Zdzisław Beksiński: „Nadzieja na zgliszczach”. Obrazy AI w hołdzie dla Ukrainy

Sztuczna inteligencja każdego dnia zaskakuje czymś nowym. W tym przypadku w dziedzinie tworzenia obrazu za pomocą uczenia maszynowego. Czy Zdzisław Beksiński byłby z tego dumny?

Co się stanie, gdy połączy się styl malarstwa Zdzisława Beksińskiego z motywami wiosennych kwiatów oraz barw flagi ukraińskiej? Postanowiłem to sprawdzić. Chciałem w ponure (a zarazem głęboko klimatyczne) obrazy Beksińskiego tchnąć trochę optymizmu, jednocześnie oddając hołd walczącym w Ukrainie. Dlaczego Beksiński? Odpowiedź jest prosta – bo lubię jego styl i często nawiązuję do jego twórczości.


Zdzisław Beksiński – obrazy AI z motywem wiosennych kwiatów i Ukrainy

Obrazy, które poniżej zobaczycie, nie zostały stworzone przez człowieka. Tak wspaniałą grafikę stworzył algorytm, który po moich wielogodzinnych modyfikacjach stworzył coś ponadprzeciętnego. Coś, co przerosło moje najbardziej abstrakcyjne oczekiwania.

Jakiś czas temu opublikowałem wpis, w którym już raz mieliście okazję poznać sztucznie wygenerowane obrazy w stylu Zdzisława Beksińskiego. Tamte obrazy powstały przez generator online. Teraz chciałem sprawdzić, jak będą wyglądać efekty, kiedy podrasuję tego typu algorytm pod moje potrzeby. Pogrzebałem w kodzie i wyszło na to, że efekt końcowy jest jeszcze lepszy, niż to, co daje popularny generator.

Poniżej przedstawiam wam moje grafiki, które wygenerowała za mnie sztuczna inteligencja. Sami powiedzcie, że są przepiękne! Będzie mi miło za każdy komentarz pod wpisem.

Tytuł mojej pracy: „Nadzieja na zgliszczach” w hołdzie dla mieszkańców Ukrainy

Grafiki powstały z okazji chęci zgłoszenia swojej pracy na wystawę w Warszawie, która odbędzie się za kilka tygodni. Na wystawie pojawią się prace domowych twórców, a dochód ze sprzedaży biletów na wystawę przeznaczony będzie na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Jest tylko jeden problem: każdy ochotnik może wystawić tylko jedno dzieło. Pomóżcie mi wybrać, które mam zgłosić na wystawę.

Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja Zdzisław Beksiński sztuczna inteligencja

PS. Przeraża mnie poziom komentarzy osób całe życie niezadowolonych. 99% z nich nie nadaje się do publikacji i od razu usuwam. Teksty typu, że to nie Beksiński (to oczywiste, że to nie on malował), żebym zdechł za swoje prace, albo jaki to mam niewielki iloraz inteligencji, żebym sam to namalował  bo dla trolla kompiuter się nie liczy, albo plucie na Ukrainę, bo konfederastom zabierają bilety na wesołe miasteczko i ukradli im PESEL. Do trolli trzeba się przyzwyczaić i zwyczajnie zagradzać im drogę.
Pozdrawiam pozytywne osoby.
Będę przy okazji wdzięczny za polubienie mojego fanpage. Ten drobny gest od Was wiele dla mnie znaczy. Dziękuję ❤


E-booki

Komentarzy: 45

 1. Marek

  Tytuł artykułu jest niczym innym, jak wycieraniem sobie gęby nazwiskiem Beksińskiego!
  Nie, to ani nie są obrazy Beksińskiego, ani z nim nie mają nic wspólnego. Może i ktoś się dziełami Beksińskiego inspirował, ale od tego jest bardzo daleko do zestawiania jego nazwiska z tytułem jakiejś serii „obrazów”.

 2. Marcin KAMYK Kamiński

  Marku, nie wiem, czy czytałeś ze zrozumieniem, więc powtórzę specjalnie dla ciebie. Są to grafiki wygenerowane przez AI na styl Beksa. To nie Beksiński jest ich autorem, bo nie wiem czy wiesz, Beksiński zmarł kilkanaście lat temu. Życzę więcej radości z życia i więcej dystansu do wszystkiego, co cię otacza. A gębę to masz ty, drogi misiu. I proszę cię, nie wracaj tu więcej. Ludzie przesiąknięci jadem nie są tu mile widziani. To jest miejsce dla pozytywnych ludzi.

 3. Krzysztof

  Według mnie najlepszy będzie 3 obraz. Kwiat trzymany przez coś co ja na przykład widzę jako kostuchę pokazuje jak straszna jest wojna a żółty kolor na dole przypomina pszenicę która jest zdeptana i wyjałowiona. A największe kwiaty za nią pokazują że Ukraina jeszcze jest zdrowa i piękna nieważne źle może wyglądać otoczenie.

