Test 6 napojów izotonicznych

Test napojów izotonicznych. Porównanie, rankingGaszą pragnienie, ale przede wszystkim nawadniają organizm lepiej niż woda. Czym tak na prawdę są napoje izotoniczne i czym się poszczególne marki różnią od siebie? Który izotonik wybrać? Oraz czy to jest zdrowe? Na niektóre pytania udzieliłem odpowiedzi. Wybór oraz ocenę pozytywnego wpływu na organizm pozostawiam odbiorcy.

Do testów wybrałem 6 różnych marek napojów izotonicznych, których testy dotyczyć będą: składu, wartości odżywczych, nieco mniej ważnego w tym przypadku smaku oraz sensu ich stosowania. Testy podzieliłem na dwa rodzaje: obiektywne i subiektywne. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż każdy organizm ma inne zapotrzebowania, więc w zależności od rodzaju aktywności warto indywidualnie dobrać napój izotoniczny dopasowany do własnych potrzeb.

Najpierw tabela:
Porównanie napojów izotonicznych. Tabela

A teraz lecimy z rankingiem.

Miejsce 6: 4Move

Subiektywnie: Ten napój, który testowałem był z innej kolekcji niż ten popularny z Biedronki. Tych biedronkowych 4Move polecam unikać. Pełno chemii oraz sztucznych słodzików. Mój egzemplarz testowy zamiast sztucznych słodzików był naturalnie słodzony moją ulubioną rośliną o wdzięcznej nazwie Stevia. Producent wypuścił kilka modeli izotników, z których każdy ma swoją specyfikę. Ten, który wybrałem jest z serii “zero” o lekkim smaku grapefruita. W rankingu wypadł najgorzej, ale nie wykluczam spróbować go kiedyś ponownie, głównie za sprawą naturalnej metody słodzenia. Inne napoje z serii 4Move wypadają trochę lepiej.
Plusy:
– Naturalnie słodzony Stevią (za wyjątkiem serii wyprodukowanej dla sklepów Biedronka).
Minusy:
– Sztuczne konserwanty,
– Ten testowany 4Move Zero posiada znikome wartości odżywcze.
Skład: woda, kwas cytrynowy, L-karnityna, chlorek sodu, cytrynian sodu, cytrynian potasu, naturalne glikozydy stewiolowe, mleczan wapnia, cytrynian magnezu, benzoesan sodu, sorbinian potasu, błękit brylantowy.
Witaminy: niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6.

Miejsce 5: Powerade

Subiektywnie: Jakościowo niewiele lepszy od kauflandowskiego Crazy Wolfa, choć w zestawieniu wypada raczej kiepsko. Odnoszę wrażenie, że ludzie kupują ten izotonik głównie ze względu na jego popularność spowodowaną obecnością w każdych lodówkach z napojami koncernu Coca-Cola w spożywczakach. Zły nie jest, ale inne są lepsze.
Plusy:
– Ergonomiczna butelka, która nie wypada z rąk.
Minusy:
– Niby taki znany i lubiany, ale zawiera w sobie sztuczne słodziki, które więcej szkód niż pożytku dają,
– Cena urwana z kosmosu. Płaci się nie za jakość, tylko za popkulturową markę wykreowaną przez Coca-Colę,
– Bez witamin ten napój traci sens.
Skład: woda, dekstroza, fruktoza, kwas cytrynowy, chlorek sodu, cytrynian potasu, chlorek magnezu, chlorek wapnia, fosforan potasu, guma arabska, estry glicerolu i żywicy roślinnej, sukraloza, acesulfam K, błękit brylantowy.
Witaminy: pani kochana, jakie witaminy? Jest Coca-Cola to i jest radość. Po co wymagać więcej?

