Nikotyniarze 馃毈馃あ

Stary m臋偶czyzna pali papierosa

Zauwa偶y艂em, 偶e wci膮偶 niewiele os贸b zdaje sobie spraw臋 z negatywnych skutk贸w palenia nie tylko pod wzgl臋dem zdrowotnym, ale tak偶e estetycznym. Jako osoba niepal膮ca przeszkadzaj膮 mi sytuacje, w kt贸rych osoby ze 艣mierdz膮cym papierosem nie zdaj膮 sobie sprawy, 偶e s膮 niemile widziane. Niestety wci膮偶 mo偶na zauwa偶y膰 palaczy, kt贸rzy uparcie puszczaj膮 dym na innych, cz臋sto ignoruj膮c przepisy i kultur臋. Jest 7 kluczowych moim zdaniem sytuacji, w kt贸rych obecno艣膰 os贸b pal膮cych jest szczeg贸lnie nieprzyjemna.

Spis tre艣ci

1. Palenie przy wej艣ciu do centr贸w handlowych

Jako zatwardzia艂y bywalec centr贸w handlowych, z 偶alem musz臋 powiedzie膰, 偶e wci膮偶 do艣wiadczam 偶ycia na pograniczu przys艂owiowej strefy dymnej. Wyobra藕cie sobie: chc臋 spokojnie wej艣膰 do budynku i nagle BAM! – staj臋 si臋 bohaterem filmu akcji, przechodz膮c przez zas艂on臋 dymu papierosowego niczym agent 007. Ale niestety, to nie daje mi 偶adnych przyjemno艣ci, a jedynie pewien dyskomfort.

Popielniczki przed wej艣ciem do sklepu

Popielniczki ustawione 2 metry od wej艣cia do LIDLa. W taki spos贸b palacze smrodz膮 dymem na wszystkich, kt贸rzy chcieliby wej艣膰 do sklepu.

My, niepal膮cy, te偶 mamy swoje marzenia. Chcemy cieszy膰 si臋 wolno艣ci膮 przemieszczania si臋 po przestrzeni publicznej, takiej jak centra handlowe, bez konieczno艣ci wdychania aromat贸w tytoniowych. Dlatego apeluj臋 do projektant贸w centr贸w handlowych: czas przekierowa膰 swoj膮 wyobra藕ni臋 na nowe lokalizacje popielniczek, z dala od drzwi wej艣ciowych. Dajmy szans臋 zar贸wno osobom wchodz膮cym do centrum handlowego, jak i palaczom, kt贸rzy chcieliby posmakowa膰 swoich papieros贸w bez rysowania smutnych min przechodni贸w.

W艂a艣nie sobie wyobrazi艂em, jak dym papierosowy z艂o艣liwie oblepia 艣ciany przej艣膰 i podsycza niezadowolenie w艣r贸d klient贸w. Jakby艣my mieli ma艂ego, zadymionego potworka, kt贸ry z u艣miechem na ustach pogania klient贸w do konkurencji. Dlatego warto pomy艣le膰 o tym, jak stworzy膰 spokojne, dym-free 艣rodowisko dla wszystkich, kt贸rzy pragn膮 bezpiecznego schronienia w ramionach centrum handlowego.

Strefa wolna od dymu Sosnowiec Plaza

Strefa wolna od dymu. Jeden z dobrych przyk艂ad贸w przed wej艣ciem do centrum handlowego Sosnowiec Plaza.

2. Palenie na przystankach autobusowych

Czy zastanawiali艣cie si臋 kiedy艣, jak to jest by膰 ofiar膮 nieoczekiwanej dymnej napa艣ci podczas oczekiwania na autobus? Ot贸偶, ja tak. Nie chodzi tu o spotkanie z jakim艣 pal膮cym menelowskim zespo艂em, ale o zwyk艂ych ludziach, kt贸rzy z papierosem w z臋bach czekaj膮 na sw贸j 艣rodek transportu, jednocze艣nie zamieniaj膮c wiat臋 przystankow膮 w mini-艣cie偶k臋 zdrowia, tyle 偶e z odwrotnym skutkiem.

Wiaty przystankowe s艂u偶膮 przecie偶 do ochrony przed 偶ywio艂ami, a nie do wdychania dymu papierosowego niczym w schronie przeciwatomowym. Ale co zrobisz, kiedy taki palacz zapatrzony w horyzont postanowi rzuci膰 jeszcze kilka buch贸w przed wej艣ciem do zbli偶aj膮cego si臋 autobusu? Zamiast spokojnie czeka膰 na swojego stalowego rumaka, zaczynasz rozwa偶a膰 poczekanie godzin臋 na nast臋pny autobus, aby unikn膮膰 tego dymnego prze艣ladowcy.

