Hania Rani – “Ghosts”. Premierowa recenzja płyty

Hania Rani Ghosts recenzja płyty

Hania Rani, artystka o nieustannie migoczącym muzycznym świetle, podarowała nam 6 października 2023 roku swoje najnowsze muzyczne dzieło, zatytułowane “Ghosts”. To mistyczna odyseja w dźwiękowym labiryncie, gdzie jej głos wyłania się jak duch z mglistego lasu, a goście specjalni, jak Patrick Watson, Ólafur Arnalds i Duncan Bellamy z Portico Quartet, współtworzą tę opowieść.

Mistyczne doświadczenia ze słuchania albumu “Ghosts”

Album “Ghosts” to kolejny krok w niekończącym się tańcu Hani Rani między muzycznymi wymiarami. Tytuł sugeruje, że artystka wielokrotnie przenika między rzeczywistościami, a jej twórczość jest jak duch, który nieustannie wędruje. Na tej płycie Hania buduje na fundamentach swoich wcześniejszych dzieł, takich jak “Esja” i “Home”, używając minimalnej konfiguracji instrumentów, takich jak fortepian, klawisze i syntezatory. Jednak na “Ghosts” nasycamy się jeszcze bardziej jej tajemniczym i hipnotyzującym głosem.

Ta płyta to również owoc współpracy, w którą włączył się Patrick Watson, nadając nieziemski charakter utworowi “Dancing with Ghosts”. “Whispering House”, stworzony i nagrany we współpracy z Ólafurem Arnaldsem, wprowadza nas w spokojny, nieuchronny urok. Duncan Bellamy z Portico Quartet dodaje istotne loopy do utworów “Don’t Break My Heart” i “Thin Line”, co nadaje im magiczną głębię.

Inspiracja tekstów utworów

Teksty Hani Rani czerpią częściowo z dwumiesięcznego pobytu w szwajcarskich górach, gdzie pracowała nad ścieżką dźwiękową do filmu dokumentalnego o słynnym szwajcarskim artyście Giacomettim. To miejsce, pełne opuszczonych hoteli i miejsc, gdzie według lokalnych wierzeń zamieszkują duchy, stanowiło inspirację dla jej twórczości. To miejsce, w którym granice między życiem a śmiercią stają się mgliste, a wyobraźnia działa na innych poziomach.

“Ghosts” to przesiąknięty mistycyzmem album, który łączy w sobie różnorodne inspiracje i doświadczenia Hani Rani. Hania zabiera nas do swojego kosmicznego świata, gdzie dźwięki rozkwitają jak niebiańskie kwiaty. To coś zupełnie niezwykłego, co trudno porównać do czegokolwiek innego. To dźwięk Hani Rani, która zaprasza nas do swojego nieodkrytego świata muzycznych duchów.


E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

805

Szukałeś mnie na Instagramie?