Miejsce 4: Oshee

Subiektywnie: Fajnie jest mieć dużą, bo aż 0,75L butelkę. Mimo, iż w środku czeka nas napój o trochę podejrzanie jaskrawoniebieskim kolorze. Widać, że barwnik dobierała kobieta rozróżniająca wszystkie 16 milionów kolorów. Niestety etykieta ze składnikami jest zbyt tajemnicza i jest tu wiele niewiadomych. Wiadomo natomiast o porządnej liczbie witamin dostarczanych nam dzięki Oshee.
Plusy:
– 5 rodzajów witamin,
– Duża 0,75 butelka której zawartość wystarcza na wiele dłużej.
Minusy:
– Kolejny napój, który zawiera nielubiane sztuczne słodziki.
Skład: woda, glukoza, maltodekstryna, kwas cytrynowy, cytrynian sodu, cytrynian potasu, aromaty, sorbinian potasu, benzoesan sodu, guma arabska, estry glicerolu i żywicy roślinnej, spartam, acesulfam K, błękit brylantowy.
Witaminy: niacyna, witamina E, kwas pantotenowy, witamina B6, biotyna.

Miejsce 3: Crazy Wolf

Subiektywnie: Można powiedzieć, że napój izotoniczny Crazy Wolf jest dobry, bo jest dobry i tani. Na szczęście nie tylko ceną się broni. Liczba witamin w składzie mile zaskoczyła. Nie spodziewałem się wiele po napoju produkowanym dla marketu (Crazy Wolf to marka stworzona na potrzeby sieci Kaufland). Gdyby nie ten niepotrzebny aspartam i acesulfam K, Crazy Wolf zajął by drugie miejsce w tym rankingu wyprzedzając Gatorade.
Plusy:
– Niska cena,
– Spora dawka witamin.
Minusy:
– Dużo konserwantów,
– Zawiera sztuczne słodziki (znowu).
Skład: woda, glukoza, maltodekstryna, kwas cytrynowy, cytrynian sodu, cytrynian potasu, guma arabska, estry glicerolu i żywicy roślinnej, błękit brylantowy, sorbinian potasu, benzoesan sodu, aspartam, acesulfam K.
Witaminy: witamina E, niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6, biotyna.

Miejsce 2: Gatorade

Subiektywnie: Składniki tego izotonika nie budzą żadnych zastrzeżeń. Gatorade jest jednym z wiodących producentów napojów izotonicznych stosowanych przez zawodowych sportowców, mimo, iż jest mało popularny wśród szarych Kowalskich. Może to za sprawą słabej dystrybucji w polskich sklepach. Generalnie jest w porządku zarówno w składzie odżywczym, jak i smaku, choć brakuje mi informacji o witaminkach. Warty swej wcale nie tak niskiej ceny.
Plusy:
– bez konserwantów i sztucznych słodzików,
– nieprzezroczysta butelka chroniąca napój przed promieniami słonecznymi.
Minusy:
– trudno dostępny w sklepach,
– brak informacji o witaminach.
Skład: woda, cukier, kwas cytrynowy, dekstroza, cytrynian sodu, chlorek sodu, fosforan potasu, węglan magnezu, guma arabska, ester glicerolu i żywicy roślinnej, naturalny aromat.
Witaminy: chciałbym tu coś napisać, ale informacji brak.

Miejsce 1: Isostar

Subiektywnie: Isostar spożywałem do tej pory sporadycznie. Może z powodu smaku, któremu daleko do izotoników ze sztucznymi wzmacniaczami smaku. Założeniem Isostara miało być dostarczanie organizmowi tego co niezbędne, a nie imitować cukierka w płynie. Isostar to najbogatszy w najbardziej potrzebne składniki izotonik. Tabela porównawcza mówi sama za siebie. Jeśli wymagamy od izotoników samych konkretów, to Isostar daje nam dokładnie to, czego potrzebujemy. W dużych proporcjach. PS: jeśli znajdzie ktoś bogatszy od Isostara składnikowo izotonik, przez tydzień będę jego sługą 🙂
Plusy:
– Czysty. Bez konserwantów i sztucznych słodzików,
– Najbogatszy w niezbędne składniki (prawdziwa elektrownia dla osób lubiących duży wysiłek).
Minusy:
– Wysoka cena,
– Specyficzny smak, ale to nie ma smakować, tylko działać,
– Kształt nakrętki butelki nie nadaje się do picia jak z bidonu.
Skład: woda, cukier, syrop glukozowy, kwas cytrynowy, cytrynian sodu, maltodekstryna, fosforan wapnia, węglan magnezu, chlorek sodu, chlorek potasu, guma arabska, octan izomaślanu sacharozy.
Witaminy: witamina B1.