 4. Adam

  Nie podobają mi się te sztuczne obrazy.
  Nie ma w nich duszy.
  Wy naprawdę nie czujecie różnicy między twórczością a wytwórstwem maszynowym?
  To jest zwykły hasior

 5. Krzysiek

  Tytuł artykułu ,,Zdzisław Beksiński: “Nadzieja na zgliszczach”” wprowadza w błąd, jakby to Pan Beksiński był tego autorem.(Trochę clickbait)
  Aczkolwiek bardzo fajna inspiracja i bardzo fajne dzieło.

  Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych owocych prac. 🙂

 6. Agnieszka

  Nr 3 !!

 7. Ludzik

  3 od góry jest genialny 🙂

 8. Mat

  Kłamliwy, clickbaitowy tytuł żerujący na nazwisku Beksińskiego.

 9. Seb

  Fajniej byłoby gdybys opisał dokładnie jak we własnym zaciszu domowym uzyskać identyczny efekt. Było by to dużo ciekawsze niz wrzut tego co zostało wygenerowane.

 10. Miki

  Marcin to jest super, dobrze podrasowany algorytm. Brawo!

 11. Paweł

  Na wystawę wybrałbym ten ostatni. Wg mnie łączy on mrok z ukraińską nadzieją.
  PS
  Nie sądziłem, że AI tak potrafi…

 12. Dorota

  Przepiękne, gratuluję talentu

 13. Magdalena

  Nie. Niestety. Beksiński oczywiście gwarant, dający zainteresowanie ale wyszło, cóż.. Jakiś czas temu jakiś celebryta chcial zrobić walkę sobowtórów Zelenskiego z Putinem. To właśnie tak wyszło. Próba taniej sensacji na silnych emocjach. Ale to tylko moje subiektywne zdanie. Polecam, jak już masz ulepszony algorytm, wykorzystaj to i spróbuj jeszcze raz, stwórz coś swojego, co zatrzyma oko i ściśnie gardło. Jestem ciekawa wyniku.

 14. Ewa

  Ciężko wybrać jeden spośród tylu… 3, 5 lub 6…

 15. Adam

  Marcinie, idziesz dobrą drogą. Komentarzami pajaców się nie przejmuj, bo takie gluty zawsze będą z kanałów wypływać. To typ piwnicznego wysrywacza, którego życiówka to konto na fb i lewel10 na jakiejś strzelance. Niemniej jak każdy piwniczny ekspert musi zabrać głos i to bez znaczenia czy będzie o sztuce, przepisach prawa karnego czy gotowaniu. Wracając do tego co ważniejsze, każda próba tworzenia oparta na dobrych wzorcach jest warta uznania, a jeśli jeszcze, jak w Twoim przypadku, udana – to mamy komplet. Przeniosę się do muzyki która jest mi równie bliska i pomyśl ile osób dowiedziało się o muzyce Hendrixa dzięki setkom innych wykonawców grających jego utwory. Dzięki takim pracom jest te które przedstawiłeś jest szansa, że o Beksińskim wiele osób usłyszy pierwszy raz w życiu. Dobra robota, tak trzymaj. Dziękuję i powodzenia.

 16. Natalia

  Bardzo mi się podoba! Ciekawy pomysł i inspiracja twórczością Beksinskiego. Ciężko uwierzyć, że coś takiego można osiągnąć z AI. Uwielbiam takie eksperymenty!

 17. Joanna

  A mnie się podobają 🙂

 18. Katarzyna

  Świetne.. przerażające i mroczne, a jednocześnie pozwalające mieć nadzieję na lepsze jutro – jak dzisiejsze czasy 🇺🇦

 19. Agnieszka

  Profanacja…

 20. Pat

  Dlaczego wszystkie te obrazy są w kolorze loga Castoramy? Beksiński tam farbę do płótna kupował, czy co?

 21. Krystyna

  Bajka pozytywne myślenie jest nam potrzebne jak powietrze. Być może dzięki tym pracą będą ludzie którzy pierwszy raz usłyszą nazwisko Beksiński i sięgną po oryginały. Marzenie to to że zainteresują się sztuką i o to chodzi.

 22. Jonatan Karol

  Marcin Kamiński: „specjalnie dałem takiego clickbaita żeby boty googla nagoniły mi tu wielbicieli Mistrza” Opinia żula z prowincji

 23. Marcin KAMYK Kamiński

  W jaki sposób można ci pomóc?

 24. Gina

  Świetny eksperyment.
  Cudowne te prace.
  Nie przejmuj się negatywnymi komentarzami i rób dalej swoje 🙂
  Czekam na wystawę

 25. Xxx

  A nie uważa Pan, że artysta Zdzisław Beksiński nie życzyłby sobie sygnowania jego nazwiskiem Pańskich dzieł wychwalających naród ukraiński, mając na uwadze dzieła w których ukazał „szlachetność banderowców”.
  Twór wygenerowany przez algorytm nie będzie nigdy dziełem ponieważ, nie ma autora

 26. Łukasz

  Super sprawa Marcinie. Nie można się napatrzeć. 5tka za pomysł i wykonanie, gratuluję pomysłowości.
  Pozdrawiam

 27. Marcin KAMYK Kamiński

  „Szlachetność banderowców” – od razu wyszedł z ciebie Braunizm. Dalej wam płacą 34 grosze od hejtu? Przelewy bezpośrednio z Kremla czy pośrednio przez biura lokalne Konfederacji?

