Myszki wertykalne, inaczej zwane jako myszki pionowe to niedoceniony sprzęt, który jest o wiele lepszy od zwykłych myszek. Ich ergonomiczny kształt i funkcjonalność przyciągają uwagę, a co ważniejsze, przyczyniają się do poprawy zdrowia i wygody pracy. Od kiedy przesiadłem się na taki typ myszki, nie potrafię sobie wyobrazić powrotu do tej zwykłej – niewygodnej płaskiej. Co takiego mają myszki wertykalne, że praca na nich jest znacznie przyjemniejsza?
Poprawa ergonomii pracy
Jedną z najważniejszych zalet myszek wertykalnych jest poprawa ergonomii pracy. Tradycyjne myszki wymuszają na użytkowniku pozycję, która naraża nadgarstki, ramiona i plecy na niezdrowe napięcie. Myszki wertykalne zostały zaprojektowane tak, aby dłoń znajdowała się w pozycji neutralnej, co zapobiega bólom i urazom wynikającym z niewłaściwej postawy ciała. Dodatkowo myszki wertykalne redukują zmęczenie mięśni i poprawiają krążenie krwi, dzięki czemu możesz pracować dłużej i bardziej efektywnie.
Redukcja bólu i urazów
Praca przy komputerze może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zespół cieśni nadgarstka, bóle kręgosłupa, szyi i ramion. Sam również mam poważny zespół szyjno-barkowy spowodowany zbyt długim siedzeniem przy komputerze w czasie pracy. Wiem zatem, jak ważny jest odpowiedni sprzęt – nie tylko myszki, ale także odpowiednio dopasowany fotel czy biurko elektryczne.
Jednym z głównych powodów problemów z nadgarstkiem jest niewłaściwa pozycja ciała, spowodowana tradycyjnymi myszkami, które wymuszają niewłaściwą pozycję dłoni i nadgarstków. Myszki wertykalne pozwalają uniknąć tych problemów, ponieważ umożliwiają użytkownikom trzymanie dłoni w naturalnej pozycji.
Naturalna pozycja dłoni nie pasuje do płaskiej myszki
Przyjrzyj się swoim rękom w stanie spoczynku. Dłonie nie są skierowane “na płasko”, tylko naturalnie “zwisają” lekko pod skosem. Natomiast jeśli chcesz złapać dłonią myszkę, musisz lekko skręcić swoje ścięgna w kształcie spiralnym, aby dłoń przyjęła pozycję poziomą. To właśnie dlatego korzystanie z płaskich myszek powoduje ból w dłoniach po kilku godzinach pracy. Myszki wertykalne mają kształt lekko przekrzywiony, który jest dokładnym odwzorowaniem dłoni w pozycji naturalnej.
Ja wiem, że gdy pierwszy raz w życiu sięgniesz po taką myszkę, może wydawać się ona dziwna i pozornie niewygodna. Uwierz – gdy po kilku tygodniach pracy z ergonomiczną myszką będziesz chciał wrócić do płaskiej, poczujesz się jeszcze dziwniej i już nigdy nie będziesz chciał wrócić do niewygodnych płaskich myszek. Skąd to wiem? No zgadnij 🙂
Dodatkowe specjalne przyciski ułatwiające pracę
Myszki wertykalne mają (choć nie każdy model) więcej przycisków funkcyjnych niż tradycyjne myszki, co pozwala na łatwiejsze wykonywanie zadań. Zauważyłem, że dzięki temu wykonuję mniejszą liczbę ruchów, które trzeba wykonać. Myszki wertykalne mogą też mieć możliwość programowania przycisków, a to za sprawą personalizacji ustawianej w oprogramowaniu producenta sprzętu.
Praca na Arkuszach Google z przypisanymi makrami do myszki to super sprawa. Nie wiem, jak można jeszcze wygodniej pracować.