A teraz wyobra藕cie sobie, 偶e 贸w palacz wsiada do tego samego autobusu co wy. Jego obecno艣膰 wewn膮trz pojazdu jest r贸wnie subtelnym dodatkiem do atmosfery, jak cebula w pokoju pe艂nym ludzi na diecie haribo. Jak tu si臋 skupi膰 na my艣leniu o mi艂ych rzeczach, kiedy przestrze艅 wok贸艂 nas zaczyna pachnie膰 jak popielniczka?

Papierosy na przystanku

Setki pet贸w za艣miecaj膮cych teren w za przystankiem autobusowym. Obrzydliwy widok.

3. Toalety w poci膮gach

Mimo jasno sprecyzowanych zasad, niekt贸rzy zapaleni pasa偶erowie traktuj膮 podr贸偶 poci膮giem jako doskona艂膮 okazj臋 do wsp贸lnego grillowania… papieros贸w. W ko艅cu co mo偶e by膰 bardziej relaksuj膮cego ni偶 zaci膮gni臋cie si臋 dymem w kiblu na 偶elaznych k贸艂kach? Kiedy inny pasa偶er, po przekroczeniu progu toalety, spotyka si臋 z porywaj膮cym aromatem papierosowego wyrzygu, mo偶na powiedzie膰, 偶e jest to niezapomniane do艣wiadczenie. Tyle, 偶e nie.

Sam do艣wiadczy艂em takiej sytuacji, gdzie musia艂em skorzysta膰 z toalety w poci膮gu, a tu niespodzianka! Wcze艣niej korzysta艂 z niej palacz, kt贸ry zostawi艂 po sobie wdzi臋czny zapach swojej ulubionej paczki. W takich chwilach mo偶na si臋 zastanawia膰, czy jedna toaleta w poci膮gu to nie jest zbyt optymistyczne za艂o偶enie.

Palenie w toaletach poci膮g贸w to nie tylko skok przez p艂ot regulaminu, ale te偶 powa偶ne zagro偶enie dla zdrowia innych pasa偶er贸w. Wdychanie dymu papierosowego potrafi zamieni膰 podr贸偶 poci膮giem w horror klasy B, gdzie jedynym wyj艣ciem jest otwarcie okna i oddech 艣wie偶ym powietrzem, cho膰 to zwykle nie jest mo偶liwe.

Aby zapobiec tym dymnym zamachom, przewo藕nicy kolejowi powinni wprowadzi膰 surowe kontrole i kary dla os贸b pal膮cych w toaletach. Mo偶e warto te偶 zastanowi膰 si臋 nad instalacj膮 czujnik贸w dymu czy specjalnych system贸w wentylacyjnych, kt贸re szybko zlikwiduj膮 艣lady papierosowego chaosu. Albo po prostu zatrudni膰 detektywa, kt贸ry b臋dzie 艣ciga艂 z艂oczy艅c贸w z papierosem i wyci膮ga艂 ich z toalety w sam膮 por臋, zanim znowu zaatakuj膮 馃檪

4. Restauracje z ogr贸dkami

Wiele restauracji przyci膮ga swoich klient贸w obietnic膮 degustacji smak贸w w otoczeniu urok贸w natury (nie dotyczy to Brudy 艢l膮skiej, bo tam 艣wie偶e powietrze to towar deficytowy nawet latem). Zw艂aszcza w cieplejszych miesi膮cach roku, odkryte przestrzenie z widokiem na ziele艅 maj膮 by膰 oaz膮 spokoju. Niestety, czasami to miejsce staje si臋 polem bitwy palaczy, kt贸rzy postanawiaj膮 rzuci膰 swoje dymne wyzwanie.

Z pewno艣ci膮 zdarzy艂o ci si臋 kiedy艣 spotka膰 z przyjacielem czy rodzin膮 na pyszn膮 pizz臋 na takim w艂a艣nie ogr贸dku. Wszystko by艂oby wspania艂e, gdyby nie s膮siedni stolik, przy kt贸rym pewien Janusz, z czwartym ju偶 „tyskim” w r臋ku, postanowi艂 urz膮dzi膰 sobie ma艂e „dymne show”. Wtedy ogr贸dek restauracyjny staje si臋 mniej urokliwy, a pizza zamiast pachnie膰 w艂oskimi zio艂ami, przyjmuje aromat papieros贸w podchmielonego Janusza.