 28. Beata

  Wspaniałe!!! Proszę nie przejmować się komentarzami od ludzi, którzy nie mają pojęcia o sztuce, nie kochają sztuki, nie potrafią czytać z obrazów ( np. Beksińskiego).
  Takich ludzi jest bardzo dużo, dlatego też jest bardzo dużo komentarzy, które mogą zabolec- niepotrzebnie.
  Ja jestem za, jak najbardziej. Podoba mi się to co tu widzę, czuje to i dziękuję za ucztę😊

 29. Zyniu

  Grafiki w pytę. Dzięki takim rozwiązaniom dzieła Beksińskiego będą natchnieniem jeszcze przez wiele pokoleń.

 30. AniaK

  Bardzo ciekawe prace. Bardzo mi się podobają. Są piękne. Dla mnie numer 3 oraz 7. 3 ponieważ niesie piękna treść, 7 bo trochę kojarzy mi się z burzą, chaosem pola bitwy. Przykro mi, że takie komentarze Pan przykre otrzymuje. Zdzisław Beksiński pochodził z Sanoka, który jest niezwykle bliski memu sercu. Miałam okazję patrzeć godzinami w Sanoku w muzeum na jego prace,gdy wiele lat temu miałam tam praktyki. Pana prace mają „to coś”.

 31. Darek

  Wszystkie są fajne, lubię taki styl chociaż sam maluję co innego

 32. Anna

  To jest super kto nie idzie do przodu ten się cofa ,super połączenie człowiek i jego narzędzie ,a krytykuje ten co nierozumie

 33. Mariola

  Bardzo do mnie przemawiają te obrazy, super pomysł. Nie rozumiem krytyki 😉 Gdybym to ja miała wybrać to chyba też postawiłabym na 3

 34. Michał

  Niesamowite co AI potrafi wygenerować. Wszystkie obrazy sa super. Niepotrafil bym wybrac najlepszego, wszystkie sa w stylu Beksinskiego. Nie wiem po co tlumaczysz beczacemu idiocie ze to nie sa obrazy Beksinskiego jesli nie rozumie co to AI, szkoda czasu pozdrawiam.

 35. Ania

  Widzę, że niektórzy nie rozumieją zamysłu sztuki AI. ale nie szkodzi, nie przejmuj się nimi. Mi też najbardziej się podoba 3 – ale zamiast kostuchy, jak ktoś inny w komentarzu (świetna interpretacja!), widzę na nim takiego… Stalkera z zony. Żyjącego w piekle (wojnie) pomimo tego, jak niebezpieczne ono jest. Znajdując tam kwiaty (dobroć), jakkolwiek rzadkie, o tyle piękniejsze. Trzymaj się!

 36. Katarzyna

  Są wspaniałe.3 lub 5ty
  3 wyrazisty bardzo, ma w sobie gniew
  5 ze szlochem do nieba płaczącej kobiety (nadzieja w końcu jest rodzaju żeńskiego).

 37. Nikol

  Cudowne!!!!!Świetny pomysł!A malkontentami nie ma co się przejmować!!!!!

 38. Regina

  Jestem pod wrażeniem jak twórcza może być maszyna,bo to trochę więcej niż kopiowanie. Piękne są,głupia sprawa zazdroszczę maszynie. I może o to chodzi tym negatywom?

 39. Anna

  Bardzo fajnie to wyszło. Napisz, proszę, inny tytuł tego tematu, bo wprowadza w błąd. Tzn. Nie Zdzisław Beksiński ale Marcin Kamiński, wzorowane na pracy Zdzisława Beksińskiego :). Stąd pewnie takie niemiłe komentarze. Pozdrawiam.

 40. AZA

  CIEKAWE CO BY NA TĄ MIŁOŚĆ DO UKRÓW SAM BEKSIŃSKI POWIEDZIAŁ.

 41. Marcin Kamiński (autor wpisu)

  Co oznacza słowo „ukrów”? Czy to jakaś nowomowa z konfederosji?

 42. Olsztynianin od urodzenia

  Seria obrazów z cyklu „Wołyńskie upiory znowu powstają”… prace tchną grozą

 43. Marcin Kamiński (autor wpisu)

  Czy potrzebujesz jakiejś pomocy psychologicznej?

 44. Hytyvutyub

  jak można tak zgwałcić nazwisko Beksińskiego, już do wszystkiego się posuniecie w tym obłędzie. bezczelne gówniarze. gardze wami

 45. Marcin Kamiński (autor wpisu)

  A kto ci gwałci nazwisko Beksińskiego? Dziękuję za pogardę, naprawdę przejąłem się twoją opinią 🤣 Zdrówka życzę.

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 219

Szukałeś mnie na Instagramie?