Sonda, Teleranek, Przybysze z Matplanety, Kwant, Wielka Gra, Telekomputer – to były kultowe programy z których słynęła Telewizja Polska jeszcze za czasów okrągłych kineskopów i gum Turbo. Później to wszystko zniknęło z anteny i zostało zastąpione głupkowatymi tiwiszoł z celebrytami, których nie dało się oglądać, a były emitowane tylko i wyłącznie na potrzeby tłustych sponsorów. Widownia głupiała, a wraz z postępującą głupotą widowni, gdzieś stare pokolenie po cichu tęskniło za starą dobrą telewizją. Nastały czasy, że coraz mniej osób odczuwało potrzebę posiadania telewizora w domu.
Po co mieć TV, skoro nie ma co oglądać?
– wielu z nas miało tę samą wątpliwość.
Poziom telewizji doszedł do takiego momentu, w którym jeszcze bardziej zgłupieć nie można. Panie prezesie, ludzie przestają nas oglądać. Co robimy? Jeśli nie wiecie, to ja wam powiem: oddajcie ludziom prawdziwe “Wiadomości”, przywróćcie misyjne programy, a widownia sama do was wróci. A głupki niech sobie dalej oglądają kuchenne popisówy i SMSowe wylęgarnie talentów na konkurencyjnych stacjach.
Powrót programu Sonda na antenę TVP
Aż pewnego marcowego wieczoru anno domini 2016 stał się cud. Na antenę TVP2 powrócił program Sonda. Co prawda z nowym prowadzącym (założyciele zginęli śmiercią tragiczną i tym samym zniknął cykl tego programu) i lekko zmienionej formule (zamiast dialogu mających odmienne zdania prowadzących postawiono na monolog), jednak z dużym nawiązaniem do odcinków z przeszłości. Moja rada: żeby prowadzący nie próbował na siłę naśladować swoich poprzedników. Oryginału i tak nic nie zastąpi, więc lepiej prowadzić program po swojemu, niż starać się kopiować niepodrabialny styl.
Czym Sonda ma konkurować z Discovery i Youtube?
Czy w dobie kanałów tematycznych typu Discovery oraz Youtuberów jest sens nadawania Sondy w kanale ogólnotematycznym? Moim zdaniem sens jest, bo dzięki temu nie będzie w tym czasie w ramówce programów o zdecydowanie niższej wartości. “Tomasz Lis na żywo” na pewno nie wnosił do życia tak wiele jak “Sonda 2”, która zajmuje tę porę emisji. Tym samym poziom tej stacji wyraźnie się poprawił. Dzieci mają swoich Youtuberów. My – starsze pokolenie, mamy z powrotem Sondę. Czym Sonda ma konkurować z tematycznymi stacjami? Chyba głownie legendą Kurka i Kamińskiego, którzy zapoczątkowali kult programów naukowych w Polsce.
Kiedy jest emitowana Sonda 2?
Było kilka komentarzy w internetach na temat pory nadawania. Widzowie sugerowali, że skoro program ma być kierowany do młodzieży, czy nie lepiej by było gdyby był nadawany o wcześniejszej porze. Moim zdaniem przedział godzin 21-23 dla młodzieży właśnie jest idealną porą. Szczytowe godziny przypadają właśnie na porę wieczorną gdy każdy jest już w domu i już nie jest zajęty innymi obowiązkami. Tym bardziej, że młodzież w XXI wieku nie zasypia po dobranocce (która nota bene została zdjęta z ramówki parę lat temu). Nawet jeśli pora nadawania dla kogoś w pewien sposób jest nieodpowiednia, ma internet. Na VOD TVP jest dostęp do programu i możesz go obejrzeć kiedy tylko zechcesz. Trzymanie się zatem ramówki w dobie internetu nie jest tak istotne. Wyjątkiem są programy na żywo, ale Sonda 2 programem na żywo nie jest. No… prawie. Fakt, program został nakręcony i zmontowany kilka dni przed emisją, ale idąc z duchem czasu realizatorzy postarali się o coś, co czyni ten program interaktywnym. Co chwilę na ekranie podczas emisji pojawiał się na żywo strumień Facebooka wyświetlajacy posty pisane przez widzów zamieszczane na fanpage Sondy. Dzięki temu program, mimo iż nie jest nadawany ma żywo, zyskał na interakcji z widzami. Też udało mi się zapisać w historycznym premierowym odcinku.
Wtopa z patronem medialnym
Nie wszystko w programie Sonda jest takie wspaniałe. Niesmak pozostawia informacja o patronie medialnym: “Gość Niedzielny” źle się kojarzy wizerunkowo. To program dla naukowców lub hobbystów chcących pogłębić swoją wiedzę, więc to zupełnie inna grupa docelowa niż dobrany patron medialny. Błagam, nie przyszywajcie pism ideologicznych do programów naukowych. Nie spierdolcie tego. Mam nadzieję, że twórcy programu nie ugną się pod naciskami prezesa i nie wpadną na pomysł zrobienia odcinka próbującego na wszelkie możliwe sposoby udowodnić istnienie bogów.
Pasjonat pozytywnego stylu życia. Prowadzę bloga od 2012 roku dzieląc się wiedzą i spostrzeżeniami. Ekspercko recenzuję rzeczy i miejsca warte uwagi, które zmieniają życie na lepsze. Poza blogowaniem napisałem kilka e-booków oraz publikacje w prasie drukowanej. Moje treści cytowane są przez duże media, w tym telewizja i portale.