Aby unikn膮膰 takich sytuacji, w艂a艣ciciele restauracji powinni zdecydowa膰 si臋 na wprowadzenie stref wolnych od dymu, wyznaczaj膮c przy tym oddzielne miejsca dla palaczy i niepal膮cych. Informacja o obowi膮zuj膮cych zasadach powinna by膰 widoczna dla wszystkich, aby posi艂ek m贸g艂 sta膰 si臋 przyjemnym do艣wiadczeniem, a nie dymnym zmaganiem.

Rozwi膮zaniem mog艂oby by膰 wprowadzenie oddzielnych sekcji dla palaczy, gdzie ci, kt贸rym bli偶sze s膮 papierosowe uniesienia, mogliby odda膰 si臋 swojej pasji w osobnym miejscu, wyposa偶onym w zamykane popielniczki i jasne oznaczenia strefy. Dzi臋ki temu wszyscy b臋d膮 mogli cieszy膰 si臋 posi艂kiem w mi艂ej atmosferze, a dym papierosowy nie b臋dzie zatruwa艂 wspomnie艅 z pysznej pizzy pod chmurk膮 (ale nie t膮 z dymu).

5. Plac贸wki szkolne i uczelniane

Nie ma to jak zako艅czy膰 pe艂ne wiedzy i nauki d艂ugie dni w szkole czy uczelni, opuszczaj膮c te magiczne mury i wita膰 na 艣wie偶ym powietrzu… chmur臋 dymu papierosowego! Ot贸偶 tak, wielu dymi膮cych szanownych obywateli decyduje si臋 na palenie przy wej艣ciach do tych o艣rodk贸w m膮dro艣ci, w bezpo艣rednim s膮siedztwie uczni贸w i student贸w.

Dym papierosowy rozpo艣cieraj膮cy si臋 tu偶 obok plac贸wek o艣wiatowych to prawdziwa bomba zdrowotna, zw艂aszcza dla dzieciak贸w i m艂odzie偶y, kt贸rych organizmy wci膮偶 rosn膮 i rozwijaj膮 si臋, niczym bohaterowie Dragon Balla. Wdychanie tego wdzi臋cznego aerozolu tytoniowego przez m艂ode pokolenie zwi臋ksza ryzyko zdobycia niezbyt presti偶owych „osi膮gni臋膰” jak astma, infekcje dr贸g oddechowych czy inne urokliwe dolegliwo艣ci. Ponadto, nara偶enie na dym papierosowy mo偶e sprawi膰, 偶e m艂odzi ludzie zyskaj膮 do艣wiadczenie w uzale偶nieniu od nikotyny, a przecie偶 nie o to chodzi w uczelniach i szko艂ach, prawda?

Zamiast zdobywania wiedzy na temat nikotynowej mafii czy rozwa偶ania teorii spiskowych na temat Big Tobacco, warto zadba膰 o zdrowie naszych uczni贸w. Wykorzystajmy chocia偶by strefy wolne od dymu czy stanowcze egzekwowanie zakazu palenia na terenach o艣wiatowych. W ko艅cu ka偶dy z nas chce, aby uczniowie i studenci mogli oddycha膰 wolnym od dymu powietrzem, zamiast z wdzi臋kiem wdycha膰 „艣wie偶e” opary papierosowe na przerwach.

6. Palenie na klatkach schodowych blok贸w mieszkalnych

Ah, te niezno艣ne chwile, gdy w swoim w艂asnym, ukochanym mieszkaniu nie mo偶emy w pe艂ni cieszy膰 si臋 b艂og膮 cisz膮 i 艣wie偶ym powietrzem, gdy偶 nasz s膮siad zza 艣ciany postanowi艂 zafundowa膰 sobie dymn膮 sesj臋 papierosow膮 na klatce schodowej czy balkonie. No, prawda, 偶e to czysta rozkosz?

Niby taka drobna rzecz, a potrafi zepsu膰 humor i doda膰 szczypt臋 smrodu do naszego 偶ycia. Porzucone na klatkach schodowych niedopa艂ki i opakowania po papierosach to nie tylko 艣wiadectwo braku kultury, ale i przyczyna za艣miecania wsp贸lnych przestrzeni, kt贸re z kolei prowadz膮 do lokalnych wojen mi臋dzy s膮siadami. Palenie na klatkach schodowych to tak偶e ryzyko po偶arowe – bo wiecie, jak to jest, jeden niedopa艂ek wyrzucony nieodpowiedzialnie w pobli偶u materia艂贸w 艂atwopalnych i mamy gotowy scenariusz dla „Stra偶ak贸w z akcji”.