Logitech MX Master 3 – tego modelu myszki nie zamienię na żaden inny
Pamiętasz starego suchara na temat kopiowania myszką treści na jednym komputerze, następnie podpięcia jej do innego komputera, aby wkleić zawartość? A co powiesz na to, że jest taka myszka, która na to pozwala? Ta, którą mam – Logitech MX Master 3 można skonfigurować na 3 urządzeniach jednocześnie i przenosić pliki między nimi. W takim przypadku suchar przestaje mieć sens, a to, co do tej pory było żartem, stało się możliwe.
Logitech MX Master 3 oferuje możliwość łatwego przełączania się między różnymi urządzeniami, takimi jak komputery PC, Mac, a także urządzenia mobilne i telewizory z Androidem. To idealna myszka dla osób, które korzystają z wielu urządzeń jednocześnie i chcą zachować spójność w obszarze sterowania, ale też gadżet, który może spowodować opad szczęki w towarzystwie znajomych. No ale nie dla szpanu jest ta myszka i jej zajebiste funkcje.
Myszki wertykalne nie nadają się dla graczy
Myszki wertykalne, mimo swojej popularności wśród użytkowników komputerów biurowych, nie są najlepszym wyborem dla graczy. Nie pograsz mini wygodnie w Cyberpunka 2077, ani nawet w Bąbelki 🙂
Niestety ich kształt i projekt nie zostały specjalnie opracowane z myślą o graczach, którzy wymagają precyzyjnych i szybkich ruchów. Myszki wertykalne są zazwyczaj większe i cięższe niż tradycyjne myszki, co znacznie utrudnia ruchy i kontrolę nad kursorami. Zauważyłem też, że ruchy w prawo (bok trzymany kciukiem prawej dłoni) są znacznie łatwiejsze i szybsze, niż przesuwanie myszy w lewo (ruch palcem serdecznym, mniej sprawnym ruchowo od kciuka). Dlaczego tak się dzieje? Na to wpływa kształt urządzenia i fizyka dłoni, która tę mysz trzyma.
Myszki dla leworęcznych. Znalezienie myszki pionowej dla osoby leworęcznej może być problemem
Zdecydowana większość myszek wertykalnych jest zaprojektowana dla osób praworęcznych. Ich kształt i przyciski są skonfigurowane tak, aby były wygodne dla osób, które trzymają myszkę w prawej ręce. Osoby leworęczne musiałyby dostosować się do tych ustawień lub szukać specjalnych myszek wertykalnych dla leworęcznych, co może być trudne lub nawet niemożliwe. Ja osobiście jeszcze nigdy się nie spotkałem z myszkami pionowymi, które byłyby wygodne dla osób częściej pracujących lewą ręką. Używanie myszki zaprojektowanej dla osoby praworęczną przez osobę leworęczną mija się z celem, ponieważ głównym założeniem myszek wertykalnych jest dopasowanie do dłoni. Tym samym osoba leworęczna naraziłaby się na większe szkody związane z nienaturalnym skręcaniem mięśni dłoni.
Wybór pionowej myszki drogą bez powrotu (na szczęście dla twojego zdrowia)
Jeśli nie jesteś osobą leworęczna, ani nie jesteś jakimś super-hiper turbo wypasionym graczem, a dużo czasu spędzasz na co dzień przy komputerze, spróbuj sięgnąć po myszkę pionową. Kilka dni testu pozwoli ci przekonać się, jakie to wygodne. Uwierz w moje słowa: po kilku dniach nie będziesz chciał wracać do starego typu płaskich myszek. To zmiana na lepsze bez możliwości do powrotu do starych nawyków.
Pasjonat pozytywnego stylu życia. Prowadzę bloga od 2012 roku dzieląc się wiedzą i spostrzeżeniami. Ekspercko recenzuję rzeczy i miejsca warte uwagi, które zmieniają życie na lepsze. Poza blogowaniem napisałem kilka e-booków oraz publikacje w prasie drukowanej. Moje treści cytowane są przez duże media, w tym telewizja i portale.
No nie wiem. Nie umiałabym trzymać takich myszek. Wydają mi się niewygodne.