E-booki

Komentarzy: 26

  1. Runner

    Co robi Powerade w tym zestawieniu? To nie jest napój izotoniczny, tylko jakaś imitacja.

  2. Mok-tsha

    Oshee jest spoko ale ten żółty.

  3. milosz

    a mnie wystarczy sama woda. nic jej nie zastąpi

  4. migotka

    roznica w cenie miedzy tymi napojami jest kolosalna. skad taka rozbieznosc?

  5. r.m.

    Czym to sie rozni od energy drinkow bo nie wiem?

  6. wilk

    Ja kupuję Isostar w proszku do rozpuszczania.
    Czym się różni napój izotoniczny od energy? Izotoniczny służy do uzupełnienia wody i minerałów które tracisz pocąc się. Energy chwilowo pobudza organizm do większego wysiłku, wypalając resztki żelaznych zapasów organizmu. Potem człowiek jest bardziej zmęczony niż normalnie. Totalną głupotą jest picie energy za energy. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju coli jak i kawy. Podczas treningów absolutnie wzbronione jak i w szkole. Energy można użyć tylko raz przed jakimś finałem itp. a potem odpoczynek i uzupełnienie braków.

  7. Kamil

    Świetne zestawienie. Ale z tych wszystkich chyba jednak wybrałbym Gatorade, zamiast Isostara, ze względu na brak syropu glukozowego.

  8. Kot

    Mój izotonik bije te wszystkie na głowę ma w 100ml -> 20kcal , węglowodany 3,2g , błonnik 1gr , sód 300mg kosztuje 2zł za litr (gotowy do picia nie jakieś tam rozrabianie ) nazywa się …..sok pomidorowy……. Tak zgadzam się przez tydzień możesz być moim sługą kiedy zaczynasz pańszczyznę? może od piątku? w niedziele będziesz miał wolne hehehe

  9. Marcin Kamiński

    Sok pomidorowy za 2 złote? Czy na pewno mówisz o prawdziwym soku, czy o tym napoju z koncentratów widzianych na półkach w “tanich” marketach z podrabianą żywnością?

  10. tomar

    Mam pytanie, który z tych napojów, Waszym zdaniem, jest najbardziej godny polecenia podczas przygotowań do zawodów biegowych na długich dystansach? Do tej pory ich nie stosowałem, piłem tylko wodę.

  11. ewa

    syrop glukozowy bleee, gdyby nie to Isostar byłby ideałem

  12. Widget

    Polecam ISOSTARA, ale kupujcie te w proszku w puszkach na 10 bidonów. Na Allegro można takie coś kupić w pakiecie 3-sztuki, z przesyłką wychodzi 2 zł/500ml napoju izotonicznego. To jest najtańsza opcja ze wszystkich.

    Ktoś mówi że woda wystarczy. Jakiś czas temu, po długim piciu izotonika, wziąłem raz na trening wodę. Więcej nie razy nie spróbuję, ta suchość w ustach.

    Według mnie jest jeszcze jedna zaleta ISOSTARa z którą się nigdzie nie spotkałem. Nie wiem dlaczego nie łapie tak łatwo grzyba w bidonie. Czasem zdarzało się zostawić resztki na 2-3 dni i nie było tragedii. Z sokiem by się to nie udało.

