Recenzja książki „Moonshot. Wyścig z czasem. Jak Pfizer w dziewięć miesięcy dokonał niemożliwego”

Recenzja książki Moonshot

Żadna dotychczasowa firma na świecie nie dokonała w tak szybkim czasie tak wielkiego odkrycia, które przyczyniło się do ocalenia znacznej części ludzkiej populacji. Mowa o firmie farmaceutycznej Pfizer, która dokonała niemożliwego w czasach największego w ostatnich stuleciach kryzysu.

Wymyślenie szczepionki przeciw COVID-19 było jednym z największych odkryć obecnej dekady. W czasach, kiedy za rewolucję postępu uważa się coraz cieńsze ramki telewizorów, coraz większe zasięgi samochodów elektrycznych czy coraz wyższe prędkości łącz internetowych, jest ktoś, kto zmienił świat w znacznie ważniejszej dziedzinie. To dr Albert Burla. Nazwisko może się wydawać mało medialne. Nie jest taką gwiazdą jak Elon Musk, a mimo to, będąc w swoim cieniu, dowodził firmą, która odkryła coś, na co czekał cały świat od 2020 roku. Dr Albert Burla jest głównym prezesem firmy Pfizer, która dzięki niemal nieskończonym środkom finansowym pozyskanym od rządów oraz ciężkiej pracy tysięcy pracowników laboratoriów na całym świecie potrafiła w błyskawicznym tempie opracować sposób na powstrzymanie pandemii.

Jak Pfizerowi udało się tak szybko opracować szczepionkę przeciw COVID-19?

Mimo niesprzyjającej fali zwolenników teorii spiskowych i ruchu antyszczepionkowców, Pfizer dokonał cudu. Spiskowcy zarzucali firmie, że to niemożliwe tak szybko odkryć szczepionkę przeciw COVID-19, skoro wszystkie pozostałe szczepionki na świecie powstawały wiele lat, zanim zostały dopuszczone do użytku. W przypadku szczepionek na koronawirusa historia ma się nieco inaczej. Badania nad szczepionką były finansowane nie przez samą firmę w celu odniesienia komercyjnego sukcesu, lecz przez światowe rządy, w tym WHO. Mając niemal niewyczerpywalny budżet, można było przeprowadzać próby na ogromną skalę ze znacznie większymi zasobami ludzkimi oraz z maksymalnie uproszczonymi procedurami. Podczas, gdy rządy zagwarantowały pieniądze i zniesienie długich biurokratycznych procedur, Pfizer miał zielone światło i tylko jeden cel: ocalić ludzkość przed pandemią, szukając sposobu na opracowanie szczepionki.

Pfizer dokonał cudu. Tym samym stał się zbawieniem dla ludzkości

Plan był szalony. Wielu w niego nie wierzyło. Jednak determinacja, a być może także i strach przed zarażeniem całej ludzkiej populacji, pozwoliły na pomyślne opracowanie szczepionki, przetestowanie jej na 30.000-osobowej grupie badawczej i wypuszczeniu jej na cały świat. Strach pomyśleć, co by się działo, gdyby nie wynaleziono szczepionki na czas. Być może większości z nas już by tu nie było. Nie czas na gdybanie.

Książka “Moonshot” zabiera nas za kulisy firmy Pfizer

Albert Bourla w swojej książce “Moonshot. Wyścig z czasem. Jak Pfizer w dziewięć miesięcy dokonał niemożliwego” (litości, co za cholernie długi tytuł) opisuje bezprecedensowe na skalę światową osiągnięcia i niezłomne zaangażowanie w pracę nad wynalezieniem szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer. Doktor Bourla opowiada historię jako pełen energii, czasami ekstrawertyczny, ale także współczujący dyrektor generalny dużej, światowej firmy farmaceutycznej, która z sukcesem przyczyniła się do ratowania życia podczas najbardziej okrutnej pandemii stulecia.

Doktor Bourla, podczas powstawania książki, przypisał największe zasługi swojemu zaangażowanemu zespołowi Pfizera, a także organizacjom rządowym i relacjom biznesowym, które umożliwiły dokonanie wszystkich kroków do sukcesu powstania szczepionki Pfizera. Albert Bourla wykonał niesamowicie ważną dla ludzkości robotę. W sprawny sposób prowadząc swoją firmę, dostarczył coś, na co czekał cały świat.

Szczegóły naukowe i logistyczne opisane w książce są w fascynujący i nieskomplikowany sposób. Prostota książki sprawia, że zrozumie ją każdy, bez potrzeby posiadania wiedzy o medycynie i biznesie. Nie ma tu przerażająco długich nazw leków, łacińskich składów chemicznych i zjawisk naukowych, które mogłyby przytłoczyć czytelnika.

Książkę szczególnie polecam antyszczepionkowcom, choć wiem, że do nich logiczne argumenty raczej nie dotrą.

Wielkim jesteś nie dlatego, że dużo zarabiasz.
Wielkim jesteś wtedy, kiedy robisz wielkie rzeczy dla ludzkości.
– Kamyk


E-booki

Komentarzy: 2

  1. Lukasz

    Jak sie odniesiesz do dokumenty Pfizer , ktory miał być tajny 75 lat .
    Proszczepionkowcu ,a w tym przypadku pro
    eksperymencie terapii genowej .

  2. Marcin KAMYK Kamiński

    Trochę zabłądziłeś w internecie. Mój blog nie jest dla osób siejących antynaukowe bzdury rodem z konfederacji i płaskoziemców. Tulę mocno. Smacznej kawusi :*

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

578

Szukałeś mnie na Instagramie?