Wi臋c kochani s膮siedzi, niech b臋dzie jasne: klatka schodowa to nie miejsce na palarni臋! Zachowajmy odrobin臋 kultury i szacunku dla innych mieszka艅c贸w. Pami臋tajmy, 偶e ka偶dy z nas zas艂uguje na czyst膮 klatk臋 schodow膮 i komfort we w艂asnym mieszkaniu. A je艣li koniecznie musisz zapali膰 papierosa, zr贸b to w miejscu, kt贸re nie przeszkadza innym. Truj si臋 sam we w艂asnym domowym zaciszu.

7. Palenie w miejscach pracy

Ach, te b艂ogie chwile w miejscu pracy, gdy nagle przerwa na kaw臋 zamienia si臋 w ma艂膮 podr贸偶 przez chmur臋 dymu papierosowego… C贸偶 za wyj膮tkowe do艣wiadczenie! Pomimo 偶e zasady i przepisy cz臋sto zabraniaj膮 palenia w miejscach pracy, nie brakuje buntownik贸w, kt贸rzy postanawiaj膮 postawi膰 na swoim, funduj膮c innym pracownikom dyskomfort i nieco szkodliwego klimatu.

W biurach, gdzie palacze szalej膮, nieprzyjemne zapachy i osadzaj膮ce si臋 szkodliwe substancje chemiczne sprawiaj膮, 偶e powietrze zaczyna przypomina膰 atmosfer臋 na jakiej艣 odleg艂ej, dymnej planecie lub 艢l膮sku. A w zak艂adach produkcyjnych? Palenie papieros贸w nabiera jeszcze bardziej dramatycznych barw, z ryzykiem po偶ar贸w czy zatruciem substancjami chemicznymi w tle.

Drodzy pracodawcy, rozwi膮zaniem jest wyznaczenie stref palenia, daleko od g艂贸wnych pomieszcze艅 pracy, tak aby dym tytoniowy nie sprawia艂, 偶e nasze biura przypominaj膮 klub dymi膮cych smok贸w.

W艂膮czmy te偶 pracownik贸w w proces tworzenia i wdra偶ania polityki antytytoniowej – mo偶e gdy zobacz膮, jak wa偶ne jest to dla ich wydajno艣ci, zdrowia i komfortu, b臋d膮 gotowi porzuci膰 swoje palenie na rzecz czystego powietrza. W ko艅cu wsp贸lnymi si艂ami mo偶emy stworzy膰 miejsca pracy zdrowsze, przyjazne i – o zgrozo – wolne od smrodu papierosowego!

Przebywanie w okolicy os贸b pal膮cych nie jest fajne

Na koniec tego wpisu nie pozostaje mi nic innego, jak podsumowa膰 moje dotychczasowe do艣wiadczenia z dymi膮cymi niespodziankami. W mojej nieco przewrotnej podr贸偶y przez krain臋 tytoniowego dymu, znalaz艂em si臋 w r贸偶nych miejscach, z kt贸rych nie uda艂o mi si臋 uciec. To jakby 艣ciga艂 mnie duch dymu papierosowego, kt贸ry nie do艣膰, 偶e si臋ga艂 tam, gdzie tylko m贸g艂, to jeszcze rozsiada艂 si臋 wygodnie na moich ubraniach, we w艂osach i oczywi艣cie, w p艂ucach.

Jestem pewien, 偶e wiele os贸b niepal膮cych r贸wnie偶 odczuwa ten b贸l. Czy to na przystanku autobusowym, gdzie akurat trafi艂am na spotkanie entuzjast贸w wdychania nikotyny, czy na imprezach, gdzie nawet ro艣liny, takie jak m贸j ulubiony kaktus, zastanawiaj膮 si臋, czy warto tam by膰.

Mam nadziej臋, 偶e cho膰 ten wpis rozbawi艂 was, pami臋tajcie, 偶e ka偶dy z nas ma prawo do czystego powietrza i niezak艂贸conego wdychania aromatu 艣wie偶o zaparzonej kawy. Dlatego, drodzy palacze, pomy艣lcie czasem o nas – biednych, niepal膮cych istotach, kt贸re pragn膮 cieszy膰 si臋 urokami dnia bez wdychania waszych smolistych prezent贸w. No chyba 偶e b臋dziecie chcieli rozpocz膮膰 nowy trend: „smog flavored coffee”. Wtedy dajcie zna膰, bo jestem pewien, 偶e znajdzie si臋 na to spore zapotrzebowanie.

 


E-booki

Wypowiedz si臋

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *

1 367

Szuka艂e艣 mnie na Instagramie?