Jak ograniczyć zużycie plastiku?

Jak zmniejszyć zużycie plastiku?

Wszechobecny plastik jest niezwykle szkodliwym tworzywem. Zaliczany jest do jednej z głównych przyczyn zaśmiecania środowiska, a do tego rozkłada się nawet kilkaset lat, stanowiąc przy tym bardzo poważne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Ograniczenie jego zużycia jest więc koniecznością. A zatem, jak zmniejszyć zużycie plastiku?

Jak zmniejszyć zużycie plastiku?

Choć w codziennym życiu plastikowe przedmioty z każdej strony nas otaczają, to tak naprawdę w wielu przypadkach bardzo łatwo można je zamienić na inne – znacznie bardziej ekologiczne. Kształtowanie ekologicznych nawyków w tym zakresie warto zacząć na przykład od:

  • Zastąpienia plastikowych butelek szklanymi – szkło jest jak najbardziej ekologiczne, bowiem należy do przedmiotów wielokrotnego użytku, a poza tym nie wydziela żadnych substancji, więc jest zdrowe dla naszego organizmu. Wato również słoikami zamienić plastikowe pojemniki do przechowywania żywności.
  • Korzystać z materiałowych toreb – dotyczy to nie tylko toreb na zakupy, które z powodzeniem mogą zastąpić tradycje reklamówki, ale też torebek do przechowywania różnych artykułów spożywczych, takich jak chociażby pieczywo czy orzechy. Świetnym pomysłem jest też uszycie ze starej firanki torby na warzywa i owoce, którą zawsze warto mieć przy sobie, by nie sięgać w sklepie po cienkie “foliówki”.
  • Sięgania po opakowania biodegradowalne – w sklepach jest coraz szersza oferta takich opakowań, wykonanych z ekologicznego polimeru pozyskanego chociażby z roślin, które możemy wykorzystać do mrożenia i przechowywania różnych produktów. Jeśli nie będą nam już potrzebne, możemy je śmiało wyrzucić do odpadów bio – ich rozkład trwa najczęściej około 90 dni.
  • Używania bambusowych szczoteczek do zębów – taki designerski gadżet jest jak najbardziej przyjazny środowisku. Przed jego zakupem warto jednak upewnić się, że został wytworzony z surowców pozyskanych ze zrównoważonej uprawy.

Czym zastąpić plastik?

W wielu sytuacjach codziennych plastik z powodzeniem da się zastąpić innymi tworzywami, bezpiecznymi dla środowiska naturalnego jak i naszego zdrowia. Idealnie do tego nadaje się szkło, torby wykonane z naturalnych materiałów, a także biodegradowalne zamienniki, których na rynku jest coraz więcej.

Oczywiście są takie sytuacje, w których plastik ze względu na swoje właściwości jest niezastąpiony, na przykład w niektórych sektorach gospodarki – medycznym, motoryzacyjnym czy chemicznym. W domu jednak najczęściej pełni on rolę zwykłego odpadu. Co więcej, dzięki dobrym nawykom związanym z redukcją plastikowych opakowań w naszym życiu, możemy też całkiem sporo zaoszczędzić. Jak to zrobić?

  • Sięgajmy po torby wielorazowego użytku – reklamówki są płatne, a do tego najczęściej służą nam “na raz”.
  • Kupujmy warzywa i owoce na wagę – są nie tylko tańsze, ale też jest większe prawdopodobieństwo, że kupimy tyle ile faktycznie potrzebujemy.
  • Zabierajmy do pracy czy na wycieczkę wodę z kranu w szklanej butelce.
  • Kupujmy sery, warzywa i mięso bez opakowań – jest znacznie tańsze, a do tego możemy sprawdzić czy na pewno jest świeże.

To tylko garstka przykładów, gdzie zmiana nawyków od razu daje widoczny efekt. Zarówno dla siebie, jak i wszystkiego, co cię otacza. Kiedy po raz kolejny znajdziesz się w sytuacji sięgania po plastik – zatrzymaj się i zastanów co można zrobić lepiej, aby ograniczyć zużycie plastiku. Mnie się udało zmniejszyć dzienne zużycie niemal o połowę choć wiem, że jeszcze sporo muszę się nauczyć. Wykonanie pierwszego kroku było łatwe. A ty co zrobiłeś, aby zmniejszyć zużycie tworzywa sztucznego?


E-booki

Komentarzy: 5

  1. Patryk Tarachoń

    Ograniczenie zużycia plastiku, jest ważne. Osobiście staram się wykorzystywać te same przedmioty kilkukrotnie. Przykładowo nie wyrzucam reklamówek, butelki wykorzystuję do innych celów.

  2. Pojedztam.pl

    Staramy się ograniczać plastik przez korzystanie przede wszystkim z bawełnianych toreb.

  3. Justyna

    ja zawsze na zakupy zabieram własną torbę bawełnianą, jak już biorę reklamówki to przeważnie tylko na bułki, bo dłużej trzymają świeżość;)

  4. Andrzej

    Niestety nawet w życiu codziennym, nie zawsze da się zastąpić plastik czymś innym. Po pierwsze jest lżejszy. Zdecydowanie wolę nosić lekką plastikową butelkę na wode niż szkło. Ale na szczęście takie butelki (czasami nawet z filtrem) można kupić. Małą siatkę (akurat sztuczną, ale wielorazową) zawsze mam w plecaku. Jednak branie na zakupy kilku siatek (bo może kupię marchewkę, ogórki, ziemniaki, banany, itp) mija się z celem. To zajmuje miejsce w plecaku a niewiadomo czy faktycznie coś kupię. Za to takie małe foliówki można w domu użyć do innych celów. Na upartego można kupować mąkę, ryż, makaron w ogromnych wielokilogramowych opakowaniach (gdzieś czytałem takie sugestie), ale czy to ma sens? W dodatku takich opakowań nie kupisz w sklepie osiedlowym, więc trzeba szukać hurtowni albo zamawiać.
    Staram się podchodzić do zakupów przez pryzmat eko (także ekologia i ekonomia), ale nie jestem fanatykiem i koniec końców zdrowy rozsądek jest najważniejszy.

  5. Kasia Gosposia

    Ja bardzo chętnie kupowałabym wodę czy soki w szklanych opakowaniach, mięso pakowane w papier, czy też inne produkty w bardziej eko wydaniu, ale takich produktów po prostu w sklepach nie ma! Restrykcje dot. zmniejszenia ilości plastiku powinny być nałożone na producentów, by stosowali opakowania bardziej eko.

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1,831

Szukałeś mnie na Instagramie?