  13. Gregor

    a mi wystarczy woda + miód + sok z cytryny + szczypta soli 🙂
    tani i szybki w przygotowaniu napój izotoniczny bez konserwantów

  14. Zuza

    W przypadku 4move zero nie możemy w ogóle mówić, że to napój izotoniczny. Zresztą, jeśli się nie mylę to producent tego na opakowaniu nie deklaruje, bo byłoby to niezgodnie z prawem. Napój izotoniczny musi mieć określoną osmolarność, którą osiąga się za sprawą odpowiedniej ilości węglowodanów. Jeśli zatem nie ma w nim cukru (a nie ma, bo jest stevia) to jest to niewykonalne. Ale ludzie się na to nabierają, bo zachęca ich brak kalorii. Czyli piją jakby słodką, zabarwioną wodę z witaminami. Nic w tym złego, jeśli nie są mylnie przekonani, że piją izotonik.

  15. JS

    A co powiecie o carbo do rozpuszczania w wodzie?

  16. kamil do KOT'A

    Kolego KOT, jesli mowa o napoju izotonicznym to mowa o napoju izotonicznym sprawdz w ksiazce co to znaczy, choc wystarczy tez wujek google… wszelkie soki chocby naturalne nie powinny byc spozywane podczas wysilku ani tuz po jako nawodnienie organizmu.

  17. Artur

    W tym zestawieniu nie widziałem vitrgo, a jest to najbardziej profesjonalny napój dla biegaczy.

  18. Sebastian

    Wszystko ok ale w tym zestawieniu brakuje najważniejszej cechy nopoju izotonicznego tj. wchłanialności. Generalnie ten test bez porównania napojów pod względem osmolalności nie jest przydatny.

  19. Dominik

    tvnmeteoactive.tvn24.pl/dieta,3016/energetyki-kawa-izotoniki-czy-wiesz-co-pijesz,165922,0.html polecam, napoj izotoniczny mozna zrobic samemu 🙂

  20. Piotr

    Chcecie dobry izotonik to zmieszajcie 2 łyżki stołowe miodu, świeżo wyciśnięty sok z cytryny (całej), szczyptę soli i mniej więcej litr wody. Bez konserwantów, bez słodzików, bez wzmacniaczy smaku…. ogólnie bez szkodliwej chemii a smak (mogę wam zagwarantować) jest świetny.

  21. Pepe

    A po co kupować isostar w butelce? Wody w domu nie macie? Kupuje się tabletki, albo jeszcze lepiej puszke proszku i przy okazji i taniej i problem z syropem glukozowo fruktozowym z głowy. Na dodatek różne smaki mają czasem dodatkowy składnik, na przykład więcej potasu, albo cynk. Zależy co tam komu potrzebne.
    Albo jak Piotr napisał: miód, cytryna, itp…

  22. JukkaSarasti

    Najlepszy izotonik to (podobno) sok z kokosa a.k.a. woda kokosowa. Podobno składem zbliżony bardzo do ludzkiego osocza. Drogie toto, ale bez chemii (przynajmniej ten dr Martines czy jakoś tak).

  23. lila

    Nie lubię izotoników bo nikt się nie pokusił żeby słodzić je cukrem albo syropem, nie ma alternatywy dla tych którzy ich nie tolerują. Dlatego robię własny z dodatkiem cytryny i słodzę syropem Paola albo miodem.

  24. neutral

    Izotoniki są dobre jak się jest np biegaczem wyczynowym. Tak na co dzień, to raczej nie piję tego typu napojów. Jedynie przy większym wysiłku fizycznym. Wtedy naprawdę pomaga.

  25. Piłkarz

    To znaczy że izotonik Powerade wypada słabo? a ja cały czas go kupowałem myśląc, że to dobry napój do biegania.

  26. Pijter

    Problemem napoju Gatorade jest to, że nie można go kupić prawie w żadnym sklepie. Gdzie go widzieliście?

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

73,845

Szukałeś mnie na Instagramie?