Recenzja książki “Pegasus”

Recenzja książki Pegasus

Cyberbezpieczeństwo to temat, który zasługuje na naszą uwagę nie tylko jako poszczególnych użytkowników technologii, ale przede wszystkim jako obywateli państw, które są coraz częściej narażone na cyberataki. Z tą perspektywą przedstawię wam dzisiaj książkę, która rzuca nowe światło na zagadnienie cyberbezpieczeństwa. To historia o oprogramowaniu Pegasus – innowacyjnym systemie szpiegowskim, który zamiast zapewniać bezpieczeństwo, stał się narzędziem inwigilacji i kontroli przez złą władzę.

Książka “Pegasus”, która obnaża kulisy powstania szpiegowskiego oprogramowania

W książce poznajemy tajemnice programu cyberszpiegowskiego o nazwie Pegasus, stworzonego przez izraelską firmę NSO. Ta złośliwa aplikacja ma zdolność infekować telefony, dając swojemu administratorowi dostęp do wszystkiego: od kontaktów, przez SMS-y, po kalendarze, lokalizację, a nawet aparatu. To coś więcej niż inwigilacja – to pełna kontrola nad cudzym życiem.

Jak dowiadujemy się z książki, NSO sprzedawało swój program szpiegowski oficjalnym organizacjom policyjnym i militarnym pod pretekstem walki z terroryzmem i przestępczością. Ironią losu jest to, że Pegasus został użyty niezgodnie z przeznaczeniem przez niektóre państwa, w tym przez Polskę, do inwigilacji przeciwników reżimowej partii.

Prywatność przestała istnieć od kiedy powstał Pegasus

W dobie wszechobecnej cyfryzacji, kiedy technologia jest tak blisko nas jak nigdy wcześniej, kwestia cyberbezpieczeństwa staje się coraz bardziej istotna. Historia Pegasusa pokazuje, jak łatwo naruszyć naszą prywatność i jak wielkie mogą być tego konsekwencje. Wszyscy jesteśmy potencjalnymi ofiarami cyberataku, dlatego warto zrozumieć ten problem i nauczyć się, jak się przed nim bronić.

Przykład Polski pokazuje, że narzędzia, które miały służyć bezpieczeństwu, mogą być wykorzystane do celów politycznych. Bez względu na to, jakie są nasze przekonania, powinniśmy być zaniepokojeni tym, co się dzieje. Władza powinna służyć obywatelom, a nie inwigilować ich.

Oczywiście, nie powinniśmy popadać w paranoję. Książka nie jest przestroga przed korzystaniem z technologii, ale przypomnieniem, że warto być świadomym jej potencjalnych zagrożeń. Pokazuje, że nie zawsze możemy polegać na tym, że ktoś inny dba o nasze bezpieczeństwo. Musimy sami stać na straży swojej prywatności i wolności.

“Pegasus” to poruszająca i niezwykle aktualna lektura. To książka, która zmusza do refleksji i zdecydowanie zasługuje na miejsce na półce każdego, kto interesuje się współczesnym światem. Bez względu na to, czy jesteś fanem technologii, czy po prostu zależy Ci na ochronie swojej prywatności, ta książka na pewno Cię zainteresuje.

Książka w formie reportażu śledczego

Ta fascynująca książka jest owocem niezwykłego reportażu śledczego, który dokumentuje działania firmy NSO i rozpowszechnianie oprogramowania szpiegowskiego Pegasusa. Możemy z niej dowiedzieć się, jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą nadużywanie tego typu technologii. Jeżeli smartfony liderów państw są zagrożone, czy możemy czuć się bezpieczni? Gdzie kończy się nasza prywatność, a zaczyna się przekroczenie granic dobrego obyczaju przez władzę?

Muszę uczciwie jednak podkreślić, że książka nie jest poradnikiem dla hakerów. Nie znajdziemy tu szczegółów technicznych ani instrukcji, jak inwigilować inną osobę. To raczej relacja dziennikarzy śledczych, którzy próbują dotrzeć do prawdy o Pegasusie i ujawnić skalę jego działania.

Ta książka to prawdziwa gratka dla miłośników śledztw i zagadek technologicznych. Odkrywanie prawdy o Pegasusie to fascynująca podróż, która z pewnością nie pozwoli Wam oderwać się od lektury. Jednocześnie, pozwala nam zrozumieć, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo w dzisiejszym świecie. Cieszę się, że są jeszcze dziennikarze, tacy jak Laurent i Sandrine, pracujący dla organizacji Forbidden Stories, którzy z determinacją i nieustępliwością dążą do odkrycia prawdy. Ta książka to hołd dla ich pracy i przypomnienie, jak ważna jest wolna i niezależna prasa w demokratycznym społeczeństwie.

Wydawcą książki w Polsce jest Wydawnictwo Insignis. Książka została wydana 26 kwietnia 2023.


E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

319

Szukałeś mnie na Instagramie?