nie dzieje się po prostu w dzień lub dwa. Stworzenie odpowiednich warunków do wybuchu wojny wymaga lat planowania i przygotowań. Jednym z najważniejszych aspektów każdego konfliktu jest ekonomia, która została znacznie zmieniona przez wojny w niektórych krajach. Głównym powodem światowych konfliktów są różnice ekonomiczne, przekonania religijne, próby zagarnięcia terenu, czy też walka o kończące się surowce na naszej planecie.

Trudno powiedzieć, czy pokój na całym świecie jest możliwy biorąc pod uwagę fakt, iż światowa gospodarka pragnie rozwijać się w nieskończoność, a żeby osiągnąć rozwój, trzeba podejmować coraz bardziej drastyczne decyzje.

W systemie, w jakim żyjemy, kiedyś nawet wojny nie wystarczą, aby osiągnąć cel gospodarczy lub ideologiczny. Dojdziemy do kresu wszystkiego, co można było osiągnąć i pozostanie nam już ostateczna walka o przetrwanie gatunku. Jak widać, wojny towarzyszyć nam będą do samego końca istnienia rodzaju ludzkiego. Nie napawa to optymizmem, prawda?

Spray z ręką z symbolem wojna

Argument przeciwko wojnie

Kiedyś twierdzono, że nigdy już więcej nie będzie kolejnej wojny światowej dzięki powołaniu Organizacji Narodów Zjednoczonych, traktatów i praw międzynarodowych. Inni z kolei twierdzą, że nie będzie pokoju na świecie z powodu wzrostu terroryzmu, zmian klimatycznych i rozbudowy planów budowy broni jądrowej. Tak wiele zależy od nas samych – ludzi, którzy codziennymi decyzjami przyczyniamy się do konieczności podejmowania ważnych kroków na świecie. Kroków, które po pomnożeniu przez liczbę ludności tworzą ogromne pole do podejmowania drastycznych decyzji osób na wysokich szczeblach.

Strach przed wojną jest wielki. Nikt z nas jej nie chce, ale nie zapominajmy, że dzięki wojnom paradoksalnie udało nam się zmienić świat na lepsze.

Dzięki wojnom powstało wiele nowych wynalazków

Po każdej wielkiej wojnie powstało wiele różnych wynalazków dla ludzi. Jednym z wynalazków była kuchenka mikrofalowa, którą stworzył Percy Spencer. Odkrył on, że mikrofale mogą podgrzewać jedzenie. Kolejnym wynalazkiem był tranzystor, który stał się bardzo ważny w rozwoju komputeryzacji. Inne przykładowe wynalazki, które zawdzięczamy wojnie, to między innymi rozrusznik serca i rzep. Trochę śmieszne z tym rzepem, ale to daje do myślenia, ile codziennych przedmiotów, z którymi mamy styczność na co dzień, zawdzięczamy wojnie.

Podobnie jak branża kosmiczna, każda duża wojna popychała do przodu rozwój technologii, aby móc stosować coraz bardziej zaawansowane narzędzia. Nowa technologia pozwalała wojskom osiągać większą przewagę nad przeciwnikiem. Gdyby nie wojny, nasz świat nie byłby tak wysoko rozwinięty, jak jest teraz. Wyobrażasz sobie świat bez łączności telekomunikacyjnej? Albo bez tak wysoko rozwiniętego lotnictwa oraz rozbudowanej sieci kolejowej? Poza technologią, nie mielibyśmy także wielu odkryć w dziedzinie chemii i medycyny.

Warto zadać sobie na koniec pytanie: czy warto robić wojny? W ten oto sposób wracamy na początek wpisu.


E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

828

Szukałeś mnie na Instagramie?